Korzyści płynących z czytania książek dzieciom jest niewątpliwie wiele. Dobra lektura rozwija wyobraźnię, a także wpływa na rozwój intelektualny człowieka. W związku z tym, wielu rodziców bardzo często zastanawia się, kiedy zacząć czytać książki swoim pociechom. Tak naprawdę nie ma limitu wiekowego, od którego można zainteresować dziecko literaturą. Zdarza się, że przyszłe mamy regularnie czytają bajki swojemu jeszcze nienarodzonemu maleństwu w celu zacieśnienia więzi. Kiedy warto zaszczepić dziecku miłość literacką?
Czytanie dzieciom – po co i od kiedy?
Rodzice coraz częściej sięgają po ciekawe książki i czytają je jeszcze przed narodzinami potomka. Maluchy najczęściej zaczynają odbierać dźwięki z otoczenia po ukończeniu 4 miesiąca życia płodowego, zaś w 6 miesiącu u maleństwa rozwijają się komórki mózgowe i dzięki temu jest w stanie wyłapać ton głosu oraz rozpoznawać melodie. Czytanie dziecku w okresie prenatalnym wpływa na stworzenie silnych relacji z maluszkiem. Wiele osób uważa również, że dzięki czytaniu w ciąży, noworodek zdoła zapamiętać głos najbliższych. Maluch w łonie matki co prawda nie rozumie słów, jednak potrafi odczytywać emocje. Niewątpliwie wywiera to pozytywny wpływ na jego rozwój i poczucie bezpieczeństwa – dziecko po urodzeniu rozpozna barwę głosu rodziców i będzie czuło się komfortowo.
Czytanie niemowlakowi
Niemowlaki wspaniale czują się, gdy przebywają na rękach rodziców. Wówczas warto wtedy sięgnąć po książkę i zacząć czytać bajki maluszkowi. Jednak z reguły małe dzieci bardzo się wiercą i nie są zainteresowane słuchaniem opowieści. Najczęściej maluchy same przewracają kartki, gryzą okładkę lub oglądają książkę „do góry nogami”, co może nieco utrudnić proces czytania. W związku z tym warto zainwestować w książeczki o twardej oprawie i mocnych oprawkach. Czytanie najmłodszym stymuluje rozwój ich mózgu, nawet jeśli początkowo jest to dla nich obojętne. Nie należy się szybko zniechęcać. Warto obserwować zachowanie niemowlaka i wyłapać, co go interesuje i bawi. Piękne ilustracje, czy też rymowanki bez wątpienia dostarczą pociechom frajdy, a rodzicom informacji potrzebnych do wyboru idealnej książki dla dzieci. Książka interaktywna to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu niemowlę zainteresuje się książkami. Najczęściej posiadają kolorowe obrazki oraz odpowiednio dopasowany przycisk dźwiękowy np. mruczenie kota, szczekanie psa, czy dźwięk bębenka. Taki rodzaj książek znakomicie rozwija wyobraźnię maluszka, a także silnie angażuje zmysł wzroku, słuchu oraz dotyku.
Książki do czytania dla dzieci poniżej 1 roku życia
Głośne mówienie do niemowlęcia, tak samo jak i czytanie, korzystnie wpływa na rozwój jego mowy. Dzieci do 3-go miesiąca życia odbierają wiele bodźców z otaczającego ich świata – w związku z tym nie potrzebują dodatkowych atrakcji w postaci kolorowych książek, które z reguły są dla nich bezużyteczne. Lepiej jest przeczytać im ciekawą bajkę lub rymowankę, niż pokazywać barwne ilustracje, których niemowlę jeszcze nie rozróżnia.
Dla maleństw od trzeciego do szóstego miesiąca życia odpowiednie będą książki kontrastowe w postaci łatwych rysunków o kontrastujących barwach oraz dużych elementach. Dzięki temu dzieci uczą się rozpoznawać kolory. Książka kontrastowa wspomaga przede wszystkim rozwój wzroku maluszka.
Niemowlę powyżej szóstego miesiąca życia chętnie obserwuje otoczenie i interesuje się różnymi dźwiękami, co sprzyja rozwojowi mowy. Dźwiękonaśladowcza książka bogate są w odgłosy, które wydają zwierzęta lub dźwięki instrumentów muzycznych. Najczęściej posiadają proste i duże rysunki o różnych kształtach i barwach.
