Mąka to jeden z tych produktów żywnościowych, bez których wielu z nas nie wyobraża sobie życia. To właśnie ona wykorzystywana jest do pieczenia chleba, który w naszym kraju dla wielu osób jest nieodłącznym elementem śniadania czy kolacji. Współczesny proces produkcji mąki znacznie różni się od tego, który stosowany był dawniej. Zobaczmy, jaką drogę przechodzi ziarno, aby stało się mąką, która dostępna jest między innymi w sklepie Ale Młyn.
Od czego zaczyna się produkcja mąki?
Dawne młyny miały najczęściej postać niewielkich budynków wyposażonych w koło młyńskie. Dzisiaj ci, którzy chcą je zobaczyć muszą udać się do skansenu bądź postawić na jakiś stary film. Obecnie produkcja mąki jest w pełni zautomatyzowana. Mówiąc o niej, trzeba jednak pamiętać, że zaczyna się ona jeszcze na polu. Nie ma bowiem mąki bez ziaren, które muszą być najpierw wysiane, a potem zebrane. Na ich jakość wpływają między innymi warunki pogodowe.
Jak wygląda produkcja mąki?
Kiedy zboże jest już zebrane, może zostać przetransportowane do firmy zajmującej się produkcją mąki. Do dużych zakładów produkcyjnych dostarczane są całe wielkie ciężarówki, które po brzegi wypełnione są cennym surowcem. Dostawa jest rejestrowana, a dostarczone zboże precyzyjnie ważone. Ważnym etapem jest pobranie próbki zboża. Trzeba bowiem pamiętać, że na linię produkcyjną trafi jedynie to, które spełnia szereg wymogów. Chodzi przecież o to, aby wyprodukować mąkę wysokiej jakości, która będzie spełniać oczekiwania klientów. Czyste zboże, które pozytywnie przeszło kontrolę trafia do młyna. Warto dodać, że jest ono sprawdzane pod kątem:
- obecności szkodników;
- zanieczyszczeń;
- wilgotności;
- gęstości.
Cały proces produkcji ma charakter automatyczny. Pracownicy odpowiedzialni są za obsługę maszyn i czuwanie nad tym, aby wszystko przebiegało jak należy. Gotowa mąka trafia do różnych sklepów, na przykład takich, jak Ale Młyn.
Jakie maszyny wykorzystywane są w produkcji mąki?
W procesie produkcji mąki wykorzystuje się obecnie szereg nowoczesnych maszyn, które są mocno wyspecjalizowane. Ich zadaniem jest nie tylko zmielenie ziaren, ale również ich odsianie. Wykorzystuje się w tym celu specjalne tkaniny techniczne, które produkowane są z myślą właśnie o przemyśle młynarskim. Wykonane są one z odpornych na złamania włókien. Dzięki temu do klientów trafia mąka wolna bez zanieczyszczeń. Dzisiaj nie ma nowoczesnych młynów, w których nie byłyby wykorzystywane specjalne gazy nylonowe. Warto dodać, że zastąpiły one te wykonane z metalu, które nierzadko pękały, a ich drobiny trafiały do gotowego produktu.
Jak wygląda proces pakowania mąki?
Kiedy mąka jest już gotowa, przychodzi pora na jej zapakowanie. Z młyna trafia ona zarówno do wielkich worków, jak i mieszczących zaledwie kilogram produktu toreb wykonanych z papieru. Zamknięta w opakowaniach mąka trafia do hurtowni i centrów dystrybucyjnych skąd rozwożona jest do sklepów bądź piekarni. Dzięki zmielonym ziarnom zbóż możemy cieszyć się nie tylko wyjątkowym smakiem chleba, ale również ciast, pierogów, kopytek itp.