Prowadząc małą gastronomię musimy zaopatrzyć się w pudełka na żywność. Nie ma znaczenia czy prowadzimy pizzerię, cukiernię, burgerownię, bar szybkiej obsługi czy food truck. Opakowania gastronomiczne pozwalają na bezpieczne przechowywanie i przenoszenie produktów spożywczych, szczególnie jeżeli oferujemy opcję zamówienia dania na wynos.
Główne zalety opakowań w gastronomii
Opakowania do dań na wynos to bardzo uniwersalne i funkcjonalne produkty. Wśród najważniejszych zalet pojemników możemy wymienić: zabezpieczenie potrawy podczas przechowywania i transportu do klienta oraz zapewnienie komfortu jedzenia na wynos lub na świeżym powietrzu.
Wpływają także na optymalizację czasu w pracy kuchni, gdyż opakowania pozwalają na dokładne porcjowanie dań bez konieczności ich ważenia i skracają czas realizacji zamówienia i dostawy. Pudełka też mogą pełnić funkcję marketingową i pomóc w promocji naszego lokalu.
Pojemniki te nie zajmują dużo miejsca w magazynie, a złożenie ich jest niezwykle proste. Różne rodzaje opakowań gastronomicznych możesz znaleźć na stronie https://radpak.eu/opakowania-gastronomiczne/.
Jakie wymagania muszą spełniać pojemniki jednorazowe?
Zanim wybierzemy odpowiednie pudełka, musimy się upewnić czy spełniają poniższe wymagania:
Odpowiednie zabezpieczanie jedzenia
Najważniejszym zadaniem opakowań w gastronomii jest zabezpieczanie dania przed uszkodzeniami oraz chronienie przed utratą temperatury i zaparzeniem podczas dostawy. Powinny także zabezpieczać przed wysypaniem się dania podczas przenoszenia. Co więcej, ważne by nie tylko zatrzymywały tłuszcz wewnątrz pudełka, ale także były odporne na pojawiające się tłuste plamy.
Opakowania powinny być lekkie, ale wytrzymałe i wykonane z solidnego materiału, np. sztywnej tektury. Powinny być również wyposażone w szczelne zamknięcie, zrywkę lub wieczko.
Kontakt z żywnością
Opakowania gastronomiczne mają kontakt z żywnością, w związku z czym muszą być całkowicie bezpieczne i posiadać wszystkie niezbędne atesty pozwalające na ich bezpieczne stosowanie w gastronomii (np. nie mogą wpływać na smak i zapach zapakowanego w nie jedzenia).
Wybierz opakowania ekologiczne
Opakowania jednorazowe mogą być wykonane z trzciny cukrowej lub papieru. Dzięki temu są biodegradowalne (pudełka z trzciny rozkładają się w ciągu 90 dni) i przyjazne środowisku. Te opakowania to idealne rozwiązanie dla osób dbających o ekologię i naszą planetę. Są odporne na przemakanie i wytrzymałe.
Co więcej, pudełka ekologiczne są tańsze niż ich plastikowe odpowiedniki. Coraz częściej ten materiał jest zastępowany biodegradowalnymi zamiennikami – nawet plastikowe słomki zostają wymienione na papierowe.
Opakowania jednorazowe z trzciny cukrowej
Opakowania dla gastronomii z włókien trzciny cukrowej mogą być używane w piekarniku, mikrofalówce, lodówce i zamrażarce. Co ważne, są wytrzymalsze od papierowych odpowiedników – wytrzymują temperatury od -20°C do 220°C.
Ich największą przewagą nad pudełkami z papieru jest fakt, iż opakowania z trzciny nie dopuszczają do zaparzania żywności podczas dostawy – rozprowadzają parę wodną po całym pudełku, dzięki czemu woda nie zbiera się na wieczku. Możemy używać tych opakowań do pakowania potraw tłustych, płynnych i gorących.
Opakowania dla gastronomii nośnikiem reklamy
Serwowanie dania na wynos w opakowaniach z atrakcyjnym wzorem może nie tylko pomóc w zabezpieczeniu zamówienia, ale także w rozreklamowaniu naszego lokalu. Nie od dziś wiadomo, że atrakcyjny wygląd potrawy i jej oprawa wpływa na apetyt.
