Masaż sportowy – jakie efekty przynosi?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Istnieje wiele rodzajów masażu, z których warto korzystać w konkretnych sytuacjach, by poprawić swoją kondycję i samopoczucie lub skutecznie zadbać o urodę i młodzieńczy wygląd. Do szczególnie przydatnych zabiegów zaliczają się również masaże sportowe, dedykowane nie tylko profesjonalnym sportowcom.

Na czym polega masaż sportowy i kto powinien z niego korzystać? Jakie efekty potrafi przynieść taki zabieg? O tym przeczytacie w dalszej części artykułu.

Czym jest masaż sportowy i kto powinien z niego korzystać?

Masaż sportowy to zabieg dedykowany osobom aktywnym. Nie mamy jednak na myśli tylko wyczynowych sportowców, ale też amatorów, którzy po prostu lubią spędzać czas na uprawianiu sportu – częstej jeździe na rowerze, bieganiu, graniu w piłkę nożną czy korzystaniu z siłowni. Podczas masażu korzysta się ze standardowych technik, znanych z zabiegów klasycznych, jak: ugniatanie, rozcieranie, oklepywanie czy wibracja.

Regularne korzystanie z terapii manualnej może stać się dla nich skutecznym uzupełnieniem treningów, przyspieszającym osiąganie wymarzonych rezultatów. Masaż rozgrzewa bowiem mięśnie, przygotowując je na wzmożoną aktywność fizyczną. Zwiększa to zakres ruchów, poprawia odporność na obciążenia, a także zmniejsza ryzyko bolesnych kontuzji. Masaże wykonuje się także po treningach lub zawodach – wówczas przyspieszają regenerację, niwelują efekty zmęczenia i bolesne zakwasy.

Jakie są rodzaje masażu sportowego i kiedy się je wykonuje?

Wyróżnia się kilka typów masaży sportowych, wykonywanych w zależności od etapu przygotowań do zawodów. Można się na nie zapisać choćby za pośrednictwem: GabinetyMasazu.pl. Do najważniejszych zaliczają się:

  • masaż podtrzymujący – po sezonie lub na samym początku sezonu, gdy nie ma jeszcze zbyt intensywnych treningów,
  • masaż treningowy – przed każdym treningiem,
  • masaż przedwysiłkowy – po ostatnim treningu do czasu zawodów,
  • masaż startowy – intensywny, przed samą rozgrzewką, szybko przygotowuje mięśnie do wysiłku,
  • masaż powysiłkowy.

Korzystanie z takich zabiegów pomaga w pełni cieszyć się aktywnym życiem, zwiększając komfort i zmniejszając nieprzyjemne dolegliwości.

Jakie efekty przynoszą masaże sportowe?

Podstawowym efektem, jaki mają dawać masaże sportowe, jest pobudzenie mięśni i układu ruchu do wzmożonego wysiłku. Pozwala to zwiększyć sprawność i elastyczność mięśniowo-stawową, ograniczając ryzyko kontuzji. Masaże powysiłkowe natomiast wspomagają szybszą regenerację organizmu po intensywnych zawodach oraz sprawiają, że dolegliwości bólowe, jak choćby zakwasy, nie są aż tak uciążliwe.

Oprócz tego warto wspomnieć, że masaż sportowy poprawia krążenie krwi i limfy, co zwiększa dotlenienie tkanek i zmniejsza zastoje chłonki. Co więcej ogranicza stany napięcia czy stresu, wpływając korzystnie na ogólne samopoczucie.

Masaże sportowe – w zdrowym ciele, zdrowy duch!

Jeśli aktywnie uprawia się sport (również amatorsko), warto wspomóc się odpowiednią dietą i dodatkowymi zabiegami, w tym masażami. To szansa na osiągnięcie optymalnej formy oraz dobre samopoczucie w każdym wieku.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także