Przegląd popularnych suszarek i ociekaczy na zlew

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Nawet, jeśli masz w swojej kuchni zmywarkę do naczyń, to nadal część z nich musisz myć, a następnie suszyć ręcznie. Wtedy przydatnym gadżetem okaże się ociekacz na zlew. Są to proste akcesoria znane od lat, które nadal znajdują szereg zastosowań w naszych domach. Czasem szukamy czegoś prostego i taniego, innym razem zależy nam na większej i ozdobnej konstrukcji. Zapraszamy na przegląd popularnych suszarek. Zobacz, co masz do wyboru i na co warto się zdecydować.

Ociekacz na zlew – zapanuj nad chaosem w swojej kuchni

Chaos w kuchni? To zazwyczaj efekt braku odpowiednich gadżetów, które usprawniłyby wykonywanie codziennych czynności związanych z utrzymaniem czystości. Jednym z najprostszych akcesoriów jest ociekacz na zlew. Ostatnio może nieco zapomniany, jednak nadal potrzebny – nawet, jeśli dysponujesz zmywarką.

Ociekacz na zlew to niezwykle przydatny i funkcjonalny dodatek do kuchni, który pomaga utrzymać porządek i czystość wokół zlewu. Dzięki niemu nie musimy martwić się o to, gdzie odłożyć mokre naczynia, aby nie zsunęły się, nie popękały i nie zalały połowy kuchni. Woda, która z nich ścieka zbiera się na tacce pod suszarką, co pozwala na wygodne opróżnienie jej poprzez przelanie cieczy do komory zlewu, bez kłopotliwych kałuż.

Wybór ociekacza i suszarki – czym się kierować?

Przy zakupie ociekacza spotkasz się z różnymi wariantami tego gadżetu. Już na pierwszy rzut oka widać, że dostępne są suszarki do naczyń małe i duże, wykonane z tworzywa lub stali nierdzewnej, przeznaczone do sztućców lub/i talerzy, stojące i wiszące, a także klasyczne i narożne. Dzięki temu z łatwością dopasujesz suszarkę nie tylko do układu blatu i ilości wolnego miejsca, ale też kuchennego designu, co sprawi, że ociekacz ładnie wpisze się w pozostały wystrój. Ociekacze do naczyń występują w różnych wariantach, od tradycyjnych, przez stojące, aż po nowoczesne:

  • tradycyjny ociekacz na naczynia to najpopularniejszy rodzaj przybierający postać osłony z wyprofilowanymi rowkami, które umożliwiają spływ wody. Alternatywą dla niego jest ociekacz stojący,
  • ociekacz stojący – składa się z pojemnika z przegródkami na naczynia oraz podstawki, na którym pojemnik się znajduje,
  • ociekacz naścienny – mocowany do ściany, umożliwia swobodne korzystanie z powierzchni blatu. Idealny do małych kuchni, w których brakuje miejsca na inny model pełnowymiarowy.

Ciekawą opcją, choć znacznie droższą i wymagającą poświęcenia jednej kuchennej szafki jest stworzenie ociekacza w zabudowie. Szafka nad zlewem otwiera się, a w niej znajduje się ociekacz z podkładką. To opcja o wielu zaletach, choć ma też wady. Jak wspomnieliśmy, jest droższa, trzeba zaprojektować ją na etapie zamawiania zabudowy kuchennej, a także regularnie opróżniać, aby nie doszło do zalania blatów,

Jak wybrać najlepszy ociekacz na zlew?

Na pewno zwróć uwagę na rozmiar. Przed zakupem ociekacza warto zmierzyć powierzchnię zlewu i blatu, a potem dopasować do niej wielkość i kształt suszarki. Większa suszarka zmieści sporo naczyń, ale też zajmie dużą część powierzchni roboczej.

Zastanów się też nad materiałem. Najpopularniejszy, tani i lekki jest plastik, ale ładniej prezentuje się osuszacz stalowy, zwłaszcza w kolorze czarnym. Ładnie współgra on z wystrojem nowoczesnym lub loftowym, co powinno przekonać miłośników designu.

--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
TatianaN

Sama za niedługo planuję generalny remont swojej kuchni. Do tej pory korzystałam ze zwykłej suszarki na naczynia. Po remoncie wiem, że chcę ją wymienić. Zastanawiam się nad zakupem takiego ociekacza, ponieważ planuję zamontować dwukomorowy zlewozmywak. Dzięki za tą inspirację! Już wiem na co zwrócić uwagę przy jego wyborze :).

Zobacz także