Rękawice do sparingu bokserskiego / MMA – jakie wybrać?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Boks, kickboxing, MMA czy muay thai to twarde sporty, które wymagają nie tylko wypracowania odpowiedniej techniki i siły ciosu, ale też dostatecznej odporności na ciosy przeciwnika. Nie ma na to innej rady niż efektywny i ciężki trening, dopełniony sparingiem, który pozwoli sprawdzić się w warunkach prawdziwego starcia. Jednak aby sparing pomógł przygotować się do walki, a nie wykluczył z niej z powodu urazu, należy skutecznie chronić siebie i swojego sparingpartnera, stosują rękawice sparingowe oraz akcesoria ochronne. Podpowiadamy, jak je wybrać.

Dlaczego potrzebujesz rękawic sparingowych?

Każdy zawodnik sportów walki, do których wykorzystuje się rękawice, musi zaopatrzyć się w kilka par, które pomogą efektywnie trenować, sparować i walczyć. O ile w treningu z przyrządami istotna jest przede wszystkim własnych dłoni przed otarciami, które mogą powstawać w wyniku uderzeń w worki, gruszki i manekiny, o tyle w sparingu istotne jest to, aby nie skończył się on urazem – nie tylko w wyniku mocno ciosu przeciwnika, pamiętaj bowiem o tym, że szczęka sparingpartnera też jest twardsza niż worek czy manekin, w związku z tym przed urazami chronić należy też własne dłonie.

Czym wyróżniają się rękawice sparingowe?

Sparingowe rękawice bokserskie już na pierwszy rzut wyraźnie różnią się od rękawic przyrządowych. Te bowiem są znacznie cieńsze i twardsze, a ich rolą jest przede wszystkim ochrona skóry przed otarciami, a także stabilizacja ruchomych stawów w dłoniach, które mogą ulegać kontuzjom również w wyniku uderzeń w worki czy manekiny. Rękawice sparingowe są znacznie większe i bardziej miękkie, dzięki czemu minimalizują siłę uderzenia i zmniejszają ryzyko odniesienia urazu w czasie sparowania przed walką.

Profil rękawic sparingowych

W tym celu powinny charakteryzować się dużą i zaokrągloną głowicą, w przeciwieństwie do rękawic przyrządowych, które w tej części są mniejsze i bardziej wypłaszczone. Gwarantuje to nie tylko bezpieczniejsze zadawanie ciosów, ale też bardziej szczelną gardę, przez którą trudniej się przedostać.

Rozmiar i waga rękawic sparingowych

Rękawice bokserskie dla dorosłych zawodników charakteryzują się rozmiarem (wyrażanym wagą) co najmniej 12 oz, choć może on wynosić nawet 16 oz. Wytrenowany zawodnik może wyrządzić sporo szkód w lekkiej rękawicy, dlatego w sparingach lepiej jest używać rękawic ciężkich, które skutecznie spowalniają cios, obniżając tym samym jego siłę.

Grubość i miękkość

Sparingowe rękawice do MMA oraz bokserskie powinny być odpowiednio ciężkie, ale też grube i miękkie. Nie mogą być oczywiście zbyt miękkie, gdyż wówczas odkształcenia warstwy ochronnej w wyniku uderzenia będą przez sparingpartnera odczuwane. Najlepiej sprawdzić, naciskając głowicę kciukiem – jeżeli nie wyczujesz pod warstwą pianki swoich knykci, wówczas rękawice są odpowiednie na sparing.

Akcesoria ochronne do sparingu bokserskiego / MMA

Bezpieczeństwo w czasie sparingu jest również kwestią wyboru dobrze dopasowanego kasku, oprócz którego należy zastosować też ochraniacze na zęby, dzięki którym chronimy uzębienie i język.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także