Fizykoterapia zna wiele metod oddziaływania na ciało w celu jego leczenia i usprawnienia. Jedną z jej dziedzin jest termoterapia, która znajduje zastosowanie w przypadku wielu dolegliwości. Warto poznać zasady jej działania i dowiedzieć się, w przypadku jakich dolegliwości może być ona skuteczna.
Termoterapia-co to jest?
Termoterapia jest to jedna z metod fizykoterapii, która oddziałuje na ciało temperaturą, wykorzystując energię cieplną do celów leczniczych. W jej ramach można wyróżnić terapię ciepłem oraz terapię zimnem. Jest to jedna z najstarszych metod leczenia, znana już w starożytności, kiedy to ludzie korzystali przede wszystkim z naturalnych sposobów leczenia.
Terapia ciepłem, czyli ciepłolecznictwo, polega na działaniu na organizm ciepłem bądź pobudzaniu go do wytwarzania ciepła w tkankach. Zimnolecznictwo, czyli terapia zimnem, to z kolei poddawanie wybranych miejsc bądź większych partii ciała zabiegom z użyciem bardzo niskiej temperatury.
Kto może stosować termoterapię?
Terapia z użyciem temperatury może być pomocna wielu przypadkach. Może ona korzystnie wpłynąć na takie schorzenia jak choroby stawów (np. zwyrodnienia, zapalenia stawów), reumatyzm, bóle kręgosłupa, niedowłady czy zapalenia nerwów. Będzie też dobrą formą rehabilitacji pourazowej, na przykład w razie zwichnięć czy leczenia powstałych po urazach obrzęków. Terapia temperaturą sprawdzi się również w przypadku problemów z bolesnością mięśni czy dolegliwości związanych ze zwiększonym napięciem. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją również przeciwwskazania do stosowania termoterapii. Należą do nich między innymi gruźlica, choroby skóry, choroby serca i układu krążenia, nadwrażliwość na ciepło bądź zimno. Przed podjęciem decyzji o poddaniu się termoterapii należy bezwzględnie zasięgnąć porady lekarza, który oceni możliwość poddania organizmu takiej formie leczenia i dobierze odpowiednie zabiegi lecznicze.
Jakie zabiegi wykonuje się w ramach termoterapii?
Istnieje wiele różnorodnych zabiegów leczniczych opartych ma działaniu temperatury. W ramach terapii ciepłem można wyróżnić:
– zabiegi z użyciem parafiny
– okłady z użyciem substancji o dużej pojemności cieplnej
– kąpiele lecznicze
– saunę (np. fińska, rzymska, turecka i inne).
Jeśli zaś chodzi o leczenie zimnem, mówi się w tym przypadku o krioterapii, czyli o zabiegach oziębiających oraz o zabiegach ochładzających. Zróżnicowanie to wynika z różnicy w zakresie temperatur stosowanym w ramach leczenia. Krioterapia obejmuje zabiegi z użyciem dużych dawek zimna.
Wysokiej jakości produkty do terapii ciepłem na stronie dlapacjenta.pl