Osteopata pediatryczny to specjalista zajmujący się niekonwencjonalną terapią manualną noworodków, niemowląt i starszych dzieci.
Nawet takie maluchy nie są niestety wolne od trosk. Podobnie jak dorośli czasami chorują i potrzebują wsparcia profesjonalistów. Pediatrzy zazwyczaj w takiej sytuacji zalecają farmakoterapię, ale zanim zdecydujemy się na ten krok, może warto wypróbować bezpieczniejszy, zdrowszy sposób leczenia – osteopatię?
Jak leczy osteopata pediatryczny?
Osteopata pediatryczny z Osteoklinika.pl wykorzystuje w swojej pracy różnorodne techniki terapeutyczne. Ich dobór uzależniony jest od rodzaju schorzenia, na jakie cierpi mały pacjent, a także jego wieku, ponieważ noworodki, niemowlęta i starsze dzieci różnią się anatomią i fizjologią, w związku z czym wymagają indywidualnego podejścia do leczenia. Osteopata niemowlęcy najczęściej stosuje łagodne i delikatne techniki, takie jak ruchoma integracja mięśniowo-powięziowa czy terapia czaszkowo–krzyżowa. Natomiast osteopata dziecięcy, pod opiekę którego trafiają dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, sięga po bardziej rozbudowane techniki uciskowe i mobilizacyjne. Rzecz jasna, zarówno osteopata niemowlęcy, jak i osteopata dziecięcy zajmujący się kilkulatkami, dbają zawsze o to, by terapia była bezbolesna. Starają się też zapewnić maluchowi jak największy komfort w trakcie wykonywanych zabiegów, tak aby wizyta w gabinecie osteopatycznym była dla niego przyjemnością.
Kiedy warto zgłosić się na osteopaty pediatrycznego?
Osteopata pediatryczny jest w stanie, za pomocą wyżej wymienionych technik, w prosty, acz skuteczny sposób, zwalczyć wiele dysfunkcji rozwojowych pojawiających się u dzieci chociażby na skutek komplikacji okołoporodowych. Warto wybrać się do takiego specjalisty, jeśli nasz maluch ma problemy trawienne, nawracające kolki, trudności z ssaniem czy kłopoty z koncentracją, cierpi na nadpobudliwość, ciągle łapie infekcje lub nie może spać. Osteopata pediatryczny może pomóc także w przypadku takich dolegliwości jak niewyjaśnione plamy skórne, problemy z koordynacją, asymetrie funkcjonalne, a nawet moczenie nocne. Medycyna konwencjonalna często wtedy zawodzi, osteopatia zaś może przynieść maluchowi ulgę.