Skóra wrażliwa przysparza nam sporo kłopotów. Kto boryka się z problemami cery wrażliwej, ten wie, o czym mówię. Cera taka, nieprawidłowo pielęgnowana, nie wygląda atrakcyjnie. Często jest zaczerwieniona, sucha, wręcz łuszcząca się. Pojawiają się na niej wypryski, lub świeci się od nadmiernie wydzielanego sebum. Może także charakteryzować się pękającymi naczynkami.
Tymczasem każdej z nas zależy na pięknym, świeżym, promiennym wyglądzie i gładkiej, nieskazitelnej skórze buzi. To ona wszak jest naszą wizytówką. To na nią najpierw spogląda nasz rozmówca. Warto więc abyśmy o nią mądrze zadbały.
Skóra wrażliwa
Spróbujmy najpierw zdefiniować, co takiego ta skóra wrażliwa. Otóż skóra wrażliwa to skóra, która łatwo się czerwieni pod wpływem czynników atmosferycznych. Mocno reaguje na każdy alergen, oraz inne bodźce dając efekt łuszczenia, ściągnięcia, zaczerwienienia. Często także skóra wrażliwa reaguje łojotokiem, czy wypryskami, oraz sztandarowym dla niej trądzikiem różowatym.
Bardzo ważny jest dobór kosmetyków, aby dobrze funkcjonowała cera wrażliwa. Kosmetyki powinny być odpowiednio dobrane do jej potrzeb. Nie mogą to być kosmetyki przypadkowe. Najlepiej, aby były to kosmetyki dedykowane skórze wrażliwej.
Skóra wrażliwa – skóra odwodniona?
Są przeróżne przyczyny uwrażliwienia skóry. Jednak ja mam pewną teorię, z którą zgadza się wiele dermatologów i kosmetologów. Otóż w ogromnej mierze skóra wrażliwa, to skóra odwodniona. Skóra wrażliwa, to skóra której brakuje wody, a przez to jest dużo bardziej delikatna i skłonna do podrażnień. Jak zapewne wiecie, organizm człowieka, a więc i jego skóra, składa się z wody w 70%. To ona bierze udział w większości procesów zachodzących w naszym ciele. Jeśli więc skóra się wysuszy, a wręcz przesuszy, nie ma możliwości, aby działała prawidłowo. Paradoksalnie, nawet skóra przetłuszczająca się, która wydawałoby się nie potrzebuje się nawilżać, często właśnie wyrzuca sebum na zewnątrz, aby się chronić przed przesuszeniem. Dlatego bardzo ważna jest prawidłowa hydroregulacja zachodząca w skórze.
Jakie są przyczyny odwodnienia skóry?
Przyczyny odwodnionej skóry mogą być bardzo różne. Możecie mieć naturalną, wręcz genetyczną skłonność do łatwego odwadniania skóry. Jednak w większości przypadków przyczyny odwodnienia skóry mają swoje miejsce na zewnątrz. Oto niektóre z przyczyn odwonienia skóry:
- Warunki atmosferyczne – ekspozycja skóry na słońce, wysokie, lub bardzo niskie temperatury, lub wiatr
- Przebywanie w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem
- Picie alkoholu – alkohol w ogóle bardzo wysusza organizm, więc i skórę
- Palenie tytoniu
- Zażywanie niektórych leków
- Stres
- Nieodpowiednia pielęgnacja
- Zbyt mała ilość przyjmowanej wody
Jak pielęgnować odwodnioną skórę?
Wspomaganie hydroregulacji, czyli mechanizmu chroniącego skórę przed utratą wody, jest wbrew pozorom dość łatwe. Wystarczy porządnie ją nawadniać od wewnątrz, a z drugiej strony zadbać, aby woda nie uciekała. Właściwie to wszystko, czego potrzebuje skóra odwodniona. Pielęgnacja nie jest więc skomplikowana, choć wymaga naszej uwagi i przede wszystkim systematyczności. Nie mówimy tu oczywiście o pielęgnacji skóry, która swoje odwodnienie zawdzięcza zmianom chorobowym. To zostawmy lekarzom. Mówimy teraz o zadbaniu o prawidłowe nawilżenie skóry, która odwodniła się na skutek czynników, które wymieniłam powyżej.
Podstawa podstaw, to picie wody. Dorosły człowiek powinien dziennie wypijać minimum 2 litry wody dziennie. Przy czym niestety mam złą wiadomość – woda w kawie i herbacie się nie liczą. Co damy organizmowi, to one wysuszą. Mówimy więc o czystej wodzie, ewentualnie wodzie będącej składnikiem soków (uwaga na cukier!) i zup (uwaga na sól!). Już tylko wypijając odpowiednią ilość wody dziennie, możecie zauważyć znaczące zmiany w wyglądzie i kondycji skóry.
Drugi warunek, to trzymanie się z dala, w miarę możliwości, od czynników powodujących jej przesuszenie. Unikamy więc wystawiania twarzy na mróz, wiatr i słońce, stosujemy filtry UV. ograniczamy też używki. Unikanie stresu jest nieco trudniejsze, ale tutaj z pomocą mogą przyjść techniki relaksacyjne, sport i wszystko, co pomaga Wam się odstresować.
Wreszcie coś, co pewnie większość z Was wymieniłoby na pierwszym miejscu, czyli odpowiednie kosmetyki i pielęgnacja. Tutaj istotne jest aby unikać kosmetyków podrażniających skórę. Kosmetyki powinny być łagodne i zawierać jak najmniej potencjalnych alergenów. Powinny także zawierać substancje nawilżające, czyli wspierające wiązanie już istniejącej wody w skórze ( np. kwas hialuronowy), oraz wzmacniające skórę i wspierające jej naturalną ochronę hydrolipidową (np. witaminę C,E,D).
W pielęgnacji każdej skóry, nie tylko odwodnionej, jest zachowanie schematu pielęgnacji. Każdy element codziennej pielęgnacji jest bardzo istotny i właściwie nie da się tu oszukać. Zaczynamy od oczyszczenia skóry – czyli umycia jej rano i wieczorem przy pomocy środka czyszczącego i wody. To bardzo ważny etap pielęgnacji. Pomijając go nie dajemy skórze szans na przedostanie się do niej składników znajdujących się w kolejnych produktach pielęgnacyjnych. Po umyciu twarzy, należy przywrócić skórze naturalne PH przy pomocy toniku. Dopiero po tych dwóch czynnościach nakładamy krem, który nie tylko nawilży, czy odżywi skórę, ale też ochroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Codzienna rutyna powinna być wspierana przez złuszczanie w postaci peelingów przynajmniej raz w tygodniu (Uwaga na peelingi mechaniczne. Przy cerze wrażliwej mogą podrażnić skórę), oraz nakładanie maseczek dowilżających i łagodzących.
Picie wystarczających ilości wody, unikanie czynników szkodliwych, oraz odpowiednia pielęgnacja stosowana systematycznie, powinny przynieść Wam znaczącą poprawę skóry wrażliwej. Myślę, że wielu z Was może, przy takim dbaniu, skóra zmienić się z wrażliwej na zupełnie normalną. Czego Wam serdecznie życzę.
Materiał powstał przy współpracy z L’Oréal Polska Sp. z o.o. dystrybutora marki Mixa.