Przed Tobą pierwszy lot w życiu? Nie wiesz co robić na lotnisku? Nie martw się. Nie jesteś sam. W biurze podróży, w którym pracuję, często spotykam się z pytaniami, o to jak się zachować na lotnisku i czego się spodziewać po samym locie. Spróbuję więc odpowiedzieć na nie w niniejszym wpisie.
Czy jest parking przy lotnisku?
Jeśli to twój pierwszy lot w życiu, możesz nie wiedzieć, że przy każdym lotnisku są parkingi strzeżone, na których za stosunkowo niewielką opłatę (do 200 zł standard na dwa tygodnie) można zostawić bezpiecznie samochód, a z których podwiezie nas na lotnisko, nieodpłatnie, parkingowy bus. Część z nich jest oddalona o kilka kilometrów od lotniska, dlatego warto przyjechać na parkin na 40 minut przed planowanym przybyciem na lotnisko.
O której godzinie stawić się na lotnisku?
Przy podróżach krótszych (powiedzmy w obrębie basenu Morza Śródziemnego), gdzie samoloty są dość małe, czyli odprawa jest stosunkowo krótka, wystarczy pojawić się na lotnisku na dwie godziny przed wylotem. Przy dalekich podróżach, obsługiwanych przed duże maszyny, odprawa jest dłuższa, należy więc być na lotnisku 3 godziny przed wylotem.
Czy mogę odprawić się sam przez internet?
Posiadając bilety na lot, można w większości przypadków odprawić się samemu, a na lotnisku tylko nadać bagaż. Tańsze linie wręcz doliczają opłatę za odprawę na lotnisku. Najlepiej sprawdzić jakie są możliwości na stronie danych linii lotniczych. Klienci biur podróży często mają odprawę bezbiletową, co oznacza, że podchodzą nadać bagaż tylko z wymaganym dokumentem tożsamości (dowód osobisty, lub paszport) i nie potrzebują biletów.
Wchodzę na lotnisko i co dalej?
Początkowo możesz czuć się zagubiony i nie wiedzieć co robić na lotnisku. Na spokojnie zacznij więc od początku i wejdź. Wchodząc na lotnisko trzeba poszukać stanowisk odpraw i czytać co się nad nimi wyświetla. Gdy przychodzi czas odprawiania pasażerów danego lotu nad stanowiskiem wyświetla się lotnisko docelowe, linie lotnicze, godzina wylotu. Do odprawy podchodzimy z paszportem (dowodem osobistym) i biletem. Na taśmę przy pracowniku obsługi kładziemy walizkę, która od tej pory będzie podróżowała oddzielnie. Otrzymujemy kwit na bagaż i kartę pokładową. Na karcie jest napisany numer lotu, linie, nr miejsca w samolocie, oraz numer wyjścia, którym będziemy przechodzić na płytę lotniska (Gate).
Co robić podczas kontroli bezpieczeństwa?
Po nadaniu bagażu i otrzymaniu karty pokładowej udajemy się do kontroli bezpieczeństwa. Na taśmę prowadzącą do skanera kładziemy bagaż podręczny i właściwie wszystko, co mamy przy sobie, zdejmujemy też pasek od spodni, jeśli ma metalową klamrę. Sami przechodzimy przez skanującą bramkę. Możemy też zostać poproszeni o zdjęcie butów, jeśli są zbyt zabudowane, lub zbyt wysokie. Przez bramkę nie przepuszczą nas z butelką, czy puszką z napojem. Nie warto więc brać ze sobą napoju na drogę na tym etapie.
Co robić na lotnisku po kontroli bezpieczeństwa?
Po kontroli bezpieczeństwa udajemy się do miejsca , w którym oczekujemy na tzw. boardig, czyli wejście do samolotu. Popularnie mówi się , że ta część lotniska to strefa bezcłowa, ponieważ jest to miejsce gdzie kupisz prawie wszystko i to bez cła. To jest czas na nabycie napoi na drogę, czy jakiejś przekąski.
Tutaj warto od razu poszukać gate’u – bramki, którą będziemy wychodzić na płytę lotniska. Jej numer jest zapisany na karcie pokładowej, którą otrzymaliśmy przy odprawie bagażowej. Warto też czytać co się wyświetla na tablicach informacyjnych, ponieważ gate może czasem ulec zmianie.
Co to jest boarding?