Jesteśmy bardziej widoczni i docieramy do większej liczby osób, jeżeli podajemy dania na wynos w ekologicznych pudełkach z nadrukiem naszego logo. A klient, który otrzymał danie w eleganckim opakowaniu, które łatwo się otwiera i nie brudzi, na pewno do nas wróci.
Wybór odpowiednich opakowań gastronomicznych
Zanim zakupimy opakowania jednorazowe do naszej restauracji czy pizzerii, warto najpierw zrobić listę dań i dobrać do nich odpowiednie pojemniki. Wybierajmy takie rodzaje pudełek, które sprawdzą się zarówno podczas serwowania dań na wynos w lokalu, jak i z dostawą.
Opakowania gastronomiczne – rodzaje
Na rynku dostępne jest mnóstwo najróżniejszych typów opakowań gastronomicznych dostosowanych do różnego różnego rodzaju potraw i charakteru danego lokalu. Oto zbiór często stosowanych pojemników na jedzenie:
Opakowania na wynos z podziałką wewnętrzną
Do barów szybkiej obsługi idealnie nadadzą się plastikowe opakowania gastronomiczne z wewnętrzną podziałką. Dostępne są pojemniki jednodzielne, dwudzielne i trójdzielne. Pozwalają na szybkie przygotowanie odpowiedniej wielkości porcji, np. w jednej przegrodzie kotlet, w drugiej frytki a w trzeciej surówki.
Pudełka trzcinowe
Dostępne są także pudełka „take out” wykonane z trzciny, których funkcje zależą od rozmiaru. Mają perforowaną, odrywaną pokrywkę, wbudowane przegrody na sosy i przyprawy, miejsce na sztućce oraz tłoczone klapy i gniazdo z obniżonym dnem zapewniającym stabilne ułożenie, a także zaokrąglone rogi zapobiegające wyciekom.
Boxy
Standardowym pudełkiem są tzw. lunchboxy. Takie pudełko powinno być pokryte lakierem ochronnym i wyposażone w otwory umożliwiające odpływ pary wodnej – w taki sposób chronimy danie przed zaparzeniem. W tych pudełkach mogą być serwowane makarony z różnymi sosami, kebaby, dania orientalne, kurczak i wiele innych.
Opakowania na kebaba
Dostępnych jest przynajmniej kilka opcji pakowania kebabów, w zależności od formy kebaba. Dostępne są nie tylko boxy, ale także koperty do kebaba w bułce. Koperta może być biała, brązowa lub z nadrukiem.
Można kupić także tekturowy pojemnik na kebaba w bułce, który ma perforację w połowie wysokości. Na pojemniku może być umieszczony właściwie dowolny nadruk.
Karton do pizzy
Pudełka na pizzę wykonane są z 3-falistej tektury białej na zewnątrz i brązowej od środka. Podczas dostawy do lokalu są rozłożone, dzięki czemu zajmują mniej miejsca. Na kartoniku można umieścić logo lokalu.
W pizzerii serwującej kawałki pizzy na wynos sprawdzi się także trójkątny rożek zrobiony z powlekanej tektury.
Sosjerki
Sprzedając pizzę na wynos nie możemy zapomnieć o sosach do pizzy. Do ich przewożenia wykorzystuje się małe pojemniczki z wieczkiem przezroczystym lub w czarnym kolorze.
Pojemniki na przekąski
Na rynku dostępne są także specjalne pojemniki na przekąski, tzw. finger foods, czyli dania jedzone palcami. Mogą to być bio kubki na lody, drewniane lub tekturowe miseczki. Sprawdzą się w restauracji, cukierni i kawiarni.
Kubki papierowe do ciepłych i zimnych napojów
Kubki tekturowe przydadzą się zarówno w lokalach, jak i podczas organizacji imprez plenerowych. Są lekkie, zajmują mało miejsca i nie tłuką się. Dostępne są w najróżniejszych rozmiarach (od kubków na espresso po wysokie kubki na latte) oraz kolorach, z wybranym przez klienta nadrukiem. Należy pamiętać o odpowiednio dopasowanych wieczkach do kubka.
