Karmienie kota – czym żywić swojego zwierzaka?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Karma sucha czy mokra? Surowe mięso, a może gotowane dania? Wybór odpowiedniego modelu żywienia dla mruczącego podopiecznego może przysporzyć sporych trudności. Aby znaleźć odpowiedni pokarm dla futrzaka, trzeba uwzględnić jego specyficzne potrzeby i upodobania. Nie wiesz, czym karmić swojego mruczka? Podpowiadamy, jak znaleźć idealną karmę dla kota.

Podstawowe zasady żywienia kota

Prawidłowy jadłospis każdego zwierzęcia musi opierać się na jego potrzebach biologicznych. Koty to bezwzględni mięsożercy, którzy nie są w stanie przystosować się do diety wegetariańskiej. Mruczący podopieczni mają wysokie zapotrzebowanie na białko zwierzęce – jego niedobór szybko powoduje u nich problemy z wątrobą. Dodatkowo dla kotów – w przeciwieństwie do psów – jedynym źródłem niektórych substancji odżywczych (np. kwasu arachidonowego, tauryny, witaminy A) muszą być pokarmy pochodzenia zwierzęcego. 

Kolejną istotną cechą kotowatych, wpływającą na ich wymagania żywieniowe, jest duża selektywność w doborze pokarmu. Koty potrafią świetnie ocenić jakość podawanego pożywienia. Są bardzo wrażliwe na smak gorzki i zawartość związków azotowych w pokarmie. Z tego powodu wszystkie serwowane im pokarmy muszą być świeże i aromatyczne. 

Mruczące zwierzęta bywają bardzo wybredne. Niektóre z nich mają silnie utrwalone preferencje żywieniowe i całkowicie odmawiają jedzenia pokarmów, które nie spełniają ich oczekiwań. Z kolei inne lubią żywieniowe nowości, dlatego należy regularnie zmieniać skład ich menu. Aby w prosty sposób urozmaicić dietę wymagającego pupila, można wykorzystać różnorodne przysmaki dla kota

Warto pamiętać, że koty są biologicznie przystosowane do spożywania małych porcji pokarmu wielokrotnie w ciągu dnia. W naturze spożywają ciało swoich ofiar, gdy jest jeszcze ciepłe, dlatego zwykle preferują lekko podgrzane pożywienie. Podawane im pokarmy powinny być też łatwe do pogryzienia i połknięcia. 

Najpopularniejsze modele żywienia kota

Istnieje kilka sposób na zapewnienie mruczkowi prawidłowo zbilansowanej i smakowitej diety. Do najpopularniejszych modeli żywieniowych należą: 

Żywienie kota suchą karmą

Podawanie kotu wyłącznie suchej karmy dobrze sprawdza się w przypadku zwierząt wymagających diety o ściśle zdefiniowanym składzie. Jest też odpowiednie dla kotów, które spędzają dużo czasu same w domu i nie przepadają za obfitymi posiłkami – pozwala zapewnić im stały dostęp do pożywienia. Przy takim sposobie żywienia należy jednak zadbać o prawidłowe nawadnianie zwierzaka. 

Żywienie kota mokrą karmą

Ten model żywienia jest szczególnie polecany dla zwierząt wybrednych, w podeszłym wieku, cierpiących na problemy stomatologiczne i dolegliwości trawienne oraz przyjmujących niewiele wody. Mruczki żywione wyłącznie mokrą karmą powinny jednak regularnie otrzymywać dentystyczne przysmaki dla kota, które wspomogą oczyszczanie zębów.

Żywienie mieszane

Karmienie kota jednocześnie suchą i mokrą karmą to model żywienia optymalny dla większości mruczków. Jego walory docenią zwłaszcza zwierzaki, które nie przepadają za żywieniową monotonią. 

Dieta BARF dla kota

Kot może być karmiony również surowym mięsem i podrobami – zgodnie z założeniami diety BARF. Taka dieta dobrze odzwierciedla naturalny sposób żywienia dzikich kotowatych. Polecana jest więc dla kotów preferujących naturalne i nieprzetworzone posiłki. Dieta BARF jest wskazana także dla zwierząt cierpiących na problemy trawienne i alergie oraz mających problemy z apetytem. 

Dieta domowa dla kota

Komponowanie kocich posiłków przy użyciu produktów wykorzystywanych w żywieniu ludzi (m.in. mięsa, jaj, nabiału, podrobów, warzyw) – poddawanych obróbce termicznej – daje pełną kontrolę nad jadłospisem mruczka. Jest więc dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku zwierząt wrażliwych i wybrednych. 

Jaką karmę dla kota wybrać?

Chcesz żywić kota gotową karmą? Zastanawiasz się, jaki produkt będzie dla niego odpowiedni? Aby wybrać dobre pożywienie dla swojego pupila, musisz uwzględnić jego:

Wiek

Kluczowy wpływ na zapotrzebowanie żywieniowe kota ma jego wiek. Kocięta potrzebują karmy o podwyższonej zawartości białka i energii. Dla dorosłych mruczków odpowiednia będzie uniwersalna, pełnoporcjowa karma dla kota o zrównoważonej zawartości wszystkich składników odżywczych. Z kolei dla kocich seniorów należy wybierać pokarmy opóźniające procesy starzenia i zapobiegające nadmiernemu przybieraniu na wadze. 

Poziom aktywności

Dla kotów aktywnych i wychodzących przeznaczone są specjalne karmy z formułą „active” – o podwyższonej kaloryczności. W przypadku kotów niewychodzących lub po zabiegu kastracji najlepiej sprawdzą się natomiast karmy o obniżonej wartości energetycznej – typu „indoor” lub „sterilised”. 

Stan zdrowia

Zwierzęta cierpiące z powodu przewlekłych chorób potrzebują specjalnej diety, która wspomaga rekonwalescencję i poprawia ogólne samopoczucie. W ich przypadku najlepszym wyborem są więc karmy weterynaryjne, które podaje się według zaleceń lekarza. Produkty tego typu sprawdzą się w terapii m.in.: cukrzycy, chorób nerek i układu moczowego, stawów, wątroby, układu pokarmowego, zębów. 

Zwierzętom o szczególnych potrzebach żywieniowych można zaoferować ponadto pokarmy ze specjalnymi formułami – np. hipoalergiczne, biologicznie odpowiednie, monobiałkowe, holistyczne, ekologiczne. 

Preferencje smakowe

Dobra karma dla kota powinna być również dopasowana do jego indywidualnych upodobań smakowych. Mruczki mogą korzystać z całego bogactwa smaków. Do wyboru są m.in. karmy z rybami, wołowiną, kurczakiem, kaczką, dziczyzną, a także produkty z dodatkiem smacznych warzyw i sosów. 

Aby karma smakowała mruczkowi, warto też starannie dobrać jej formę do preferencji zwierzaka. W przypadku karmy suchej liczy się wielkość, twardość i kształt granulek. Z kolei mokre karmy dostępne są w formie musów, kawałków w galarecie/sosie czy pasztetów. Ostateczną decyzję zawsze warto pozostawić więc swojemu mruczącemu smakoszowi. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także