Myśli Potarganej

Ogrzewanie podłogowe wodne, elektryczne – zalety i wady?

Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe? Kiedy wodne, a kiedy elektryczne? Czy jest droższe od grzejników?

--- R E K L A M A ---

Ogrzewanie to jedna z kluczowych decyzji, którą podejmujemy w trakcie budowy domu. A także przy remoncie poszczególnych pomieszczeń, adaptacji poddasza albo innych do tej pory nieużytkowanych powierzchni. Każde z tych rodzajów ogrzewania i elektryczne, i wodne ma swoje zalety i wady.

Elektryczne przy remoncie, wodne przy budowie

W opcji wodnej najczęściej stosowana jest ona w nowych budynkach. Do ogrzania wody wykorzystywany jest kocioł bądź pompa ciepła. Podgrzana woda trafia do rurociągu, oddając ciepło przez podłogę. Inwestycja w kocioł albo pompę ciepła nie należy do tanich, ale później mogą pojawić się oszczędności.

Ogrzewanie elektryczne podłogowe stosowane jest najczęściej jako uzupełnienie instalacji grzewczej. Remontując na przykład kuchnię czy salon, tylko w tych pomieszczeniach źródłem ciepła będzie podłoga. I jest to dobra opcja, gdy faktycznie chcemy zmienić wygląd pomieszczenia, a przy tym zapewnić sobie i swoim gościom maksimum komfortu.

Zalety ogrzewania podłogowego

Jedną z głównych zalet jest ciepła podłoga. Większość miesięcy w Polsce to chłodne dni. Zatem spacerowanie po domu i zimnej posadzce nie jest niczym przyjemnym. Największym plusem podłogówki jest właśnie ciepła podłoga.

Inne zalety:

 • estetyczny wygląd- nie ma grzejników,
 • brak kaloryferów to więcej przestrzeni do zagospodarowania,
 • większe bezpieczeństwo, gdy w domu są małe dzieci,
 • komfort- uznaje się, że najlepiej dla człowieka, gdy ciepło idzie do stóp, na dole jest najwyższa temperatura, a na poziomie głowy niższa,
 • nie unosi się kurz- świetne rozwiązanie dla alergików,
 • wygoda sterowania temperaturą.

Ogrzewanie podłogowe zarówno elektryczne jak i wodne jest przyjazne dla środowiska, co jest jego kolejna zaletą. A w przypadku nowych domów, musimy już brać kwestię ekologii przy projekcie, by później nie było konieczności zmiany sposobu ogrzewania na bardziej eko.

Wady ogrzewania podłogowego

Ten rodzaj zapewnienia ciepła w domu jest równie wygodny jak ogrzewanie gazowe, ale nie jest pozbawiony wad. Z resztą jak każde rozwianie. Wady ogrzewania podłogowego:

 • jeśli będzie to elektryczne, to niekoniecznie jest ekonomiczne,
 • meble nie mogą zajmować dużych powierzchni,
 • ograniczenia jeśli chodzi o wykończenie podłogi,
 • duża bezwładność ciepła- zanim podłoga będzie ciepła musi upłynąć trochę czasu,
 • drogie naprawy.

Ogrzewanie podłogowe ma więcej zalet niż wad. Dlatego coraz chętniej jest wybierane.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Gotuj z Thermomix

Sprawdź jakie gotowanie
może być łatwe, szybkie
i przyjemne

— REKLAMA —
logo-myslipotarganej-ukraina

Myśli Potarganej to blog skierowany głównie do kobiet. Poruszam na nim tematy bliskie każdej z nas: dom, dzieci, rodzina, gotowanie, uroda, rozwój osobisty czy DIY. Zapraszam do komentowania i aktywnego udziału w życiu bloga, jak i na moje media społecznościowe. Bądźmy razem. Pozdrawiam – Kasia.

Myśli Potarganej to oficjalny przedstawiciel Thermomix. Kupując u nas masz gwarancję zakupu oryginalnego produktu marki Vorwerk.

© 2018-2023 – Myśli Potarganej – Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i treści bez zgody autora zabronione.

Inne nasze strony – Kosą po patelniCztery łapy BudyniaTwojeCentrum.pl