Taca z uchwytem na kawę
Nosidełka na napoje to jedno z najczęściej wykorzystywanych rodzajów pudełek w kawiarniach i cukierniach, oferujących klientom napoje na wynos. Dostępne są tacki na dwa lub cztery kubki.
Podłużne pudełka na zapiekanki
Jeżeli prowadzimy bar szybkiej obsługi lub food truck i sprzedajemy zapiekanki z dostawą do domu, warto zakupić specjalne podłużne pudełka. Zapewnią zapiekance odpowiednią temperaturę i zapobiegają ich uszkodzeniu podczas dostawy.
Opakowania na burgery
Burgery możemy zapakować w kopertę lub jeżeli chcemy go zabezpieczyć na czas dostawy, możemy użyć składanych pudełek z praktyczną klapką. Są one łatwe w złożeniu, odporne na tłuszcz i możemy na nich umieścić logo firmy lub inny dowolny nadruk.
Opakowania na tortille i wrapy
Podłużne, lekko wypukłe opakowanie zabezpieczy tortille lub wrapa przed zgnieceniem, dzięki czemu ich zawartość nie wysypie się podczas dostawy i jedzenia.
Pojemniki na frytki
Prawie każdy lokal serwujący ciepłe jedzenie ma w ofercie frytki. Możemy je zapakować w papierowe lub tekturowe rożki lub pudełka, które są odporne na tłuszcz. Ciekawą opcją są dwudzielne tekturowe pudełka na frytki, z oddzielną przegrodą na sosy.
Koperty na hot dogi
W food truckach lub na stacjach benzynowych bardzo popularne są hot dogi. Rzadko są zamawiane z dostawą do domu, ale często brane na wynos, w związku z czym konieczne będzie ich zapakowanie. Świetnie nadają się do tego torebki papierowo-foliowe lub tekturowe kartoniki/tacki pod hot doga.
Pojemniki na lody
W przypadku sprzedaży lodów na wynos wręcz idealnym rozwiązaniem są kubeczki papierowe z nadrukiem. Są szczególnie polecane do sorbetów, ale można je wykorzystać do dowolnego typu lodów – w przeciwieństwie do popularnych jadalnych rożków z wafla nie będą przesiąkać wilgocią.
Opakowania jednorazowe na zupy
Styropianowe pudełka na zupy są używane głównie przez restauracje i firmy cateringowe. Mają wieczko zabezpieczające potrawę podczas dostawy i utrzymują odpowiednią temperaturę.
Opakowania z okienkiem na ciasta i sałatki
Pudełka z okienkiem idealnie nadadzą się do pakowania świeżych sałatek, ciast, ciasteczek, sushi i wielu innych zimnych przekąsek. Pozwolą na wyeksponowanie potrawy i ochronią je przed uszkodzeniami podczas dostawy.
Pudełka z uchwytem
Tekturowe, duże pudełka z uchwytem dają wiele możliwości pakowania i gwarantują zapakowanie wszystkich zamówionych produktów. Sprawdzają się świetnie w przypadku zamówień na kilka różnych potraw.
Pudełko na sałatkę
Na sałatki warzywne lub owocowe często wybiera się pudełka plastikowe z pokrywką i dołączonym widelczykiem. Pozwala to na przekąszenie sałatki w dowolnym momencie. Dostępne są przezroczyste pudełka prostokątne i okrągłe – dzięki temu klient może dokładnie obejrzeć zawartość pojemnika.
Pojemniki jednorazowe do zgrzewu
Pojemnik do zgrzewu idealnie nada się do ciepłych potraw, jest szczelny i nie przepuszcza wilgoci. Trzeba jednak pamiętać, że po zdjęciu folii zabezpieczającej, nie można ponownie zamknąć takiego pudełka.
Opakowania dla małej gastronomii – podsumowanie
Na rynku dostępnych jest wiele najróżniejszych opakowań przeznaczonych do przechowywania i transportu żywności w każdej postaci. Dzięki temu łatwo można znaleźć takie, które najlepiej pasują do charakteru lokalu gastronomicznego i serwowanych w nim dań. Wielu producentów opakowań daje również możliwość przygotowania spersonalizowanych nadruków, dzięki czemu oprócz pełnienia swojej praktycznej funkcji, opakowania na jedzenie będą mogły również reklamować nasz lokal.