Meble do pokoju niemowlaka – jak urządzić piękną i praktyczną przestrzeń?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Pojawienie się nowego członka rodziny często przewraca dotychczasowy tryb życia do góry nogami. Warto się zatem przygotować do przyjęcia niemowlaka w domu odpowiednio wcześniej, kompletując praktyczną wyprawkę.

Oprócz podstawowych artykuł pierwszej potrzeby, jak pieluszki i ubranka, należy też zaaranżować przestrzeń w domu dla nowego członka rodziny. Do najważniejszych elementów zaliczają się oczywiście meble.

Jakie elementy wyposażenia bezwzględnie muszą trafić do dziecięcego pokoju? Nieco więcej na ten temat napiszę poniżej.

Pokój dziecka – piękny i funkcjonalny

Pokój dla niemowlaka to przestrzeń, która musi być nie tylko piękna, ale też w pełni funkcjonalna. Przynosi to szereg korzyści zarówno małego użytkownika, jak i jego rodziców. Warto zatem zadbać o wprowadzenie do pomieszczenia wyposażenia, spełniającego najwyższe oczekiwania oraz wpisującego się w indywidualne potrzeby.

Czym mają odznaczać się meble, żeby jak najlepiej spełniały powierzane im role oraz mogły posłużyć przez dłuższy czas?

Co musi wyróżniać meble do pokoju dziecka?

Podstawową kwestią przy poszukiwaniach odpowiednich mebli do pokoju dziecka, jest znalezienie bezpiecznych konstrukcji. Warto wybierać wyposażenie posiadające certyfikaty, nadawane przez renomowane jednostki. Meble dla dzieci, jak te dostępne na stronie Wozki-Foteliki.pl, muszą być wyprodukowane z materiałów bez toksycznych i groźnych dodatków, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu maluchów.

Równie ważne są oczywiście względy bezpieczeństwa. Konstrukcje dla najmłodszych to niezmiernie solidne wyposażenie, bez ostrych krawędzi lub niewielkich elementów, mogących doprowadzić do zadławienia.

Typ mebli dobiera się oczywiście do indywidualnych upodobań. Warto jednak zdecydować się na rozwiązania przyszłościowe. Wiadomo przecież, że dzieci rosną jak na drożdżach. Jeśli zatem nie ma się zamiaru wymieniać wszystkich sprzętów co kilka miesięcy, lepiej postawić na wyposażenie do rozbudowania lub uniwersalne produkty wielofunkcyjne.

Najpopularniejsze typy wyposażenia do pokoju noworodka

W centrum dziecięcego pokoju w pierwszych miesiącach życia malucha znajduje się zawsze miejsce do spania. Można wybrać kołyskę lub łóżeczko, które sprawdza się przez zdecydowanie dłuższy czas. Samą konstrukcję najczęściej wykonuje się z drewna lub tworzyw sztucznych. Ważniejsze od ramy jest jednak wybranie odpowiedniego materaca, zapewniającego dobre podparcie dla małego kręgosłupa.

Wielu rodziców decyduje się na łóżka wielofunkcyjne. Taka konstrukcja oprócz miejsca do spania posiada na przykład kilka półek i szafkę. Niektóre wyposaża się też w wygodne przewijaki i miejsce do schowania pieluch na zmianę.

Żaden pokój malucha nie może się obyć bez szaf, szafek i półek. Na początku służą przede wszystkim do przechowywania ubranek, kosmetyków i niezbędnych akcesoriów do pielęgnacji dziecka. Z czasem przydają się także do ukrycia olbrzymiej ilości zabawek.

Warto stawiać na modele zamykane, bez wielu otwartych półek. Zmniejsza to bałagan, pozwala szybko i sprawnie posprzątać cały pokój oraz ograniczyć ilość zalegającego kurzu.

Dekoracja – o czym pamiętać?

Na koniec jeszcze kilka słów o dekoracjach. W końcu pokój malucha nie powinien być szaro-bury. Pomysłów na ciekawe urządzenie wnętrza dla dziecka jest chyba tyle, co rodziców. Jeśli chcielibyście dać się zainspirować, myślę, że Internet jest idealną wielką kopalnią wiedzy. Niektóre koncepcje wymagają wielkich nakładów finansowych, inne bardziej opierają się na kreatywności rodziców. Ale bez obaw, każdy znajdzie opcję dla siebie.

O czym jednak warto zawsze pamiętać? Przede wszystkim trzeba skupić się na tym, że pokój dla najmłodszego członka rodziny ma być w głównej mierze bezpieczny i funkcjonalny. Dekoracje i ozdoby powinny być temu w pełni podporządkowane.

Najlepiej stawiać na pomysły uniwersalne, wystrzegając się konkretnych motywów pochodzących z bajek lub książek. Może się bowiem szybko okazać, że coś, co sprawdza się i podoba się małemu użytkownikowi dziś, jutro będzie już dla niego zupełnie nieodpowiednie.

Piękny pokój małego członka rodziny

Urządzanie pokoju dla noworodka to wielkie wyzwanie, ale też piękny czas dla rodziców, którzy mogą zbudować efektowną i praktyczną przestrzeń dla malucha. To jeden z kluczowych etapów przygotowań do powitania maleństwa na świecie. Warto zatem cieszyć się nim w pełni i wykorzystać go jak najlepiej się da.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także