Ojo de Dios z dziećmi – prosta ozdoba z kordonka i patyczków

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Szukacie prostego pomysłu na pracę plastyczną z dziećmi? Spróbujcie zrobić Ojo de Dios. To tradycyjna meksykańska ozdoba, którą można zrobić szybko i z użyciem materiałów, które znajdą się w każdym domu.

Potrzebne materiały

  • Kordonek, mulina, włóczka, wstążki lub sznurek
  • Patyki, wykałaczki, patyczki do szaszłyków, patyczki po lodach lub lizakach, pałeczki do sushi
  • Klej w płynie (np. introligatorski lub wikol). Może być też klej na gorąco
  • Nożyczki
  • Ewentualnie: igła z dużym oczkiem.

Wykonanie

Patyczki powinny być w miarę sztywne i niełamliwe. Jeżeli mocno się wyginają, to warto je skrócić. W zależności od długości i grubości wybranych patyczków dobieramy odpowiedni materiał do owijania. Grubsze i dłuższe patyki lepiej owijać wstążkami lub włóczką, a wykałaczki prościej będzie owijać kordonkiem.

Wybieramy dwa patyczki o podobnej grubości, składamy je równolegle do siebie, związujemy włóczką i owijamy kilkukrotnie.

Następnie związane patyczki rozkładamy tak, aby utworzyły krzyż (jeżeli jest to za trudne, to możemy najpierw poluźnić lekko oplot) i oplatamy kilkukrotnie pomiędzy rozsuniętymi patyczkami. Sprawdzamy, czy krzyży trzyma się sztywno i możemy przystępować do oplatania.

Oplatanie jest bardzo proste. Wybieramy „awers” krzyża (na którym będzie widoczny wzór) i włóczkę prowadzimy zawsze po stronie awersu, okręcając ją zawsze jeden raz wokół patyczka. Jeżeli zaczynamy od prawej, to będzie to wyglądało następująco:

Patrzymy na awers. Włóczka idzie od tyłu z prawej strony krzyża, nad prawym ramieniem i nad górnym ramieniem, a następnie idzie za górnym ramieniem tworząc wokół niego pętelkę.

Następnie idzie nad górnym ramieniem i nad lewym ramieniem i jest oplatana jeden raz wokół patyczka.

Dalej idzie nad lewym i dolnym ramieniem, przechodzi za dolnym i znów wraca na stronę awersu. Następnie idzie nad dolnym i prawym ramieniem. Na koniec przechodzi za prawym ramieniem i w ten sposób kończy pierwszy obrót.

Takich obrotów możemy wykonać dowolną ilość. Gdy chcemy zmienić kolor, należy obciąć włóczkę i dowiązać do niej drugą, w innym kolorze. W tym celu obracamy krzyż na stronę rewersu i wiążemy węzełek za patyczkiem tak, aby nie był on widoczny na awersie.

Wygodnie jest najpierw zawiązać węzełek na nowej włóczce, a później związać końce nowej i starej włóczki. Końce włóczki obcinamy, aby nam nie przeszkadzały w pracy.

Gdy pracę uznamy za skończoną, zawiązujemy włóczkę na jednym z ramion i obcinamy jej nadmiar. Możemy też zdecydować się na skrócenie ramion krzyża, jeżeli nam się nie podobają.

Koniec włóczki zabezpieczmy klejem, aby się nie odwinęła.

Na koniec robimy zawieszkę. W tym celu możemy obwiązać jedno z ramion krzyża włóczką lub posłużyć się włóczką nawleczoną na grubą igłę i przyszyć zawieszkę w dowolnym miejscu.

Pomysły na wykorzystanie

Z Ojo de Dios możemy wykonać zawieszkę na ścianę, karuzelkę dla młodszego rodzeństwa lub ozdobę na choinkę. Można też wykorzystać je jako dekoracje na imprezę urodzinową. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby modyfikować je według własnego gustu – dodać koraliki lub pompony na końcach krzyża (tu przyda się klej na gorąco), udekorować awers cekinami lub brokatem, dowiązać frędzle do ostatniego oplotu… Puśćcie wodze fantazji!

Pomysł na Ojo de Dios przygotowała dla Was Maria Hajdenrajch, autorka bloga Żywioły dzieci – o tym, co można robić z dziećmi, obok dzieci i mimo dzieci. Koniecznie odwiedźcie jej blog: https://zywiolydzieci.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także