Pewnie teraz się zastanawiasz, czy się nie pomyliłam w tytule. Mydło w kostce do włosów? Jak to mydło? Włosy myje się szamponem przecież! nie pomyliłam się Kochana, włosy można i to bardzo fajnie, myć mydłem.
Początkowo rzeczywiście to dziwne uczucie wziąć mydło do ręki z myślą, że ma ono umyć nie ciało, a włosy (ciało też krzywdy nie zrobi). Przyzwyczajone przecież jesteśmy, że nalewamy szampon na dłonie (mam nadzieję, że nie bezpośrednio na włosy?) i masujemy głowę. Tu będzie podobnie z masowaniem, ale na tym podobieństwa się kończą.
Szampon
to mieszanina detergentów, których zadaniem jest oczyszczenie włosów, substancji pieniących, zapachowych, ewentualnie z dodatkiem silikonów dla polepszenia wyglądu włosa, lub substancji odżywczych. I właściwie nie ma znaczenia, czy kupisz szampon w płynie, czy szampon w kostce. Skład będzie mniej więcej podobny. Z dodatkowym plusem dla szamponu w kostce, który zazwyczaj posiada eko opakowanie.
Mydło natomiast,
to zmydlone za pomocą substancji zasadowej, różnego rodzaju naturalne tłuszcze, a właściwie kwasy tłuszczowe. Od tego jakie tłuszcze zostaną użyte i co jeszcze dodamy do mydła, zależy do jakich włosów chcemy uzyskać mydło. Mydło jest produktem dużo bardziej naturalnym i przyjaznym środowisku, a przede wszystkim twojej skórze i włosom, niż szampon.
Pamiętajmy, że kondycja
naszych włosów w dużej mierze zależy od skóry głowy. To czym ją potraktujemy ma ogromne znaczenie dla stanu i wyglądu włosów. W zależności od tego czego oczekujemy od naszego mydła do włosów możemy do niego dodać glinki (świetne właściwości czyszczące i przeciwłupieżowe), zioła ( w postaci maceratów, hydrolatów, czy wywarów ) i olejki eteryczne. Nie bez znaczenia są też tłuszcze z jakich stworzymy nasze mydło (o olejach w kosmetykach pisałam tutaj).
Ja chciałam uzyskać mydło,
które jednocześnie nawilżało włosy, a jednocześnie przeciwdziałało przetłuszczaniu i tworzeniu łupieżu, ponieważ takie zapotrzebowanie miała moja rodzina.
Wypróbowałam kilka przepisów, ale żaden nie przypadł mi do gustu. Ich podstawową wadą było to, że zostawiały na włosach tłusty film. Włosy po umyciu były ciężkie i źle się układały.
Postanowiłam więc stworzyć własny przepis i muszę Ci powiedzieć, że jestem z niego bardzo zadowolona. Moje włosy długo wyglądają ładnie. Błyszczą i są puszyste. nie przetłuszczają się zbyt szybko. Samo mydło dobrze się pieni, więc łatwo myje się nim włosy.
Mydło do włosów ma jeszcze tę zaletę, że możesz nim umyć całe ciało. Może nie pielęgnuje tak, jak mydło przeznaczone do ciała, ponieważ w procesie produkcji nie zostawia się praktycznie niezmydlonych tłuszczy, ale np w podróży możesz mieć przy sobie tylko jedną kostkę mydła.
Do mojego mydła użyłam:
- Olej z awokado -nadaje połysk, odżywia, nawilża
- Olej ryżowy – nawilża, nadaje połysk, odżywia skórę głowy, dzięki temu włosy są mocne i nie wypadają,
- Olej kokosowy – czyści, nawilża, daje pianę
- Olej rycynowy – daje pianę, działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Zawarte w nim utleniacze wspomagają odbudowę keratyny, co przekłada się na mocniejsze, gładsze włosy.
- Rumianek – działa przeciwzapalnie i łagodząco
- Pokrzywa – przeciwdziała przetłuszczaniu, wzmacnia i dostarcza mikroelementów, oraz witamin
- Nagietek – wzmacnia cebulki włosowe, reguluje działanie gruczołów łojowych, przeciwdziała łupieżowi, łagodzi stany zapalne, nadaje włosom giętkość
- Lawenda – przeciwdziała łupieżowi i łojotokowi, zwiększa ukrwienie skóry głowy, przez co włosy są dobrze odżywione i lepiej rosną
- Mydlnica -oczyszcza, wspomaga mydlenie się mydła, wzmacnia strukturę włosa, reguluje wydzielanie sebum, nawilża skórę głowy, działa przeciwgrzybiczo, przez co wspomaga walkę z łupieżem
- Olejek rozmarynowy – pobudza krążenie w skórze głowy co przyczynia się do odżywienia włosów i zapobiega ich wypadaniu, przeciwdziała łupieżowi, wzmacnia ciemny kolor włosów i je wygładza
Poniżej dzielę się przepisem. Rób i używaj. Będzie mi miło, gdy korzystając z mojego przepisu, oznaczysz mnie jako autorkę.
Przepis na ziołowe mydło do włosów
- Olej z awokado 50 g
- Olej ryżowy 175 g
- Olej kokosowy 175 g
- Olej rycynowy 100 g
- NaOH 74,87 g
- Do ługu – wywar z ziół 190 g – najlepiej na wodzie destylowanej (rumianek, nagietek, lawenda, mydlnica, pokrzywa)
- Olejek eteryczny rozmarynowy 20 kropli (do budyniu mydlanego)
Po umyciu, w drugim płukaniu, opłucz włosy wodą z octem jabłkowym (łyżki octu na szklankę wody), lub wodą z sokiem z cytryny. Płukanka zamknie łuski włosów otwarte przez mydło. Sprawi, że włosy będą się dobrze rozczesywały i ładnie błyszczały. Po użyciu płukanki spłucz włosy czystą wodą.
Jeśli nie wiesz jeszcze jak robi się mydło, a chcesz się nauczyć, zaglądaj do mnie. Tutaj znajdziesz mini kurs produkowania mydła od podstaw:https://myslipotarganej.pl/jak-zrobic-naturalne-mydlo-w-domu-mini-kurs-cz-2/