Nawet, jeśli masz w swojej kuchni zmywarkę do naczyń, to nadal część z nich musisz myć, a następnie suszyć ręcznie. Wtedy przydatnym gadżetem okaże się ociekacz na zlew. Są to proste akcesoria znane od lat, które nadal znajdują szereg zastosowań w naszych domach. Czasem szukamy czegoś prostego i taniego, innym razem zależy nam na większej i ozdobnej konstrukcji. Zapraszamy na przegląd popularnych suszarek. Zobacz, co masz do wyboru i na co warto się zdecydować.
Ociekacz na zlew – zapanuj nad chaosem w swojej kuchni
Chaos w kuchni? To zazwyczaj efekt braku odpowiednich gadżetów, które usprawniłyby wykonywanie codziennych czynności związanych z utrzymaniem czystości. Jednym z najprostszych akcesoriów jest ociekacz na zlew. Ostatnio może nieco zapomniany, jednak nadal potrzebny – nawet, jeśli dysponujesz zmywarką.
Ociekacz na zlew to niezwykle przydatny i funkcjonalny dodatek do kuchni, który pomaga utrzymać porządek i czystość wokół zlewu. Dzięki niemu nie musimy martwić się o to, gdzie odłożyć mokre naczynia, aby nie zsunęły się, nie popękały i nie zalały połowy kuchni. Woda, która z nich ścieka zbiera się na tacce pod suszarką, co pozwala na wygodne opróżnienie jej poprzez przelanie cieczy do komory zlewu, bez kłopotliwych kałuż.
Wybór ociekacza i suszarki – czym się kierować?
Przy zakupie ociekacza spotkasz się z różnymi wariantami tego gadżetu. Już na pierwszy rzut oka widać, że dostępne są suszarki do naczyń małe i duże, wykonane z tworzywa lub stali nierdzewnej, przeznaczone do sztućców lub/i talerzy, stojące i wiszące, a także klasyczne i narożne. Dzięki temu z łatwością dopasujesz suszarkę nie tylko do układu blatu i ilości wolnego miejsca, ale też kuchennego designu, co sprawi, że ociekacz ładnie wpisze się w pozostały wystrój. Ociekacze do naczyń występują w różnych wariantach, od tradycyjnych, przez stojące, aż po nowoczesne:
- tradycyjny ociekacz na naczynia to najpopularniejszy rodzaj przybierający postać osłony z wyprofilowanymi rowkami, które umożliwiają spływ wody. Alternatywą dla niego jest ociekacz stojący,
- ociekacz stojący – składa się z pojemnika z przegródkami na naczynia oraz podstawki, na którym pojemnik się znajduje,
- ociekacz naścienny – mocowany do ściany, umożliwia swobodne korzystanie z powierzchni blatu. Idealny do małych kuchni, w których brakuje miejsca na inny model pełnowymiarowy.
Ciekawą opcją, choć znacznie droższą i wymagającą poświęcenia jednej kuchennej szafki jest stworzenie ociekacza w zabudowie. Szafka nad zlewem otwiera się, a w niej znajduje się ociekacz z podkładką. To opcja o wielu zaletach, choć ma też wady. Jak wspomnieliśmy, jest droższa, trzeba zaprojektować ją na etapie zamawiania zabudowy kuchennej, a także regularnie opróżniać, aby nie doszło do zalania blatów,
Jak wybrać najlepszy ociekacz na zlew?
Na pewno zwróć uwagę na rozmiar. Przed zakupem ociekacza warto zmierzyć powierzchnię zlewu i blatu, a potem dopasować do niej wielkość i kształt suszarki. Większa suszarka zmieści sporo naczyń, ale też zajmie dużą część powierzchni roboczej.
Zastanów się też nad materiałem. Najpopularniejszy, tani i lekki jest plastik, ale ładniej prezentuje się osuszacz stalowy, zwłaszcza w kolorze czarnym. Ładnie współgra on z wystrojem nowoczesnym lub loftowym, co powinno przekonać miłośników designu.