Psycholog online – kiedy warto skorzystać z wizyty?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Pomocy psychologicznej potrzebuje coraz więcej osób. Presja społeczna, brak czasu na budowanie trwałych relacji, czy trudność z adaptacją w nowym środowisku po emigracji – wszystko to wpływa na równowagę emocjonalną. Samodzielne pokonanie problemów bywa wyzwaniem ponad siły. Nie zawsze też spotkania w gabinecie terapeutycznym są najlepszą możliwą formą wsparcia. Wówczas warto rozważyć skorzystanie z pomocy psychologa online 24h.

Psychoterapia przez Internet – gdy potrzebujesz dyskrecji

Jak wynika z badania EZOP II przeprowadzonego w latach 2017–2021 – zaburzenia psychiczne można rozpoznać u 26,46% populacji w ciągu całego życia. Jednocześnie niemal co piąty Polak wyraża niechęć w stosunku do osób zmagających się z różnymi zaburzeniami natury psychicznej. Wobec tych danych przestaje dziwić fakt, że tak wiele osób rezygnuje z wizyt u psychologa, aby nie spotkać się z ostracyzmem społecznym. Tymczasem problemy ignorowane bądź bagatelizowane nie znikają, lecz rosną w siłę.

Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy psychologa online: https://www.twojpsycholog.online/. Możesz umówić się na wizytę, nie ryzykując, że wychodząc z gabinetu, spotkasz kogoś znajomego. Pozwoli Ci to także zachować w tajemnicy przed bliskimi fakt, że jesteś w czasie terapii. Dzięki temu możesz skupić się w całości na pokonywaniu problemów, z którymi się zmagasz, a nie na tłumaczeniu, dlaczego sięgasz po pomoc specjalisty.

Psycholog online 24h – rozwiązanie dla zabieganych

Nienormowany czas pracy, łączenie wychowania dzieci z obowiązkami zawodowymi, częste wyjazdy służbowe – wszystko to utrudnia zaplanowanie i umówienie wizyty u psychologa. Tymczasem podejmując decyzję o terapii online – samodzielnie możesz wybrać terapeutę oraz wskazać dowolną datę i godzinę sesji. Terapia w formie wideokonferencji trwającej 30 lub 50 minut może odbyć się nawet w sobotę i niedzielę.

Jeśli z większą swobodą wyrażasz myśli pisząc, niż mówiąc – możesz skorzystać z konsultacji w formie korespondencji e-mail lub czatu z terapeutą. Zaletą pierwszej z wymienionych form, jest możliwość odczytywania wiadomości o każdej porze doby. Możesz więc stworzyć e-mail i odpisać na niego zarówno tuż po przebudzeniu, jak i dopiero przed położeniem się spać. Kontakt z psychologiem w czasie rzeczywistym nie jest tu konieczny dla powodzenia terapii.

Psycholog online – gdy masz ograniczoną mobilność

Skorzystania z wizyty w gabinecie psychologicznym nie zawsze jest możliwe. Dotarcie do specjalisty jest ograniczone w przypadku rodziców samotnie wychowujących małe dzieci, osób z niepełnosprawnością natury fizycznej, ale też mieszkańców wsi i peryferiów miast. Takie osoby najczęściej nie korzystają ze wsparcia, pozwalając, aby zaburzenia rozwijały się i w coraz większym stopniu wpływały negatywnie na codzienne funkcjonowanie.

Rozwiązaniem są wizyty u psychologa przez internet. Jedynym warunkiem, aby móc skorzystać z tej formy pomocy jest dostęp do internetu oraz programu Skype lub Vsee (w przypadku wideokonferencji i czatu) lub skrzynki mailowej (w przypadku terapii przez e-mail).

Terapia online przynosi podobne rezultaty jak terapia w gabinecie, a także jest równie satysfakcjonująca dla pacjentów. Wiąże się przy tym z niższymi kosztami – jest około 10% tańsza niż tradycyjne spotkania.
Terapia z psychologiem przez internet – gdy zależy Ci na skuteczności
Psychoterapia prowadzona przez Internet w niczym nie odbiega od tej prowadzonej w gabinecie. Jest tak samo skuteczna, a niekiedy nawet bardziej efektywna ze względu na to, że pacjent przebywa w komfortowym dla siebie i bezpiecznym otoczeniu własnego domu.

Potwierdzają to badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Zurychu. Grupę pacjentów zmagających się z depresją podzielono na tych, którzy poddani zostali terapii tradycyjnej i tych leczonych przez internet. Okazało się, że 57% pacjentów zostało wyleczonych z depresji dzięki terapii online, podczas gdy podobne rezultaty odnotowano u 42% pacjentów odbywających spotkania w gabinecie psychologicznym.

Nie jest więc prawdą, że tylko bezpośrednia rozmowa z terapeutą może przynieść pomoc. Bywa, że terapia online jest bardziej pomocna.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także