Spojrzenie zdradza o nas sporo informacji. Okolice oczu są także pierwszymi, które jako pierwsze ujawniają nasz wiek – to właśnie tam pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne, a powieki zaczynają stopniowo opadać, nadając naszemu spojrzeniu ciężkości, a twarzy ogólny wyraz zmęczenia. W takiej sytuacji warto sięgnąć po skuteczny zabieg – plastykę powiek, która pozwala przywrócić spojrzeniu młody wygląd, a nam odzyskać dobre samopoczucie i samoakceptację.
Na czym polega plastyka powiek? Kiedy jest zalecana?
Zabieg korekcji powiek, nazywany także plastyką powiek, jest procedurą medyczną, która ma na celu zredukowanie nadmiary skóry zlokalizowanej w okolicy powiek górnych. Nadmiar skóry w tym rejonie pojawia się wraz z wiekiem – już po 30-ce kobiety zauważają ogólne zwiotczenie skóry w okolicach oczu, worki nad i pod oczami, a także ogólną ciężkość, jakiej nabiera ich spojrzenie. Tych objawów nie sposób wyeliminować standardowymi kosmetykami, które nie są w stanie żadnym sposobem zmniejszyć ilości skóry w okolicy powiek górnych. Jednym skutecznym sposobem na jej wyeliminowanie jest plastyka powiek.
Zabieg ten może zostać przeprowadzony dwoma metodami – laserową i chirurgiczną. Prawidłowo wykonany niweluje widoczne objawy starzenia się skóry w okolicach oczu, odmładza twarz, a także przywraca spojrzeniu młodzieńczy, wypoczęty wygląd. Plastyka powiek jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów odmładzających, gdyż pozwala znacząco poprawić nasz wygląd oraz zniwelować najbardziej widoczne oznaki starzenia się twarzy. Warto go wykonać tym bardziej, że zabieg jest całkowicie bezpieczny, a powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Efekty korekcji powiek są także bardzo trwałe – mówi się, że wystarczają na nawet 15 lat.
Chirurgiczna czy laserowa korekcja powiek?
Blefaroplastyka powiek może być wykonana w tradycyjny sposób – metodą chirurgiczną. Zabieg polega na wykonaniu nacięć na powiekach i usunięciu nadmiaru skóry z tych okolic. Chirurgiczna plastyka powiek pozostawia po sobie niewielkie blizny, które z czasem stają się jednak niewidoczne, gdyż bledną i „ukrywają się” w załamaniu powiek. Zabieg nie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego – w jego miejsce zazwyczaj stosuje się znieczulenie miejscowe pod postacią zastrzyku, który niweluje odczuwanie bólu oraz krwawienie towarzyszące zabiegowi.
Drugą, coraz bardziej popularną metodą plastyki powiek, jest laserowa korekcja powiek. Laser może zostać wykorzystany w tej metodzie w dwojaki sposób – jako narzędzie tnące i wtedy laserowa korekcja powiek opiera się na tym samym schemacie co chirurgiczna plastyka powiek, lub jako sposób na przywrócenie prawidłowego napięcia skóry w okolicy powiek. W tym drugim przypadku laser stymuluje skórę do produkcji nowych włókien kolagenowych, spłyca istniejące zmarszczki oraz sprawia, że powieki wizualnie stają się mniej ciężkie. Jego zastosowanie daje jednak znacznie mniej spektakularne efekty niż cięcie laserem lub metoda chirurgiczna, które są znacznie częściej wybierane w celu redukcji nadmiaru skóry w okolicach powiek.