Koronki ślubne – dlaczego nigdy nie wyjdą z mody?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Od ponad 100 lat białe koronki ślubne są nieodłącznym elementem mody ślubnej. To tkaniny romantyczne, uniwersalne i przy okazji bardzo różnorodne. Cechują się wyjątkową miękkością oraz delikatnością. Doskonale sprawdzają się przy okazji ślubów i nie tylko. W czym tkwi ich fenomen?

Czym są koronki ślubne i jaka jest ich historia?

Koronka to rodzaj ażurowej plecionki z nici. Plecione tkaniny znane były już przed setkami lat. Pierwsze ozdobne siateczki jako element stroju pojawiły się już około 4000 lat przed naszą erą u Sumerów. Jednak nie przypominały one współczesnych koronek. Te pojawiły się dopiero w wieku XV w Europie.

W okresie renesansu koronki były uważane za bardzo luksusowy element ubrania. Ich produkcja była bowiem niezwykle czasochłonna. Kilkucentymetrowy fragment koronki tworzono wiele miesięcy. Dopiero z czasem proces ten udało się uprzemysłowić. Mimo to i tak nadal najdroższe są koronki ręczne – uważane także za najpiękniejsze. 

Historia samych koronek ślubnych rozpoczęła się w roku 1840 za sprawą słynnej królowej Wiktorii. Nad jej białą, koronkową suknią ślubną pracowało przez ponad 6 miesięcy około 100 osób. Od tego czasu koronki niezmiennie towarzyszą pannom młodym. Dzisiaj pojawiają się nie tylko na sukniach, ale i welonach, trenach, dekoracjach itd. 

Dlaczego koronki ślubne są tak popularne?

Koronki ślubne chyba nigdy nie wyjdą z mody. Ta ażurowa tkanina może posłużyć do stworzenia całej kreacji ślubnej lub różnego rodzaju dodatków. Sporo ciekawych materiałów koronkowych znaleźć można w ofercie sklepu internetowego https://www.qronka.pl/koronki-zdobione

Koronki kojarzą się często dość dwuznacznie. Z jednej strony są romantyczne, a z drugiej zmysłowe, seksowne. To na tych skojarzeniach bazują krawcy i projektanci podczas tworzenia sukni. Koronka może dodać kreacji nieco niewinnego charakteru np. umieszczona na rękawach. Z kolei ta okalająca głęboki dekolt będzie zadziorna, przykuwająca uwagę. 

Jakie koronki ślubne są najpopularniejsze? Wiele panien młodych wybiera koronkę francuską, która jest delikatna i lekka. Przypomina mgiełkę. Koronka gipiurowa to propozycja bardziej odważna, zmysłowa i efektowna. Także i ona ma swoje zwolenniczki. Wszystkie koronki  ślubne mają jednak jedną podstawową zaletę. Pasuje do nich wszystko – perły, pióra, elegancka biżuteria itd. Można więc nieco poeksperymentować z dodatkami. W przypadku sukni ślubnych uszytych z innych materiałów nie jest to sprawca tak oczywista. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także