Kurzajki – choć nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, są dla pacjentów krępującym problemem. Powszechnie kojarzą nam się z dolegliwością dotykającą głównie młode osoby. Okazuje się jednak, że grono narażonych na ich wystąpienie może być większe. U kogo mogą pojawić się kurzajki i jak sobie z nimi radzić?
Czym są kurzajki?
Czym właściwie są kurzajki? Pod tą niepozorną nazwą kryją się zmiany skórne spowodowane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. To niewielkie krostki występujące na skórze w okolicach dłoni oraz stóp. Ich pojawienie się nie jest poprzedzone żadnymi objawami (brodawczak może rozwijać się w ten sposób nawet przez kilka miesięcy). Mogą występować pojedynczo lub w większych skupiskach, w kilku miejscach jednocześnie.
Kurzajki – kto w grupie ryzyka?
Skąd biorą się kurzajki? Choroba rozprzestrzenia się poprzez zarażenie. Dochodzi do niego bezpośrednio podczas kontaktu z nosicielem. Ryzyko występuje przede wszystkim w miejscach, do których dostęp ma wiele osób – siłownie, baseny, szatnie, spa. Poruszamy się i dotykamy tych samych powierzchni co osoba chora.
Czy kurzajki to rzeczywiści problem, z którym borykają się głównie dzieci i młodzież? Są one szczególnie narażone na ich wystąpienie na skórze, ale objawy wirusa brodawczaka mogą pojawić się u każdego. Szacuje się, że to przypadłość dotykająca ok. 10% populacji. Duży wpływ na wystąpienie objawów mają przemęczenie, przepracowanie oraz stres.
Czy kurzajki można leczyć?
Jak przebiega proces leczenia kurzajek? To zależy przede wszystkim od pacjenta i jego odporności. W 60% przypadków brodawczak ustępuje samoistnie w ciągu pierwszych dwóch lat od zakażenia. Samo leczenie brodawek, choć wydaje się proste, nie zawsze bywa skuteczne. Istnieje kilka metod walki z kurzajkami:
- kriochirurgia – to metoda niszczenia brodawek za pomocą ciekłego azotu. Zabieg wymrożenia możemy przeprowadzić u specjalisty lub samodzielnie, stosując specjalne leki na kurzajki,
- preparaty z kwasem salicylowym, mocznikiem oraz kwasem mlekowym – stosuje się je w momencie, gdy kurzajki nie są jeszcze w pełni rozwinięte,
- kuracja laserowa – możliwa w specjalistycznych gabinetach. Kurzajkę wypala się skoncentrowaną wiązką lasera W niektórych przypadkach zabieg może pozostawić bliznę w miejscu brodawki.
Kurzajki – czy mają charakter nawrotowy?
Brodawczak potrafi łatwo się rozprzestrzeniać, bardzo możliwe, że może wystąpić u nas ponownie po jakimś czasie. Jak się przed tym ustrzec? Przebywając w miejscach ogólnodostępnych, pamiętajmy o noszeniu klapek. Nie korzystajmy z cudzych akcesoriów kosmetycznych – ręczników, pilników itp. Dbajmy też o higienę, zwłaszcza w tych miejscach ciała, gdzie ryzyko zarażenia się jest wysokie. Warto także monitorować stan skóry stóp i rąk – jeśli w porę zauważymy niepokojące zmiany, możemy szybko reagować.