Przesadzanie roślin doniczkowych czas zaczynać – opowiadam krok po kroku

Kasia Potargana
A+A-
Reset
rośliny docznikowe

Wiosna to najlepszy czas na przesadzanie roślin doniczkowych. Dlatego najwyższy czas wziąć się do roboty. Opowiem Ci krok po kroku jak się zabrać za przesadzanie kwiatów doniczkowych. Nie jest to wielka filozofia. Warto jednak pamiętać o paru zasadach, które postaram się Tobie dzisiaj przekazać

U nas masterem od kwiatków w doniczkach jest Karol. Ma do nich rękę, w przeciwieństwie do mnie. Jak sama dbałam o kwiatki, choć dbałam i podlewałam, nie rosły tak pięknie, jak pod jego opieką. Od kiedy został domowym ogrodnikiem kwiaty kwitną nam jak szalone. Teraz też oczywiście głównie on przesadzał, a ja tylko dzielnie asystowałam. Opisuję więc co widziałam, w czym pomagałam i czego się dowiedziałam.

Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe

Najlepszy czas na przesadzanie roślin doniczkowych jest właśnie teraz, wiosną, może nawet nieco wcześniej, niż piszę ten tekst (my to robiliśmy dwa tygodnie temu), zanim roślna się „obudzi” i wegetacja ruszy na całego, a rośliny zaczną kwitnąć. Jeśli kwitnienie już się rozpoczęło, poczekaj do jego zakończenia. Okres owocowanie także nie jest wskazany na przesadzanie roślin.

Co jaki czas przesadzamy rośliny doniczkowe i po co?

Młodsze rośliny warto przesadzać nawet rokrocznie. Starsze przesadzajmy co 2-3 lata. Przesadzanie daje roślinom większą przestrzeń do życia i dostarcza wraz z ziemią świeżych składników odżywczych. Pozwala też uporządkować korzenie, które w za malej doniczce zaczynają się plątać, co także niekorzystnie wpływa na rozwój rośliny.

Co przygotować do przesadzania kwiatów

Oczywiście takie brudne prace najlepiej wykonywać na zewnątrz. Jeśli jednak tak jak my, nie posiadasz swojego podwórka, przygotuj pole pracy na balkonie, lub np. w kuchni. Rozłóż na stole ceratę, lub gazety, aby łatwiej było posprzątać po zakończonym przesadzaniu. Przygotuj sobie też doniczki. Powinny być większe, o ok 2-4 cm od poprzednich, jeśli rośliny są małe. Jeśli masz duże kwiatki różnica powinna wynosić 5-10cm. Pamiętaj, aby doniczka posiadała pod spodem otwory pozwalające odpływać nadmiarowi wody (stojąc w wodzie korzenie będą gniły). Naszykuj też łopatkę, oraz oczywiście ziemię. Nie korzystaj z ziemi z ogródka. Może być zanieczyszczona i zachwaszczona, i niekoniecznie obfitować w odpowiednie składniki. Kup ziemię z przeznaczeniem do doniczek w sklepie ogrodniczym. Warto też kupić kamyczki, keramzyt, albo potłuc stary kubeczek na drobne kawałki. Może też przydać się ostry nóż.

Bierzemy się za przesadzanie naszych roślin

  • Podlej delikatnie roślinę w starej doniczce. To zwiąże ziemię i ułatwi jej wyjęcie z doniczki.
  • Na dno doniczki wysyp warstwę ok 2-3 cm kamyczków, lub potłuczonych kubeczków. Stworzysz w ten sposób drenaż ułatwiający odprowadzanie nadmiaru wody, oraz oddychanie korzeni roślin.
  • Wyjmij roślinę ze starej doniczki
  • Obejrzyj jej korzenie. Jeśli widzisz zgniłe, lub wysuszone korzenie, trzeba je usunąć. Również, jeśli korzenie są zbyt długie, warto je przyciąć. Nie należy jednak ciąć głównego, najgrubszego korzenia. Spójrz też, czy korzenie nie są zbyt poskręcane. Postaraj się je rozluźnić i dać im nieco więcej przestrzeni.
  • Przełóż roślinkę do nowej doniczki i obsyp ziemią. Najlepiej aby górna krawędź ziemi znajdowała się ok 1- 1,5 cm do rantu doniczki. Nie przykrywaj ziemią łodyg, ponieważ mogą zacząć gnić. Czyli tyle ile roślina wystawała z ziemi, tyle ma wystawać nadal (chyba, że ewidentnie ziemia się zapadła, lub wymyła, to warto ją uzupełnić). Niektórzy wybierają nieco ziemi dookoła rośliny i podsypują nową. Nie jest to zły pomysł, ponieważ dostarcza się w ten sposób nowych składników odżywczych także od góry. Jednak przy braku umiejętności, delikatności i znajomości rośliny, może spowodować jej uszkodzenie.
  • Na koniec ugnieć lekko ziemię dookoła rośliny i podlej ją obficie, a następnie usuń nadmiar wody z podstawki.
  • Jeśli chodzi o nawożenie, to najlepiej poczekać kilka tygodni, aż roślina się „zaaklimatyzuje” a uszkodzone korzenie zabliźnią.

Tak przesadzone rośliny na pewno odwdzięcza Ci się pięknym rozwojem, a kwitnące cudownym kwitnieniem.

Miłej pracy.

Ps. Jeśli spodobały Ci się sznurkowe owijki na doniczkach, wypatruj postu DIY. Pokażę Ci jak je zrobiłam.

--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także