Pomoc psychologiczna online stała się popularna w trakcie epidemii koronawirusa, jednak ten sposób prowadzenia terapii funkcjonuje już od wielu lat. Zdalne spotkania z psychologiem wciąż będą popularne, zwłaszcza że mają wiele zalet.
Na czym polega pomoc psychologiczna online?
Pomoc psychologiczna online przebiega podobnie jak tradycyjne spotkania stacjonarne w gabinecie, jednak wszystko odbywa się w formie zdalnej. Oznacza to, że z psychologiem można połączyć się przez Internet na czacie wideo lub specjalnym komunikatorze. Zdecydowanie polecane są spotkania online, w których trakcie psycholog i klient widzą oraz słyszą się wzajemnie, a więc z włączonym mikrofonem i kamerą. Ten typ spotkań nazywany jest synchronicznym, ponieważ odbywa się w czasie rzeczywistym. W takim wypadku osoba zgłaszająca się do psychologa może usiąść w swoim zaciszu domowym, włączyć laptopa i kamerę, a następnie połączyć się z psychologiem o umówionej porze. Specjalista cały czas obserwuje zachowania pacjenta, jego mimikę, jednocześnie słysząc tembr głosu. Pomoc psychologiczna online polega więc na rozmowie między psychoterapeutą i pacjentem, a także na udzielaniu konsultacji psychologicznych. Do takiej sesji z psychologiem potrzebny jest stały dostęp do Internetu, zainstalowana aplikacja oraz oczywiście chęć rozmowy i motywacja do zmian.
Kiedy skorzystać ze spotkania z psychologiem online?
Na spotkanie z psychologiem w formie online można zapisać się z różnych powodów. Zakres pomocy jest równie szeroki, jak w przypadku wizyt w gabinecie. Oznacza to, że na pomoc psychologiczną warto zgłosić się w razie trudności zawodowych, problemów w życiu osobistym, a także zauważenia u siebie niepokojących objawów, np. depresji lub znacznego spadku samooceny. Warto jednak zaznaczyć, że w sytuacji myśli lub prób samobójczych lepiej jest zgłosić się stacjonarnie do gabinetu psychologa, ponieważ konieczna może być natychmiastowa pomoc. W innych sytuacjach wystarczy spotkanie online.
Zalety pomocy psychologicznej online
Dotychczasowe wyniki badań wykazały, że pomoc psychologiczna online jest tak samo skuteczna jak forma stacjonarna. Zdaniem American Psychiatric Association psychoterapia zdalna jest nawet bardziej efektywna, ponieważ pacjenci są w nią bardziej zaangażowani. Do najważniejszych zalet pomocy psychologicznej online można zaliczyć:
- oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ nie trzeba dojeżdżać do gabinetu;
- możliwość umówienia się o różnych porach, także rano lub wieczorem, po pracy;
- to odpowiednia forma spotkań dla osób, które obawiają się zarażenia wirusem, a także dla niepełnosprawnych, zabieganych rodziców oraz mieszkańców wsi i małych miast, gdzie nie ma dostępu do psychologa;
- to wygodne i bardziej anonimowe rozwiązanie.