Kiedy stosuje się terapię z wykorzystaniem lampy sollux?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

W światłolecznictwie popularnym rodzajem terapii, która wykorzystywana jest do leczenia wielu schorzeń jest terapia z zastosowaniem lampy sollux uwalniającej promieniowanie podczerwone IR. Tego typu zabiegi mają bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Jakie zatem są ich efekty biologiczne? Kiedy warto skorzystać z takiej metody leczenia?

Zalety promieniowania podczerwonego IR

Do efektów biologicznych terapii z wykorzystaniem lampy sollux zalicza się między innymi: wzmożenie przemiany materii, reakcję nawet tych narządów, które położone są głęboko czy też zmniejszenie napięcia mięśni, które jest wynikiem reakcji autonomicznej układu nerwowego. Korzyścią dla organizmu z zastosowania promieniowania podczerwonego IR jest także reakcja naczyniowa, która polega na rozszerzeniu się naczyń włosowatych skóry i tkanki podskórnej. Nie powinno zapominać się także o takim efekcie biologicznym, który polega na zwiększeniu odżywienia tkanek i przyczynia się do zwiększenia przepływu krwi w układzie żylno-chłonny

Działanie lampy sollux

Lampa sollux umożliwia naświetlanie promieniowaniem podczerwonym IR wybranych części ciała. Warto wiedzieć o tym, że posiada ona filtr w kolorze niebieskim i filtr w kolorze czerwonym. Filtr o świetle niebieskim posiada zastosowanie uspakajające i przeciwbólowe, filtr o świetle czerwonym przyspiesza gojenie ran i rozgrzewa. I tak np. jeżeli cierpimy z powodu przewlekłych stanów zapalnych tkanek miękkich to w celu ich złagodzenia powinniśmy skorzystać z terapii z wykorzystaniem lampy sollux przy użyciu filtru czerwonego, zaś na bóle mięśniowe i nerwobóle doskonale sprawdzi się filtr niebieski.

Jakie są główne wskazania i przeciwwskazania do naświetlania promieniowaniem podczerwonym IR?

Zabiegi z lampą sollux zalecane są przy takich dolegliwościach jak np.: dyskopatia, bolesny bark, przewlekłe zapalenie tkanek miękkich kończyn, przewlekły stan zapalny ucha zewnętrznego czy też przy odmrożeniu. Promieniowanie podczerwone znakomicie sprawdza się także przy wielu innych bólach i stanach zapalnych. Warto również dodać, że terapie z wykorzystaniem lamp sollux stosuje się nie tylko w celach leczniczych, ale także i w celach profilaktycznych. Taka terapia może być np. formą przygotowania do masażu. Jeżeli nie mamy skłonności do krwawień, nasz układ naczyniowy nie jest uszkodzony w takim stopni, który uniemożliwiałby prawidłową reakcję naczyniową i nie posiadamy niewydolności krążenia to zabiegi z wykorzystaniem lamp sollux będą dla nas jak najbardziej wskazane. Musimy jednak pamiętać także o tym, że tego typu terapii nie przeprowadza się w przypadku ciąży, chorób nowotworowych, zaburzeń czucia czy nieustabilizowanej choroby nadciśnieniowej. Przeciwskazaniem do naświetlania promieniowaniem podczerwonym są także ostre bakteryjne stany zapalne oraz czynna gruźlica płuc. W dzisiejszych czasach opcję polegającą na skorzystaniu z lampy sollux posiada w swojej ofercie wiele nowoczesnych gabinetów fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych. Warto mieć na uwadze to, że są to zabiegi stosunkowo bezpieczne i łatwe w wykonaniu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także