Materace do łóżka: jakie rozmiary są dostępne i który najlepiej wybrać?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Każdy z nas lubi się wyspać. Jednak aby tak było, muszą być spełnione dwa warunki. Pierwszy to odpowiednia ilość snu. Drugi to wygodny i dobry materac. Odpowiednio dobrany materac sprężynowy bądź piankowy wpływa na nasze zdrowie, poprawia komfortu snu oraz jego jakość. Materace kupujemy stosunkowo rzadko, a więc powinniśmy wybierać je mądrze. Należy dopasować ich wielkość do ramy łóżka oraz wybrać odpowiedni rodzaj. Jeśli dzielimy łóżko z partnerem, to dobrze dopasowany materac o dobrej jakości może pomóc w ograniczeniu transferu ruchu. Oznacza to, że ruchy jednej osoby nie będą zakłócać snu drugiej osoby, co przyczyni się do lepszego i bardziej spokojnego snu. Co jeszcze warto wiedzieć, wybierając swój materac?

Materace piankowe, a może materace kieszeniowe? Jakie modele sprawdzą się najlepiej?

Dobre materace mają istotny wpływ na komfort snu, zdrowie kręgosłupa i ogólną jakość naszego życia. Inwestycja w materace wysokiej jakości może przynieść długoterminowe korzyści dla naszego snu i dobrego samopoczucia. Co prawda od przybytku głowa nie boli, ale wybierając materac, możemy natrafić na bardzo szeroką ofertę. Sklepy oferują materace różniące się wypełnieniem i dzielące przede wszystkim na te posiadające sprężyny, modele piankowe lub hybrydowe.Materace piankowe mogą posiadać wnętrze wypełnione pianką wysokoelastyczną, termoelastyczną lub lateksową. Materace lateksowe są wykonane z naturalnego lub syntetycznego lateksu. Są trwałe, elastyczne i zapewniają dobry komfort i doskonałe podparcie dla ciała. Lateks jest odporny na roztocza oraz pleśń. Materace lateksowe są również przewiewne i bardzo dobrze odprowadzają wilgoć. Materac piankowy wykonany jest z pianki poliuretanowej o różnej gęstości. Może być wykonany z tradycyjnej pianki lub pianki pamięciowej. Zapewnia dobrą adaptację do kształtu ciała, redukuje punkty nacisku i absorbuje ruch w czasie snu. Pianka pamięciowa dostosowuje się do ciepła ciała, co pomaga w łagodzeniu napięcia mięśniowego. Z kolei materace sprężynowe są wyposażone w system sprężynowy, który zapewnia dobre wsparcie dla ciała. Materace te dzielą na różne rodzaje. Dużą popularnością cieszą się materace bonellowe, w których sprężyny połączone są ze sobą drutem. Równie popularne są warianty kieszeniowe, gdzie każda sprężyna umieszczona jest w oddzielnej kieszonce oraz sprężynowe faliste posiadające sprężyny w formie fal.

Jaki rozmiar materaca wybrać?

Wygodny materac powinien mieć odpowiednio dobrany rozmiar. Dostępne na rynku materace występują w różnych konfiguracjach, które są dostosowane do standardowych wymiarów łóżek. Możemy rozróżnić materace jednoosobowe i podwójne, które mogą występować w wielu rozmiarach. Standardowy rozmiar materaca jednoosobowego to około 90 cm szerokości i 190-200 cm długości. Jest to odpowiedni rozmiar dla pojedynczej osoby lub do pokoju dziecięcego. Klasyczne łóżko podwójne ma zazwyczaj szerokość około 135-150 cm i długość 190-200 cm. Pomieści z łatwością dwie osoby i sprawdzi się do małych mieszkań, gdzie sypialniana przestrzeń nie daje dużego pola do popisu. Takie łóżko z pewnością będzie dużo wygodniejsze niż wariant pojedynczy, ale przestrzeń dla każdej osoby będzie nieco ograniczona w porównaniu do materacy większych rozmiarów. Kolejny wariant materacy podwójnych posiada zwykle szerokość 150-180 cm i długość 200 cm lub więcej. Oferuje zdecydowanie więcej przestrzeni dla dwóch osób, zapewniając większy komfort i swobodę ruchu. Jeśli nasze mieszkanie jest naprawdę duże, a sypialnia ma spore rozmiary, to możemy zainwestować w materace w największych dostępnych rozmiarach. Mają one szerokość powyżej 180 cm i mogą mieć różne długości, zazwyczaj 200 cm lub więcej. Te rozmiary są idealne dla osób, które potrzebują dodatkowej przestrzeni podczas snu.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także