Po sezonie wegetacji roślin należy zaplanować prace ogrodnicze tak, aby zima spowodowała strat. Szczególną uwagę należy zwrócić na rośliny wieloletnie. Przymrozki mogą źle wpłynąć na ich pąki i utrudnić tworzenie liści na wiosnę. W przypadku kwiatów cebulowych wykopujemy je i same bulwy przenosimy w chłodne miejsce, aby przeczekały aż do wiosny. Z krzewami zimującymi w ogrodzie należy przeprowadzić prace osłaniające za pomocą mat lub tkanin ogrodniczych.
Przycinanie
Po utracie liści krzewy i drzewa można poddać przycinaniu i usunąć zbędne gałęzie. Przy okazji możemy nadać zamierzony kształt koronom drzew. Do prac używać powinniśmy sekatora z wygodną rękojeścią, aby zapobiegać odciskom. Przy wysokich drzewach należy stosować nożyce do cięcia gałęzi na wysięgniku. Pozwala to na bezpieczną pracę z ziemi bez konieczności używania drabiny. Miejsca planowanych cięć należy ustawić tak, aby zahamować rozrost pędów w pionie. W ten sposób drzewka owocują więcej i można zbierać owoce ręcznie. Po zakończeniu prac odpady powstałe przy cięciu można pociąć na mniejsze kawałki za pomocą rozdrabniacza do gałęzi i poddać je kompostowaniu.
Pielęgnacja trawnika
Po sezonie letnim trawnik wymaga pielęgnacji i oczyszczenia z zalegających fragmentów martwych roślin. Aby zapewnić trawie idealne warunki do zimowania, należy zapewnić dostęp powietrza i wody do bryły korzeniowej. Zadanie takie spełnia użycie wertykulatora. Zdejmuje on z powierzchni gruntu powstały przez lato filc roślinny oraz mchy. Warstwa taka ograniczała możliwość absorpcji wodę przez trawę. Przy czyszczeniu trawnika dokonywane jest jednocześnie nacinanie ziemi, co ułatwia dostęp powietrza do korzeni roślin. Tak przygotowany trawnik przetrwa zimę i szybciej zacznie silną wegetację wiosną. Szczególnie ważne jest, to jeżeli mamy ogród z małą ilością światła słonecznego.
Kompostownik
Wszystkie te prace tworzą odpady roślinne, które możemy spożytkować do nawożenia roślin. Przy okazji porządków w ogrodzie możemy wyznaczyć miejsce na kompostownik i tam przenosić odpadki. Jeżeli zrobimy to teraz na wiosnę, możemy uzyskać doskonały nawóz dla roślin wysadzanych wczesną wiosną.
Zbiorniki wodne
Dekoracyjne oczka wodne również wymagają pielęgnacji przed zimą. Duża ilość martwych roślin może powodować zmniejszenie ilości tlenu w wodzie, a co za tym idzie, utrudni zimowanie rybom w zbiorniku. Powinniśmy oczyścić wodę z liści oraz wykonać czynności serwisowe filtrów i pomp wodnych. Usunięcie zbędnej roślinności pozwoli lepszy dostęp do zbiornika podczas prac porządkowych. Można przy okazji wykonać przesadzenia roślin umieszczonych w zbiorniku wodnym.
Jesień jest czasem intensywnych prac w ogrodzie. Od ich wykonania zależy to, jak będzie wyglądała roślinność wiosną. Ochrona przed zimnem pozwoli na przetrwanie krzewom i drzewom owocowym. Prace porządkowe zwiększą ilość wody z opadów atmosferycznych i wzmocnią rośliny. Warto dobrze zaplanować zakres prac, aby starczyło czasu na ich wykonanie, a ogród mógł spokojnie doczekać przyjścia wiosny bez chorób i szkodników drzew i krzewów.
Artykuł powstał przy współpracy z MTDsklep.pl |