Jak już pisałam, boarding to moment wsiadania do samolotu. Przed wyjściem z lotniska zostaniemy ponownie poproszeni o pokazanie dokumentu tożsamości i karty pokładowej. Po ich okazaniu udajemy się do wyjścia, którym albo bezpośrednio przejdziemy do samolotu, albo wyjdziemy do autobusu, który podwiezie nas pod samolot. Do samolotu wsiadamy przednim, lub tylnym wyjściem, zależnie od tego, czy posiadamy miejsca bliżej przodu, czy tyłu maszyny. Osoby z wózkiem dziecięcym zdają wózek obsłudze samolotu, który chowa go na czas podróży do luku bagażowego. W samolocie odnajdujemy swój numer siedzenia, chowamy bagaż podręczny na półkę znajdującą się nad głową, lub kładziemy pod siedzenie. Zapinany pas i wyłączamy komórkę. Resztę powie już załoga samolotu.
Co się dzieje po przylocie na lotnisko?
Po przylocie czekamy aż się samolot całkowicie zatrzyma. Dopiero wtedy odpinamy pasy i kierujemy się do wyjścia. Idziemy za wszystkimi, w kierunku taśm wydających nasze bagaże. Zazwyczaj trzeba na nie chwilę poczekać. Aby nasza walizka nie pomyliła, się z innymi, warto przed wylotem ją zaznaczyć np. przywiązując wstążkę, lub inną przywieszkę. Po odbiorze bagażu kierujemy się do wyjścia, lub w krajach z obowiązującym ruchem wizowym, do kontroli wizowej.
Ważność mojego paszportu kończy się na krótko przed wymaganym terminem, czy celnicy mnie przepuszczą?
Nie przepuszczą. Nawet jeśli jakimś cudem przepuszczą Cię polscy celnicy, zatrzymają Cię celnicy na miejscu i zawrócą do domu.
Zmieniłam nazwisko, a paszport mam jeszcze ważny 5 lat. Czy mogę lecieć na paszport ze starym nazwiskiem?
Nie radzę. Słyszałam, że czasem celnicy przymykają oko, szczególnie na terenie Schengen, ale to ryzyko nie warte zachodu. Co jak tym razem się nie uda i nie polecisz? Wycieczka przepadnie, a co gorsza koszty z nią związane nie zostaną zwrócone.
Co mogę i czego nie mogę zabrać na pokład samolotu?
Przy lotach bliższych warto i można zabrać sobie coś do jedzenia, np. kanapkę, czy batonik. Zazwyczaj, na tak krótkich trasach, loty czarterowe, oraz tanie linie, nie serwują posiłków. Można je kupić w samolocie, lub sklepie bezcłowym na lotnisku, ale są bardzo drogie.
Bagaż podręczny może zazwyczaj ważyć do 5 kg, a bagaż rejestrowany to 20-23 kg. Jednak warto sprawdzić wagę bagażu i wymiary na stronie konkretnych linii lotniczych, aby uniknąć niespodzianki w postaci dopłaty na lotnisku. W bagażu podręcznym nie wolno przewozić więcej, niż 1000 ml płynów. Jeśli takowe przewozimy powinny znajdować się w 100 ml pojemnikach (dotyczy też kremów, balsamów, szamponów itp). Zabronione jest również przewożenie w bagażu podręcznym ostrych przedmiotów, nożyczek, igieł, pilniczków, oraz wszystkiego, co może stanowić zagrożenie. Jeżeli potrzebujemy mieć przy sobie lekarstwa, oraz sprzęt medyczny, warto sprawdzić jakie są wymagania linii lotniczych w tym względzie. Także niektóre kraje nakładają ograniczenia co do możliwości wwożenia lekarstw na ich terytorium. Dlatego przed wylotem upewnij się na stronie ambasady, czy twoje leki nie są zakazane, lub czy nie wymagają okazania np. przetłumaczonej recepty, albo wcześniejszego zgłoszenia.
Jak poradzić sobie z zatykaniem w uszach?
Zmiana ciśnienia związana ze wznoszeniem, lub opadaniem samolotu, nie jest jakaś bardzo przykra. Jednak czasem może być niekomfortowa. Aby poradzić sobie z zatykaniem wystarczy zacząć ziewać, albo po prostu szeroko otwierać usta opierając brodę o klatkę piersiową. Pomaga też picie wody.
No i ostatnia rada. Nawet jeśli to twój pierwszy lot w życiu, nie bój się, ani lotu, ani o to, że nie będziesz wiedział co robić na lotnisku. Wszystko jest dla ludzi, a samolot to mimo spektakularnych wypadków, najbezpieczniejszy środek transportu.