Idealna książka dla nieco starszych niemowlaków (po ukończeniu szóstego miesiąca życia) to niewątpliwie wersja interaktywna. Często taka Książka „opowiada” rymowanki i różne wierszyki, które szybko wpadają w ucho i kształtują pamięć dziecka.
Jak zachęcić młodszych czytelników do wspólnego czytania?
Nawyk czytania warto wyrobić dziecku już w okresie przedszkolnym. Chcąc zachęcić przedszkolaka do samodzielnego czytania należy przede wszystkim zapewnić mu odpowiednie warunki oraz wolność wyboru. Istotną kwestią jest również ciekawa fabuła oraz zaskakujące zwroty akcji, które zachęcą go do dalszego czytania. Seria książek dla dzieci powinna wyróżniać się kolorowymi obrazkami oraz dużymi wyrazami – często podzielonymi na sylaby. Przy nauce czytania ważna jest cierpliwość oraz wyrozumiałość. Aby przekonać dziecko do nauki czytania należy:
- ➤ Wybierać ciekawe książki – jeśli przedszkolach interesuje się zwierzętami, kocha swojego pupila lub często opowiada o kosmosie to z pewnością ucieszy się, gdy dostanie na dzień dziecka książki o tematyce, którą lubi. Treść oraz bohaterzy koniecznie muszą odpowiadać zainteresowaniom malucha. Znakomitą opcją jest również wybranie książki, w której postać literacka posiada to samo imię, co dziecko.
- ➤ Zadbać o dobre warunki – odpowiednio dobrane oświetlenie w pokoju oraz wygodna pufa lub fotel sprawią, że czytanie stanie się czynnością relaksującą.
- ➤ Czytać razem z dzieckiem – nie można zamknąć przedszkolaka samego z książką w pokoju i oczekiwać rezultatów. Opiekunowie powinni dać przykład najmłodszym i zachęcić do czytania. Warto również opowiadać dziecku podobne historie, nawiązujące do tematu opowieści, co potęguje jego ciekawość.
- ➤ Zmieniać barwę głosu – Znaki interpunkcyjne służą temu, aby odpowiednio je akcentować. Dobrze jest zwracać uwagę na kropki, wykrzykniki i pytajniki, a także zmieniać ton oraz mimikę twarzy podczas czytania.
- ➤ Wybierać książki na podstawie filmów – jeśli książka jest poprzedzona filmem lub odwrotnie, ciekawym rozwiązaniem jest zaproponowanie dziecku przeczytania powieści w celu porównania adaptacji.
- ➤ Sięgnąć po egzemplarze bogate w kolorowe ilustracje – w bibliotekach i księgarniach znajduje się wiele książek, które posiadają barwne rysunki i obrazki. Wybierając tego typu opowiadania w łatwy sposób można pobudzić wyobraźnię dziecka. W tym celu dobrze sprawdzą się komiksy oraz różne historie rysunkowe.
- ➤ Przypominać o książce podczas wykonywania codziennych czynności z przedszkolakiem – podczas spacerów, rodzinnego obiadu, a nawet w trakcie podróży warto wpleść do rozmowy kilka wątków pochodzących z przeczytanej książki. Dzięki temu dziecko będzie świadome, jak wiele można dowiedzieć się z książek.
- ➤ Nie poddawać się – jeśli wybrana powieść lub bajka niekoniecznie spodoba się maluchowi, nie warto się przedwcześnie załamywać. Istnieje miliony książek o ciekawych motywach, wystarczy dobrze poszukać!
Podsumowanie
Czytanie dzieciom od najmłodszych lat życia daje niezwykle wiele korzyści, które związane są przede wszystkim z ich rozwojem. Odpowiednio dobrane książki zachęcają do ćwiczeń logopedycznych oraz wpływają na światopogląd nieco starszych dzieci. Pozwalają odróżnić dobro od zła oraz przedstawiają wzorce godne naśladowania. Oprócz tego warto zaznaczyć, że wspólne chwile spędzone podczas czytania książki budują szczególną więź między dzieckiem a rodzicem.