Plakaty i obrazy na ścianę – modny dodatek czy relikt przeszłości?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Plakaty i obrazy na ścianę to jeden z najszybszych sposobów na to, by odmienić dotychczasowy wygląd wnętrza. Czy jest to jednak także rozwiązanie stylowe i modne? Czy decydując się na takie dodatki, zafundujemy sobie wystrój w dobrym guście? Przekonajmy się!

Prawdopodobnie niektórym plakat na ścianę kojarzy się z dekoracją pasującą tylko do młodzieżowej aranżacji, bo to właśnie tutaj można było najczęściej spotkać plakaty przedstawiające znany zespół muzyczny, popularnego piłkarza lub topowego aktora. Tymczasem taka ozdoba to coś znacznie, znacznie więcej, niż może się wydawać. Z pewnością nie jest to relikt przeszłości, a na pewno nie w rozumieniu czegoś, co czasy świetności ma już za sobą.

Plakaty na ścianę, podobnie jak obraz na płótnie, to przykład dekoracji, która cieszy się niesłabnącą popularnością. Od ściennych dekoracji sprzed kilku dekad różni je z pewnością o wiele lepsza jakość wykonania i materiału, a także znacznie szerszy wachlarz wzorów, na jakie można się zdecydować. To już nie tylko gwiazdy rocka i piłki nożnej, ale też artystyczne fotografie, malarskie kompozycje czy nastrojowe pejzaże!

Plakaty na ścianę, które wiele mówią

Chcąc stworzyć aranżację wnętrza, która od razu do nas przemówi, warto sięgnąć po typograficzne plakaty ścienne, czyli takie z napisami. Od kilku już sezonów cieszą się niesłabnącą popularnością, bo dzięki nim można wprowadzić zupełnie nową jakość do wystroju. Jakie treści znajdują się na plakatach? Propozycji jest naprawdę wiele.

Są to zabawne hasła, które od razu poprawią humor wszystkim domownikom, na przykład: „Hello sunshine” lub „You’re awesome”. Dużym zainteresowaniem cieszą się wzory o motywacyjnym przesłaniu. Są to cytaty, które dodają energii do działania i przypominają, co naprawdę jest w życiu ważne – „Don’t stop when you’re tired. Stop when you’re done” lub „Collect moments not things”.

W przypadku typograficznych wzorów ważne jest to, jaką czcionką zapisany jest cytat. Drukowane, przypominające starą czcionkę drukarską lub imitujące odręczne pismo litery dadzą zupełnie inny efekt. Ich wygląd warto dopasować do estetyki, jaka panuje w wystroju.

Plakat w ramie w dwóch wariantach

Mówiąc o stylowych wzorach, należy także przywołać dwa motywy dekoracyjne, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Z pewnością jest to minimalistyczny plakat w ramie. To doskonała odpowiedź na niesłabnącą modę na oszczędnie urządzone wnętrza. Co może przedstawiać taka ścienna dekoracja? Efektowną propozycją są geometryczne kompozycje utrzymane w stonowanej palecie kolorów. Takie wzory prezentują się doskonale, gdy zestawi się ze sobą dwa lub trzy przedstawienia i cały komplet zawiesi w salonie nad kanapą lub w sypialni nad łóżkiem.

Plakaty w ramie mogą nawiązywać także do dawnych czasów. Wzory w stylu retro to przykład ściennej dekoracji, która nie wychodzi z mody i zawsze świetnie się prezentuje. Takie przedstawienia sprawdzą się nie tylko w wystroju vintage. Można je zestawić ze współczesnym wystrojem, tworząc ciekawe połączenie przeszłości i teraźniejszości. Zabytkowa mapa świata, zdjęcie starego miasta, a może botaniczna rycina z XIX wieku? Naprawdę jest w czym wybierać!

Obrazy na ścianę inspirowane malarstwem

Modnym rozwiązaniem są również obrazy na płótnie inspirowane malarstwem. W tym temacie dowolność jest dość duża. Zacznijmy od abstrakcyjnych kompozycji przypominających współczesne dzieła sztuki. Na płótnie widnieją rozchlapane plamy farby lub kolorowe smugi – pełne ekspresji i energii – które od razu przyciągają wzrok. Taki obraz z pewnością stanie się silną dominantą w wystroju i sprawi, że wystrój nabierze stylowego charakteru. W związku z tym, że abstrakcja jako dziedzina sztuki nigdy nie wychodzi z mody, jest to przykład dekoracji, która zawsze będzie się świetnie prezentować.

Na uwagę zasługują także wzory inspirowane dawnym malarstwem – na przykład barokowymi martwymi naturami. Takie przedstawienia wyglądają niezwykle elegancko i szykownie, dlatego będą pasować jak ulał do wystroju glamour. Taką kompozycję można dobrać do wnętrza pod kątem kolorystycznym. Zaprezentowane na płótnie owoce lub kwiaty niech pasują do koloru zasłon lub obicia tapicerki.

Obraz na płótnie wcale nie musi wisieć na ścianie

Plakaty i obrazy wieszamy na ścianie – nad kanapą, wezgłowiem łóżka czy komodą w przedpokoju. Jeśli jednak chcemy stworzyć oryginalną aranżację, warto w nieco inny sposób wyeksponować dekorację. Rozwiązaniem, które cieszy się dużą popularnością, jest stawianie płócien i plakatów albo na podłodze, albo na szafce. Jest to zaskakujący pomysł i właśnie dlatego pozwoli stworzyć nietypowy wystrój wnętrza. Plakat musi być w tym celu oprawiony – w antyramę bądź ramę – natomiast obraz, dzięki temu, że zadrukowany jest także na krawędziach płótna, nie musi posiadać żadnej ramy.

Takie rozwiązanie będzie się bardzo efektownie prezentować nie tylko w salonie czy sypialni, ale także w prywatnym biurze, jeśli pracuje się zdalnie z domowego zacisza. W przypadku dekoracji stawianych na podłodze warto wybrać wielkoformatowe przedstawienie, by taka ozdoba dobrze wyglądała w przestrzeni.

Obrazy i plakaty z pewnością zasługują na uwagę. Nie wyszły bowiem z mody ani nie są reliktem przeszłości. Dzięki nim można odświeżyć dotychczasowy wystrój lub nadać mu całkiem nowej jakości, a bogactwo wzorów sprawia, że do każdej stylistyki uda się znaleźć coś odpowiedniego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także