Opowiem Ci dzisiaj jak przygotować peeling w Thermomix. Taki peeling to świetny pomysł na prezent. W każdym razie ja bym się z takiego prezentu ucieszyła. Nie ma to jak naturalny, własnoręcznie przygotowany kosmetyk tylko ze składników, które chcę mieć w środku.
Dlaczego robię peelingi w Thermomixie?
Thermomix kojarzy się zazwyczaj z gotowaniem. Ja jednakże używam go także w innych celach. Między innymi przygotowuję w nim peelingi, które przeznaczam później na prezenty, a i sama mam z nich wielką przyjemność.
Oczywiście da się zrobić peeling bez Thermomixa. Ja też kiedyś peelingi przygotowywałam bez jego pomocy. Jednak wcześniej zrobienie peelingu „od zera” zajmowało mi dość dużo czasu, a wręcz w przypadku niektórych składników było dość trudne. Nie każde urządzenie było w stanie dobrze zmielić ziarna kawy, czy skorupki orzecha. Całkiem dobrze radził sobie młynek do kawy, ale przy skorupkach już wymiękał. Z Thermomixem nie mam takich problemów. Mieli zarówno ziarna kawy, jak i wszelkie łupiny nie psując się i nie tępiąc noży. No i dokładnie mi miesza składniki, co też nie jest bez znaczenia.
Peelingi jako pomysł na prezent pokazywałam już u mnie na blogu. Podstawą tamtych peelingów był cukier. Dzisiaj chciałabym przedstawić Ci peeling z drobinkami łupin orzecha włoskiego, oraz delikatny peeling kawowy. Składem peelingów troszkę chciałam nawiązać do zapachów i smaków zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Mam nadzieję, że mi się udało.
Peeling orzechowy
Peeling orzechowy polecałabym raczej jako kosmetyk do ciała, niż do twarzy. Skóra twarzy jest bardzo delikatna, a drobinki skorupek orzecha potrafią mieć ostre krawędzie, gdy nie są dość dobrze zmielone. Jeśli więc będziesz robiła peeling z myślą o twarzy, upewnij się, że łupinki zmieliłaś dokładnie, prawie na pył (wystarczy dłużej mielić).
Do tego peelingu dodałam miód, który koi, odżywia i regeneruje skórę, oraz olej kokosowy – złuszczający skórę i wspaniale nawilżający (Więcej o właściwościach oleju kokosowego przeczytasz TUTAJ.)
Dla aromatu dodałam skórkę pomarańczy, choć skórka pomarańczy to nie tylko piękny, świąteczny zapach. Skórka pomarańczy zawiera witaminę C, działającą przeciwzmarszczkowo i wapń wpływający na odbudowę naskórka, Rozjaśnia też skórę i wyrównuje przebarwienia.
Składniki
- łupinki orzechów włoskich 30g
- skórka z całej pomarańczy
- dwie – trzy łyżeczki miodu
- 5 łyżek oleju kokosowego
Wykonanie peelingu orzechowego
- Łupinki umyj wysusz
- Wrzuć łupinki orzechów do suchego naczynia miksującego. Zakryj pokrywę. Ustaw 1 min/obroty 10 (co do 20 sekund otwórz i zgarnij kopystką drobinki ze ścianek )
- Otwórz naczynie miksujące dodaj wyszorowaną pod gorącą wodą, skórkę pomarańczy. Ustaw 1 minutę, obroty 8 (też co 20 sek. otwieraj i zsuwaj w dół drobinki)
- Jeśli jest taka potrzebna – powtórz poprzednią czynność
- Dodaj olej kokosowy i miód ustaw 1minutę obroty 5
- W razie potrzeby powtórz czynność, ale nie powinno być takiej potrzeby raczej.
Peeling przełóż do wyparzonego wcześniej słoiczka i opatrz etykietką z datą wykonania. Peeling taki jak ten nie powinien stać dłużej, niż miesiąc.
Delikatny peeling kawowy
Peeling kawowy tym razem proponuję bez udziały cukru. Będzie delikatniejszy, dzięki czemu wspaniale będzie się nadawał także do ust.Za to będzie pobudzająca krążenie i oczyszczająca z toksyn kawa, czekalada poprawiająca nastrój swoim zapachem, ale także pełna składników odżywiających skórę takich jak witaminy z grupy B, A, E, PP; cynk, magnez, żelazo, flawonoidy i przeciwutleniacze. Jest też pomarańcza i oliwa z oliwek, w kosmetyce stosowana od starożytności.
Składniki:
- kawa w ziarnach 100g
- 1/2 całej pomarańczy ze skórką
- kilka kostek gorzkiej czekolady
- kilka łyżek oliwy
Wykonanie peelingu kawowego
- Ziarna kawy umieść w suchym naczyniu miksującym ustaw czas 3 min, 60st, obroty 2
- Zmiel ziarna kawy 2 minuty, obroty 10
- Dodaj kilka kostek czekolady 20 se, obroty 8,5
- Dodaj przekrojoną połówkę pomarańczy (pamiętaj o dokładnym umyciu pomarańczy) ustaw obroty 8,5 – 1 minuta
- Ewentualnie powtórz czynność, jeśli drobinki pomarańczy będą zbyt duże
- Przełóż peeling na miseczkę, dodawaj oliwę aż do uzyskania konsystencji kremu
Peelingi nakładamy na lekko zwilżoną skórę i zostawiamy je na kilka minut. Następnie rozmasowujemy kolistymi ruchami i znów zostawiamy je chwilę na skórze, a następnie zmywamy (z twarzy najlepiej zmywać ciepłą, przegotowaną wodą). Pozostawienie peelingów na jakich czas na skórze spowoduje, że ich składniki wnikną w skórę i ją odżywią.
W moich przepisach użyłam oleju kokosowego oliwy z oliwek, ale tak na prawdę możesz użyć dowolnego, ulubionego oleju nierafinowanego , lub … mydła potasowego (właściwości mydła potasowego opisałam TUTAJ, a sposób wykonania znajdziesz TUTAJ). Aby podkreślić świąteczny charakter peelingów, możesz dodać do nich po 1/4 łyżeczki przyprawy do piernika.
Peeling, trzymany w pokojowej temperaturze powinien być zdatny do użytku przez miesiąc. Jeśli chcesz przedłużyć jego żywotność przechowuj go w lodówce, lub nie dodawaj pomarańczy. Wtedy o dacie ważności peelingu będzie decydowała data ważności użytego oleju.
Kreator etykiet znalazłam na stronie Thermomix
Myślę, że taki prezent własnoręcznie wykonany, a do tego bardzo przydatny, na pewno spodoba się każdej kobiecie, a i nie jednemu mężczyźnie, choć faceci, nie chcą się do tego przyznawać.