Kawa lepszej i gorszej jakości – jak ją odróżnić?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Chcesz kupić dobrą kawę i zastanawiasz się, jak ją odróżnić od tej gorszej jakości? Wystarczy, że zwrócisz uwagę na kilka kwestii. Sprawdź, czym powinieneś kierować się przy wyborze kawy w naszym artykule. Zachęcamy do lektury.

Jakość na pierwszym miejscu

Żyjemy w czasach, w których większość z nas wypija codziennie przynajmniej jedną filiżankę kawy. Nawet 80% Polaków przyznaje, że regularnie pije ten napój. Jest on upowszechniony praktycznie w każdej grupie społecznej. Aczkolwiek nie każdy pamięta o tym, że kawa to w końcu używka. Najnowsze badania mówią jednak, że regularne picie kawy przynosi wiele dobroczynnych efektów dla zdrowia. Mimo wszystko najlepiej wybierać kawę najwyższej jakości. Jest to bezproblemowe, jeśli wiesz, jak i na co zwracać uwagę, będąc na zakupach.

Kawa specialty to najwyższej jakości kawy, dostępne w najlepszych palarniach kawy.

Duży wybór wysokiej jakości kaw może zaoferować Ci palarnia kawy Finest Coffee.

Wygląd opakowania kawy to nie wszystko

Gdy stoisz przed półką z kawą, na pewno porównujesz kilka produktów i dokonujesz oceny, który jest lepszy, a który gorszy. Czym się wówczas kierujesz? Najpewniej zwykle jest to wygląd i jakość opakowania, a także cena kawy. Niektórzy łapią się także na rozmaite sztuczki marketingowe. Czy to dobra droga do wyboru dobrej kawy?

Zwykle jesteś wzrokowcem i na pewno sięgasz po produkty, które przyciągają Twoją uwagę. Podobnie jest z ludźmi – choć nie szata zdobi człowieka, to jednak to, co jest widoczne na pierwszy rzut oka, to jednak jego wygląd i to pierwsze wrażenie często bywa decydujące. Jeśli chodzi o sklepowy asortyment, to nie możesz zwracać uwagi jedynie na wygląd opakowania (choć co istotne – torebka powinna posiadać wentyl). Dużo ważniejsza jest etykieta, na której znajdziesz mnóstwo interesujących informacji.

Kawa i miejsce jej pochodzenia a smak

Na opakowaniu dobrej kawy znajdziesz m.in. informacje o jej gatunku. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na smak kawy w dużej mierze wpływa miejsce uprawy. Ma ogromne znaczenie – tak duże, że w przypadku kaw nie mówi się jedynie o konkretnym kraju, ale o ściśle określonym położeniu danej plantacji. Na smak kawy wpływa m.in. poziom nasłonecznienia w regionie, skład gleby, sąsiedztwo innych roślin, czy temperatura. Co więcej, choć kawa jest z Etopii, to jednak aktualnie za klasyczny smak uznaje się ten, który pochodzi z upraw południowoamerykańskich. 

Jak palenie kawy wpływa na smak napoju?

Zawsze interesuj się tym, kiedy ziarna były palone. Im młodsza kawa, tym ma pełniejszy smak – zapamiętaj to. Istotne jest też to, że nawet jeśli kawa jest zamknięta w szczelnym opakowaniu, to niestety wraz z upływem czasu traci swój pierwotny, intensywny smak (zresztą podobnie jest z innymi produktami spożywczymi). 

Palenie ziaren dzieli się na trzy stopnie. Wyróżnia się palenie ciemne, średnie i jasne. Poznaj szczegóły:

  • palenie ciemne – cieszy się największą popularnością. Sprawia, że ziarna robią się ciemnobrązowe. Taka kawa jest mniej kwaskowata i niwelowana jest goryczka;
  • palenie średnie – kawa uzyskana z takiego palenia ma intensywny smak. Wyczujesz w niej wyraźnie poszczególne nuty w towarzystwie głównego smaku;
  • palenie jasne – jest najdelikatniejsze. Ziarna stają się jasnobrązowe. Jest to rodzaj palenia, który umożliwia zintensyfikować naturalny smak kawy. 

Zaufaj swoim zmysłom, czyli zobacz, poczuj, posmakuj

Czy zawsze musisz pamiętać o tych wszystkich informacjach, aby wybrać dobrą kawę? Niekoniecznie! W końcu pamiętaj, że każdy ma własne preferencje. Zatem, aby wybrać dobrą kawę, możesz postawić na swoje zmysły. Co wyróżnia kawę dobrej jakości? Między innymi:

  • postać ziaren – powinny być całe, nieuszkodzone i podobnej wielkości, a za dodatkowy plus można uznać ich połysk;
  • ,,oddychanie” ziaren – wspomniane już opakowanie kawy z wentylem to konieczność;
  • zapach – najważniejsze jest, aby był mocno wyczuwalny.

Poza tym warto zwrócić uwagę na kilka aspektów takich jak np. smak. Dobra kawa wyróżnia się wyważonym smakiem pomiędzy słodkim a kwaskowatym. Istotna jest też cielistość kawy, czyli body. Ta może być gęsta, ale także lekko wodnista. 

Zdobyłeś już cenną wiedzę, która pozwoli Ci wybrać smaczną i dobrą kawę. Już dziś udaj się na zakupy, wybierz odpowiedni produkt w sklepie https://finestcoffee.pl i ciesz się wyjątkowym smakiem kawy w swoim ulubionym kubku.

--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także