Otyłość potrafi bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Coraz większe problemy zdrowotne, rosnący brak akceptacji własnego ciała, trudności w relacjach z innymi i niska samoocena to wystarczające powody, dla których warto rozważyć poddanie się zabiegowi zmniejszenia żołądka. Nie wystarczy jednak umówić się na wizytę do lekarza i otrzymać skierowanie. Przygotowanie do operacji bariatrycznej to zwykle długi proces, który jest niezbędny do uzyskania pełnych korzyści, jakie zabieg ten ze sobą niesie. Co dokładnie musisz zrobić, by dobrze się do niego przygotować?
Przygotowanie do operacji bariatrycznej
Operacja bariatryczna to zabieg, który bardzo mocno wpływa na styl życia i sposób odżywiania. W praktyce oznacza to nie tylko dużo mniejsze porcje, ale też inne pokarmy, sposób jedzenia i zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń kulinarnych. Bez odpowiedniego przygotowania nie byłbyś w stanie sprostać wszystkim wyzwaniom, które cię czekają. Tym samym zaprzepaściłbyś szansę na zrzucenie nadmiaru kilogramów i odzyskanie kontroli nad swoim życiem.
Choć proces przygotowania w pierwszej chwili może ci się wydać bardzo wymagający, to dzięki rozłożeniu go w czasie, jesteś w stanie go przejść i osiągnąć zamierzony cel. Oto kilka ważnych kroków, które musisz wykonać.
Wizyta u chirurga bariatry
Chirurgiczny zabieg zmniejszania żołądka to poważna decyzja, dlatego jej wykonanie powinieneś powierzyć doświadczonemu specjaliście. Lekarz bariatra nie tylko wykonuje zabieg, ale też jest pierwszą osobą, z którą rozmawiasz na temat radykalnych zmian w twoim życiu. Ważne więc, by był on osobą empatyczną, kontaktową, z profesjonalnym podejściem do pacjenta. Dlatego twój wybór lekarza i kliniki, gdzie przeprowadzona będzie operacja zmniejszenia żołądka, powinien być dobrze przemyślany.
W trakcie konsultacji chirurg bariatra przeprowadzi wywiad medyczny i wstępnie nakreśli plan leczenia otyłości z wykorzystaniem operacji bariatrycznej. Zleci też wykonanie niezbędnych badań i w zależności od twojego stanu zdrowia, skieruje na konsultację do wybranych specjalistów. Jednym z nich jest dietetyk.
Konsultacja dietetyczna
Dietetyk bariatryczny to osoba, która towarzyszyć ci będzie przez cały czas leczenia, również po operacji zmniejszenia żołądka. Jego wsparcie jest niezbędne w przygotowaniu cię do zmian dotychczasowych nawyków żywieniowych i dostosowaniu odpowiedniej diety. Z jego pomocą przyjrzysz się temu, co mogło przyczynić się do rozwoju twojej choroby i nauczysz się zaspokajać rzeczywiste potrzeby pokarmowe swojego ciała. Dietetyk nauczy cię jeść bardziej świadomie i powie, czym powinieneś się kierować przy wyborze produktów. Dzięki temu twoje posiłki będą nie tylko zdrowe, ale i smaczne.
Wykonanie niezbędnych badań
Tak samo, jak przed innym poważnymi zabiegami, tak i przed operacją bariatryczną musisz wykonać niezbędne badania. Wszystko po to, by uniknąć powikłań i zapobiec nieprzewidzianym reakcjom organizmu w trakcje samego zabiegu. Tego, jakie badania są konieczne, dowiesz się w trakcie konsultacji z chirurgiem bariatrą. W zależności od centrum medycznego, w którym wykonany będzie zabieg, badania możesz wykonać na miejscu, bądź w ośrodkach zdrowia, do których masz dostęp w miejscu swojego zamieszkania.
Konsultacja psychologiczna
Przygotowanie do operacji bariatrycznej obejmuje też konsultację psychologiczną. Ze względu na to, iż jedzenie bardzo mocno związane jest z emocjami, musisz nauczyć się nad nimi panować. Nierzadko bowiem to właśnie zajadanie stresu, problemów w pracy i trudności w relacjach z innymi, przyczynia się do przybierania na wadze.
Psycholog w okresie przygotowawczym do zabiegu przygotuje cię na zmiany, które cię czekają. Podpowie, jak radzić sobie w chwilach kryzysu i pomoże we wprowadzeniu zaleceń dietetyka, które już na tym etapie mogą okazać się dla ciebie dużym wyzwaniem.
Spotkanie z innymi specjalistami
Ingerencja w metabolizm twojego ciała nie pozostaje bez wpływu na działanie innych narządów i układów w całym organizmie. Dlatego kwalifikacja do zabiegu wymaga konsultacji medycznej nie tylko z chirurgiem bariatrą, dietetykiem i psychologiem. W zależności od twojego stanu zdrowia niezbędnym może okazać się spotkanie z kardiologiem, pulmonologiem, endokrynologiem i lekarzami, którzy zajmują się leczeniem chorób współistniejących, na które cierpisz.
Jak widzisz, przygotowanie do operacji bariatrycznej różni się od tych, które być może do tej pory znałeś. Wynika to z faktu, iż zabieg zmniejszenia żołądka wymaga wprowadzenia radykalnych zmian w wielu obszarach twojego życia. Aby zrobić to jak najlepiej, potrzebny jest czas.