Kamienie szlachetne – czy mają wpływ na zdrowie?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Kamienie szlachetne najczęściej wykorzystywane są do produkcji biżuterii, która stanowi akcent dopełniający każdą stylizację. Zdaniem wielu osób takie kamienie nie pełnią jedynie funkcji ozdobnych, mają również wpływ na nasze zdrowie. Zwolenniczką zastosowania kamieni w medycynie była m.in. św. Hildegarda z Bingen. Sprawdź co warto wiedzieć o właściwościach kamieni i ich odmianach. 

Kamienie szlachetne w Polsce

Kamienie szlachetne są wykorzystywane w koncepcjach leczniczych św. Hildegardy z Bingen, które stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Mniszka twierdziła, że każdy rodzaj kamienia  charakteryzuje się inną „siłą”, która ma wpływ na organizm człowieka. Mniszka określała właściwości kamieni za pomocą nienaukowych, z dzisiejszego punktu widzenia nieco archaicznych określeń, które mogą nasuwać skojarzenia z magią. Prawdopodobnie nie chodziło jednak o działanie magiczne, ale o właściwości chemiczne kamieni. Każdy kamień ma własny skład chemiczny i pole elektromagnetyczne, a one z kolei oddziałują na organizm człowieka. I tak jedne odmiany mają wpływać na układ nerwowy, inne na krążenie, a jeszcze inne na skórę. Oczywiście takie podejście ma tyle samo zwolenników co przeciwników, ale bez wątpienia warto nieco bardziej zagłębić się w temat, żeby móc wyrobić sobie własną opinię. 

Kamienie naturalne

Jednym z kamieni hildegardiańskich jest chalcedon. Według benedyktynki, ma on działanie uspakajające. Kolejny kamień to diament. Ma on szczególnie wiele właściwości m.in. dodaje energii do działania i wpływa na układ immunologiczny, może też zmniejszać łaknienie. Następny hildegardiański kamień to agat, który ma łagodzić objawy epilepsji. Na uwagę zasługuje również ametyst. Kamień ten jest pomocny w przypadku wystąpienia zmian skórnych. Niweluje trądzik, przebarwienia i łagodzi dolegliwości w miejscach ukąszenia przez owady. Mniej znanym kamieniem hildegardiańskim jest chryzopraz. Zdaniem benedyktynki, ma on zmniejszać ból w stawach. Ceniła go również ze względu na właściwości uspakajające. Na stawy ma wpływać dobrze także szafir: https://www.sklephildegarda.pl/pl/c/Szafir/183. Następny kamień to jaspis. Ma łagodzić objawy artretyzmu i dolegliwości sercowe. Jest szczególnie pomocny przy zaburzeniach rytmu serca. Warto wspomnieć jeszcze o krysztale górskim, który ma silny wpływ na tarczycę. Podobno przynosi również ulgę przy obrzękach gardła. Jednym z kamieni o najsilniejszym działaniu według mniszki z Bingen jest szmaragd. Ma zwiększać witalność i zmniejszać bóle serca. Szmaragd zamówisz tutaj: https://www.sklephildegarda.pl/pl/c/Szafir/183.  

Kamienie szlachetne i półszlachetne

Kamienie szlachetne to najbardziej pożądane rodzaje kamieni, a zarazem najrzadziej spotykane i najbardziej wartościowe. O wysokiej cenie takich kamieni decydują ich szczególne właściwości. Przede wszystkim są bardzo twarde. Ich wytrzymałość mierzy się dziesięciostopniową skalą Mosha. Najbardziej wytrzymałe kamienie klasyfikuje się między siódmym a dziesiątym stopniem. Kamienie szlachetne są cenione również ze względu na intensywne nasycenie barwami. Kamienie półszlachetne także mają szerokie zastosowanie w jubilerstwie. Mogą mieć piękne barwy, ale są nieco mniej trwałe od kamieni szlachetnych. 

Minerały i kamienie szlachetne sklep internetowy

Kamienie szlachetne można kupić online, ale najlepiej zamawiać je w sprawdzonych sklepach internetowych, gdzie sprzedawane są oryginalne produkty. W sklepach hildegardiańskich dostępne są różańce, bransoletki i naszyjniki wykonane z kamieni naturalnych. Można zamówić również bryłki. Ceny są zróżnicowane. Za pojedyncze kamienie trzeba zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Bransoletki i kolczyki dostępne są od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Najwięcej pieniędzy trzeba przeznaczyć oczywiście na diamenty. W tym przypadku zakup wyniesie kilkaset złotych. 

Najpiękniejsze kamienie szlachetne

Nawet jeśli podchodzisz sceptycznie do wpływu kamieni naturalnych na zdrowie, warto kupić wykonaną z nich biżuterię ze względu na jej walory estetyczne. Niektóre kamienie prezentują się niezwykle okazale. Mogą mieć różne odcienie kolorystyczne: fioletowe, niebieskie, białe, zielone, brązowe, szare, a nawet czerwone. Taka biżuteria będzie stanowić wyrazisty dodatek do każdej stylizacji, a ponieważ wybór kolorów jest duży, na pewno uda się wybrać odpowiednią ozdobę. 

Wpływ kamieni szlachetnych na zdrowie jest kwestią dyskusyjną, ale jeżeli lubisz takie ozdoby, warto je nosić, by samemu przekonać się czy działają. Możesz zamówić je w dobrej cenie przez Internet. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także