Powoli, acz nieubłaganie kończą się wakacje. Tradycyjnie już ten czas wykorzystujemy na odświeżenie pokoi naszych pociech. Ściany pomalowane, podłogi wyczyszczone. Tylko te meble… Zauważacie, że jednak nie pasują do tego pięknego, świeżego pomieszczenia. Nie pasują też do naszego nastolatka, który nie jest już dzieckiem. Ma zupełnie inne potrzeby i ma już swoją osobowość… Może by je wymienić? Tylko na jakie? Jak urządzić pokój nastolatka, by był zadowolony?
Na pewno dobrze by było zapytać go o zdanie. Okres dojrzewania, to czas gdy młody człowiek zauważa swoją odrębność i stara się ją podkreślać ją na każdym kroku. Dlatego najlepiej, by sam określił nam swoje potrzeby i wizję przestrzeni, w której czułby się najlepiej. Warto wziąć pod uwagę jego oczekiwania i marzenia. Wszak spędza w swoim pokoju znaczną cześć czasu, zaprasza tam kolegów i koleżanki.
Z drugiej strony, młody człowiek nie ma zbyt wielkiego doświadczenia i nie potrafi przewidywać. Opisując swój wymarzony pokój może pominąć praktyczne i niezbędne elementy, które powinny się w nim znaleźć. Mając to na uwadze, przedyskutujmy z naszą pociechą temat pokoju dając mu konkretne propozycje i uświadamiając, że takie elementy jak np. biurko, czy szafa są na prawdę potrzebne.
Warto się do takiej rozmowy dobrze przygotować i samemu wiedzieć czego oczekiwać od mebli w pokoju naszego nastolatka.
Na co samemu zwrócić uwagę przed rozmową z dzieckiem?
Na pewno na funkcjonalność. W pokoju powinno się znajdować wygodne łóżko, łatwe w zaścielaniu. Biurko z szafkami, by nasz uczeń mógł szybko włożyć i wyjąć szkolne akcesoria. Szafa na ubrania i może jakaś komoda z szufladami, tak by było łatwo schować ubrania i utrzymać w pokoju porządek, też na pewno są niezbędne.
Zwróćmy uwagę, czy meble są bezpieczne i wygodne. Jeśli np. wasza pociecha jest bardzo ruchliwa i/ lub roztargniona, dobrze by meble miały zaokrąglone rogi i uchwyty. Po prostu popatrzcie na detale pod kątem własnego dziecka.
Pamiętajcie też, że młody człowiek, to człowiek z własnymi pasjami i ogromną wyobraźnią. Dobrze, by miał półki na których poustawia pamiątki z wakacji, ważne dla siebie gadżety i trofea. Pozwólmy mu na ścianach zawiesić plakaty, zdjęcia i obrazki takie jakie będzie chciał. To on ma się dobrze czuć w tym pokoju.
Dzieciaki rzadko potrafią sprecyzować czego chcą. Dobrze wiedzą, czego nie chcą, ale dość trudno im określić dokładnie jak np. ma wyglądać ich idealny pokój. Dlatego pomyślcie o wcześniejszym sprawdzenie ofert, wybraniu kilku konkretnych mebli, czy kolekcji mebli i przedstawieniu ich do wyboru swojemu dziecku. Ułatwi to obydwu stronom w miarę szybkie dojście do porozumienia. Możecie na przykład wejść na stronę www.forte.com.pl. Znajdziecie tu całkiem duży wybór konkretnych propozycji do pokazania swojemu nastolatkowi.
Na takiej rozmowie zyskacie nie tylko fajnie i wygodnie urządzony pokój swojego dziecka, ale też pokażecie, że je szanujecie i że liczycie się z jego zdaniem. A to dla nastolatka jest bardzo, bardzo ważne. I uwierzcie, nastolatek odpłaci Wam tym samym.