Nietypowe zastosowania Thermomixa – inhalacje, kosmetyki, masy plastyczne i co jeszcze?

Kasia Potargana
A+A-
Reset

O tym, że Thermomix to urządzenie uniwersalne i zastępuje wiele innych sprzętów w kuchni, pisałam już niejednokrotnie. Okazuje się jednak, że poza funkcjami związanymi z żywnością Thermomix może przydać się jeszcze na wielu innych polach. Troszkę już o tym wspominałam na blogu, ale dzisiaj chciałabym te informacje zebrać, uzupełnić i pokazać Ci nietypowe zastosowania Thermomixa.

Nawilżanie, inhalacje, aromaterapia

Thermomix zamiast nawilżacza i inhalatora? Czemu nie? Skoro możemy gotować w Thermomixie na parze, znaczy, że może wytwarzać parę. Logiczne, prawda? Wykorzystajmy więc tę funkcję i użyjmy go do nawilżania, inhalacji i aromaterapii.

Nawilżanie powietrza

Jak to zrobić? Bardzo prosto. Jeśli potrzebujesz jedynie nawilżenia powietrza, wlej do naczynia miksującego ok 1,5 litra wody. Zamiast miarki na pokrywę połóż koszyczek. Ustaw czas 1godzina, temperaturę Varoma (pełen obrót pokrętła), obroty 1 – 1,5 i gotowe.

Aromaterapia

Jeśli lubisz korzystać z zalet aromaterapii, wykorzystaj do niej Thermomix. Niech nie stoi w kątku smutny pomiędzy przygotowaniami posiłków i przyda się, aby wzmocnić twój dobrostan. Aby zastosować Thermomix w aromaterapii, postępuj podobnie jak w przypadku nawilżania powietrza. Dodaj jedynie do wody kilka kropli ulubionego, lub takiego jak obecnie potrzebujesz, olejku eterycznego. Przy wyborze olejku, zwróć uwagę, czy jest to naturalny olejek eteryczny, czy jego chemiczny substytut. Opakowania są identyczne, więc bądź uważna. Te syntetyczne, poza walorami zapachowymi ( dla mnie też nie do końca miłymi) nie posiadają zalet prozdrowotnych.

Inhalacje

Thermomix zastąpi Ci także inhalator. Gdy zaczyna Cię łapać przeziębienie, lub infekcja dróg oddechowych, czy gardła nie daje Ci spokoju, aby sobie pomóc wykorzystaj Thermomix. W przeciwieństwie do zwykłego inhalatora, nie ncahylaj się nad Thermomixem w czasie inhalacji. Wydobywająca się para jest gorąca. Po prostu przebywaj w pobliżu urządzenia. Para pełna zdrowia na pewno znajdzie drogę do Ciebie.

Na infekcje dróg oddechowych:

Do naczynia wrzuć po dwie łyżki: soli, tymianku, majeranku. Zalej 1,5 L wody. Ustaw 1 godzinę, temperaturę Varoma, obroty 1,5. Zamiast miarki na pokrywie połóż koszyczek.

Na infekcje gardła:

W naczyniu miksującym umieść po dwie łyżki: rumianku, szałwi, soli. Zalej 1,5L wody. Ustaw 1g, Varoma, obr1,5. Zamiast miarki ustaw koszyczek.

To takie dwa podstawowe przepisy. Tak sobie pomyślałam, że inhalacje, to dużo szerszy temat, nadający się na osobny wpis, więc pewnie niebawem taki wpis powstanie.

Kosmetyki

Thermomix może być też fajną maszyną do mieszania i produkcji domowych, naturalnych kosmetyków. Możesz w nim zrobić masło do ciała, krem, kule i sól do kąpieli. Słyszałam, że niektórzy używają Thermomixa do produkcji mydła. Ja jednak uważam, że substancje, z których produkuje się mydło są na tyle niebezpieczne, że nie warto ryzykować zdrowia i życia używając tego samego naczynia do tworzenia mydeł i przygotowywania posiłków.

Kremów do twarzy także nie robię w Thermomix, ale to już z innych powodów, bo jak najbardziej Thermomix się do tego nadaje. Kremy robi się z mieszaniny olejów i wody przy wykorzystaniu woskowych emulgatorów, więc sama natura. Jednak na swoje potrzeby robi się tak małe ilości i tak małe ilości składników miesza ze sobą, że w misie Thermomixa by po prostu „zgineły”. Nie warto robić dużych ilości na raz, ponieważ takie kremy mają dość krótki termin ważności. Jeśli chcesz wykorzystać Thermomix do produkcji kremów, od razu przemyśl kogo obdarujesz i niech to będzie duuużo osób.

Natomiast jak najbardziej możesz wykonać w Thermomix masło do ciała. Tu już większe ilości wchodzą w grę, więc jak najbardziej Thermomix się spisze. Na blogu opisywałam wykonanie masła do ciała w Thermomix.

Masło do ciała

Ponieważ Thermomix potrafi mielić bardzo drobno bardzo twarde rzeczy. Bez problemu przygotujesz w Thermomix peelingi. Na blogu opisałam peeling kawowy i peeling orzechowy, ale tak naprawdę możesz przygotować każdy peeling swojego pomysłu.

Fajnie wychodzą też kule do kąpieli i sól do kąpieli. Pewnie też kiedyś opiszę jak się je robi.

Masy plastyczne

Przy pomocy Thermomix wykonasz też mnóstwo mas plastycznych, które wykorzystać do zabaw z dziećmi, lub dla rozwijania własnych talentów i zainteresowań. Takie własnoręcznie przygotowane masy plastyczne nie dość, że są dużo tańsze od kupnych, to są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, ponieważ przygotowuje się je z naturalnych składników zazwyczaj dostępnych w każdej kuchni.

Ciastolina z Thermomix

Ja robiłam w Thermomix ciastolinę, którą wykorzystałam do zabaw z moją małą bratanicą, oraz masę solną. Z masy wykonałam ozdoby choinkowe, których część rozdałam, a część ozdobiła moją choinkę.

Oto moje pomysły na nietypowe wykorzystanie Thermomix. Ciekawa jestem, czy i Ty używasz Thermomix do innych zadań, niż te typowe – kuchenne. Napisz, proszę w komentarzu.

--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także