Sirt dieta – wszystko co musicie wiedzieć

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

A gdyby tak schudnąć jak Adele? Jak ona to zrobiła? Może ja również mogę skorzystać z diety, która działa? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, ale niewiele tak naprawdę wie, czym jest sirt dieta. Na czym bazuje? Jakie są jej zasady? Czy jest dla mnie? W jaki sposób mogę ją ułatwić? Wystarczy tylko zatrzymać się na chwilę i uzyskać szeroką wiedzę na temat tej nietuzinkowej diety, która zyskuje coraz więcej popularności.

Sirtuany bazą diety

Dietę sirt wymyślili brytyjscy specjaliści ds. żywienia Aidan Goggins i Glen Matten, którzy w 2016 roku wydali książkę z jej zasadami. Dieta opiera się na stosowaniu w żywieniu przede wszystkim sirtuanów. Są to grupy białek, które pełnią wiele różnych funkcji w naszym organizmie. Sirtuany przede wszystkim regulują nasz metabolizm, kontrolują stany zapalne i wpływają na proces starzenia się. Ponieważ mają wpływ na syntezę białek mięśniowych, ich wysokie stężenie chroni przed utratą masy mięśniowej w czasie odchudzania. Zadaniem sirt diety jest zwiększenie ilości sirtuanów, co m.in spowolni redukcję tkanki tłuszczowej i zwiększy wrażliwość na insulinę. W diecie stosuje się określone produkty, a w wyniku badań udowodniono również, że niektóre z nich szczególnie aktywują sirtuany. Prócz tego, z uwagi na mnogośc witamin i składników mineralnych, oprócz tego, że pomagają nam schudnąć, również dobrze wpływają na nasz ogólny stan zdrowia. Do takich aktywatorów należy m.in. polifenol zawarty w warzywach i owocach, leucyna dostępna w rybach, mięsie, jajach czy roślinach strączkowych, a także kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdziemy w rybach, orzechach czy olejach.

Zasady stosowania

Przede wszystkim sirt dieta jest dość wymagająca. Składa się z dwóch faz, w których stosuje się tzw. sirtfoods, czyli produkty bogate w sirtuany. W pierwszym etapie, trwającym 7 dni, stosujemy posiłku o energii 1000-1500kcal dziennie oraz pijemy dużo zielonego soku. Pierwsze 3 dni diety to obniżenie kaloryczności do 1000kcal dziennie w postaci jednego posiłku i trzech soków. Od 4 do 7 dnia sięgamy po dwa posiłki i dwa soki, łącznie o wartości 1500kcal dziennie. Celem jest utrata ok 3 kg w 7 dni. Faza druga jest już bardziej stabilna. Obejmuje trzy posiłki dziennie i jeden zielony sok i nie ma określonej kaloryczności. Celem tego etapu jest utrzymanie efekty z tygodnia 1 oraz dalsza utrata masy. W diecie stosuje się wiele produktów bogatych w sirtuany, a do najważniejszych należą: jarmuż, rukola, lubczyk, daktyle, pietruszka, czerwona cykoria, czerwona cebula, czerwone wino, soja, truskawki, kurkuma, orzechy włoskie, papryczka chilii, gryka, kapary, seler naciowy, kawa, kakao, oliwa z oliwek, zielona herbata i matcha. Sirt dietę możemy prowadzić za pośrednictwem wykwalifikowanego dietetyka, samodzielnie korzystać z książek na jej temat lub tez korzystać z gotowych programów tj. program za pośrednictwem theromomix, który proponuje nam możliwość zrealizowania pierwszego – 7-dniowego etapu diety.

Kto może stosować sirt dietę?

Często wydaje nam się, że każdy na nas może zdecydować się na dowolną dietę. Z uwagi na wiele wyrzeczeń i restrykcyjność, sirt dieta, wymaga konsultacji lekarskiej i dietetycznej. Jeśli mamy choroby przewlekłe lub posiadamy niską masę ciała – koniecznie dopytajmy lekarza o pozwolenie jej stosowania, gdyż może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Sirt dieta polecana jest dla osób, których BMI jest większe niż 20. Nie jest natomiast zalecana dla dzieci, kobiet w ciąży, planujących ciążę czy karmiących. Stosując jakiekolwiek diety często również dwutorowo stosujemy aktywność fizyczną, aby wspomóc odchudzanie. W przypadku sirt diety wysiłek fizyczny nie jest zlecany w pierwszym rygorystycznym etapie diety (trwającym 7 dni), jednak po jego zakończeniu i rozpoczęciu etapu 2 rekomendowane jest stosowanie ćwiczeń o charakterze umiarkowanym, stosowanych 5 razy w tygodniu po 30 min. Jak wspomniano, stosowanie aktywności ruchowej wraz z dietą, korzystnie wpłynie na sam proces odchudzania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także