Pokój dziecięcy – postaw na meble, które zachwycą najmłodszych

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Urządzenie pokoju dla dziecka to zadanie stojące przed wszystkimi rodzicami. Jednak razem z tym obowiązkiem pojawia się potrzeba znalezienia odpowiedzi na trudne pytanie – czy rodzice powinni taki pokój urządzić pod kątem swojego gustu i pomysłów, czy też uwzględnić zdanie malucha w czasie tworzenia takiego projektu? Połączenie funkcjonalności z atrakcyjnym wyglądem nie jest łatwym zadaniem, jak więc umeblować pokój w sposób, który zachwyci oba pokolenia i zapewni dziecku odpowiednie warunki do rozwoju i zabawy?

Meble mogą oferować więcej niż tylko funkcjonalność

Wybierając nowe meble często skupiamy się przede wszystkim na tym, by spełniały swoje zadanie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wybrać rozwiązania, które są jednocześnie funkcjonalne i piękne. Jest to szczególnie istotne w pokoju dziecięcym – rodzice często wybierają kolorowe i wzorzyste tapety, a także dodają wiele małych dodatków. Jednak nagromadzenie wyrazistych wzorów i jaskrawych kolorów, które często wybierane są dla pokoi dziecięcych może prowadzić do chaotycznego efektu – a postawienie na tym tle nieciekawych i niczym niewyróżniających się mebli tylko pogłębi to wrażenie.

Warto więc już na samym początku wybrać konkretny styl, w którym chcemy zachować takie wnętrze i konsekwentnie wybierać rozwiązania, które do niego pasują. Na przykład wybierając meble drewniane dla dzieci, bez problemu znajdziemy meble, które są nie tylko świetnie wykonane i praktyczne, ale też pomalowane na kolory pasujące do reszty wystroju. Świetnie sprawdzą się tutaj na przykład barwy neutralne – dzięki nim możemy stworzyć bazę, do której dodamy elementy charakterystyczne poprzez dekoracje. Decydując się na takie rozwiązanie, zyskujemy prosty sposób na wprowadzanie szybkich zmian w wystroju wraz ze zmieniającymi się zainteresowaniami dziecka.

Przy meblowaniu pokoju dla małego dziecka należy mieć na uwadze również to, że za kilka lat zarówno jego potrzeby, jak i zainteresowania będą zupełnie inne – nie warto więc skupiać się na tworzeniu projektów z założeniem, że taki pokój przez lata pozostanie niezmieniony. W wystroju pokoju dziecięcego dużą wartość przedstawiają rozwiązania, które rosną razem z dziećmi – na przykład łóżeczka dla niemowląt, które po usunięciu szczebli mogą służyć za wygodne łóżko również kilkulatkom. Dobrym pomysłem może być również wybranie mebli modułowych, które również oferują dużą swobodę w tworzeniu planu umeblowania i wprowadzaniu w nim zmian.

Pamiętaj o potrzebach dziecka

Planując pokój dla dziecka, ważne jest uwzględnienie jego potrzeb, ale też zainteresowań i gustu – również w przypadku małych dzieci, które nie są jeszcze w stanie określić tego, co im się podoba, a co nie. Należy też pamiętać o tym, że zainteresowania dorastającego dziecka mogą często ulegać zmianom. Właśnie dlatego świetnym rozwiązaniem są neutralne barwy w wystroju – na ich tle inne dodatki zawsze będą wyglądać atrakcyjnie, a rodzice zyskają tym szansę na odłożenie w czasie remontu i większych zakupów.

Wszystko od gamy kolorystycznej, przez meble do dodatków może pomóc w budowaniu ogólnej atmosfery pomieszczenia – jest to niezwykle istotne w pokoju dziecka, który musi spełniać przecież różnorodne funkcje. Jest to jednocześnie pokój zabaw, miejsce do nauki i sypialnia – stworzenie odpowiedniej atmosfery do relaksu jest więc niezwykle istotne, a dopasowane do potrzeb dziecka meble mogą pomóc nam w osiągnięciu tego efektu.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także