Kiedy zabierać dzieci na koncerty?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Życie kulturalne i różne atrakcje przeznaczone dla dorosłych to części życia, do których jako społeczeństwo jesteśmy mocno przywiązani. A jak wygląda ta sytuacji w kontekście rozrywki dla dzieci? Czy najmłodsi mogą liczyć na ofertę skierowaną do małych widzów? W dzisiejszym artykule podpowiadamy młodym rodzicom, kiedy warto zaprosić pociechę na koncert!

Koncerty dla dzieci i ich rola w rozwoju społecznym

Wspólne wyjście z mamą lub tatą na koncert to duże wydarzenie dla dziecka. Może ono wtedy czuć całą gamę emocji – od podekscytowania przez radość do niepokoju. Wszystkie one są potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka. Ponadto taka atrakcja jest wspaniałą okazją do obserwacji tego, co robią ludzie podczas przedstawienia. Koncert może dać sposobność do rozmowy z maluchem o tym, jak należy zachowywać się w takim miejscu. Chodzi m.in. o stosowne ubranie, sprawdzanie biletów, pozostawienie odzieży wierzchniej w szatni oraz zachowanie ciszy podczas koncertu. Wszystkie te elementy to bardzo cenne lekcje dla dziecka z punktu widzenia nauki funkcjonowania w społeczeństwie. Warto podkreślić, że obcowanie z teatrem i muzyką to także wielka przyjemność dla dziecka.

Rozrywka dla malucha i starszaka, czyli rola dopasowania treści do wieku odbiorcy

Aby malec mógł odnieść maksymalne korzyści z koncertu, warto dokładnie prześledzić repertuar, zanim zdecydujesz się zabrać dziecko na wydarzenie. Przedstawienia muzyczne oferowane są obecnie w wielu miejscowościach. Bez trudu więc znajdziesz koncerty dla dzieci w Poznaniu i innych dużych lub małych miastach. Wybieraj takie, które będą odpowiednie dla Twojego malucha. Teatry dla dzieci organizują też wydarzenia dla grup zorganizowanych – przedszkoli, szkół, a także żłobków. Dzięki temu masz pewność, że treść, forma oraz czas trwania przedstawienia będą dopasowane do wieku uczestników. Wiek dziecka i etap rozwoju emocjonalnego, na którym się ono znajduje to w tym przypadku najważniejszy wyznacznik tego, kiedy zaprosić małego widza na konkretne wydarzenie muzyczne.

Najlepszy czas na koncerty dla dzieci

Przedstawienia dla dzieci zwykle odbywają się w godzinach dopołudniowych. Ma to szczególne znaczenie dla najmłodszych dzieci. Wpływa na to kilka czynników. Wyspane i najedzone po śniadaniu przedszkolaki mają zwykle dobry humor i są otwarte na atrakcje. Wiele maluchów ma wtedy najlepszą zdolność do koncentracji. Ponadto obiady w żłobkach i przedszkolach odbywają się zwykle około południa. Po tym czasie dzieci mają czas na drzemkę. Emocjonujące wydarzenie w tym czasie zaburzałoby ustalony rytm dnia. Z tego powodu zawsze trzeba uwzględnić typową kolejność czynności podczas codziennej rutyny dziecka i wybrać się z nim na przedstawienie wtedy, gdy jest ono najbardziej aktywne i zdolne do koncentracji.

Z dziećmi warto chodzić na koncerty tak często, jak jest to możliwe. Należy zadbać o to, by dziecko było zdrowe, wypoczęte i najedzone. Zaspokojenie potrzeb fizjologicznych organizmu sprawi, że malec bez trudu wytrzyma czas trwania koncertu w skupieniu.

--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także