Na świecie znanych jest około 360 gatunków aloesu. Tylko 20 z nich – zgodnie z obecną wiedzą – ma właściwości lecznicze. W kosmetologii, dermatologii i przemyśle spożywczym zastosowanie znalazły jednak 2 gatunki: aloes drzewiasty Aloe arborescens Mill. oraz Aloe barbadensis Mill. znany też pod inną nazwą Aloe vera L.
Skąd pochodzi aloes?
Najczęściej uprawiany przez człowieka i najpowszechniej przez niego stosowany jest Aloe vera L. Jego dobroczynne dla naszego zdrowia właściwości wynikają z bogactwa wartościowych składników. Liście aloesu aż w 96% składają się z wody. Poza tym stanowią źródło wielu aktywnych biologicznie składników – jest ich ok. 270. Zawierają też składniki odżywcze.
Aloes zwyczajny lub inaczej barbadoski – bo takie nazwy funkcjonują w języku polskim w stosunku do Aloe vera L. – rośnie w krajach basenu Morza Śródziemnego, na Wyspach Kanaryjskich, Dominikanie, w południowej części Ameryki Północnej, w Chinach, na Madagaskarze oraz Półwyspie Arabskim. Przez człowieka został przeniesiony również do innych krajów o zbliżonych warunkach klimatycznych. Dzięki temu spotkamy go dziś również w Indonezji, Australii, Indiach oraz na Kaukazie. Ogromne plantacje Aloe barbadensis Mill. spotkamy na Barbadosie, skąd wzięła się nazwa rośliny. Idealne warunki dla wzrostu aloes zwyczajny ma w Teksasie, Arizonie i Meksyku.
Składniki aloesu zwyczajnego
Roślina w znacznej większości składa się z wody. Sucha masa stanowi zaledwie 4% jej objętości wagowej. W niej występuje duża ilość składników odżywczych oraz związków biochemicznych cechujących się wysoką aktywnością biologiczną. Aloes zwyczajny jest bogatym źródłem białek. W jego składzie stwierdzono aż 18 spośród 22 aminokwasów, w tym 8 egzogennych (oprócz tryptofanu). Dostarczanie aminokwasów egzogennych w diecie jest szczególnie istotne, ponieważ organizm nie może ich wytworzyć samodzielnie.
Oprócz aminokwasów znajdziemy w roślinie wiele witamin, minerałów, enzymów, a także mono i polisacharydów. Pośród występujących w nim minerałów można wymienić: wapń, siarkę, cynk, żelazo, sód, magnez, chrom, potas, mangan, miedź i wiele innych pierwiastków. Bardzo cenne właściwości ma występujący w liściach aloesu acemannan. To polisacharyd o działaniu antywirusowym, antygrzybiczym oraz antybakteryjnym. W medycynie postuluje się jego skuteczność w leczeniu łuszczycy, cukrzycy oraz chorób przewodu pokarmowego. Bardzo ważne działanie mają również występujące w miąższu aloesu nienasycone kwasy tłuszczowe. Odpowiadają między innymi za prawidłową przyswajalność witamin: A, D, E i K. Z kolei witaminy występujące w aloesie to: A, B1, B2, B6, B12, E, a także witamina C, kwas foliowy i cholina.
Właściwości rośliny
W poznaniu znaczenia Aloe vera L. w życiu człowieka pomocne są dostępne powszechnie wiarygodne źródła. Wiele przydatnych informacji można znaleźć na stronie https://NajlepszyAloes.pl. Wiemy już, że ze względu na bogaty skład aloes zwyczajny może mieć korzystny wpływ na ludzki organizm. Wiedzę taką posiedli ludzie już dawno temu i od wieków wykorzystywali lecznicze właściwości rośliny.
Znamienną rzeczą jest to, że związki zawarte w aloesie przenikają przez organizm człowieka siedem razy szybciej niż woda. Dzięki temu bardzo szybko docierają do komórek organizmu i rozpoczynają działanie na ich poziomie.
Jaki wpływ na ludzki organizm ma aloes zwyczajny? Prace nad nim nieustannie trwają. Już dziś jednak doskonale wiemy, że przyspiesza gojenie się ran. Wspomaga też naturalną ochronę ścian żołądka oraz jelit. Może działać oczyszczająco na wątrobę i wspomagająco w usuwaniu z organizmu szkodliwych dla człowieka metabolitów. Wspiera też gospodarkę cukrową i wspomaga naturalną odporność organizmu. Jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym, gdzie powstają z niego mydła, balsamy, toniki, olejki, płyny do higieny intymnej, pasty do zębów, olejki, peelingi i wiele innych.
Aloes zwyczajny ma liczne zastosowania, a odpowiednie wykorzystanie jego właściwości objawia się korzystnym i skutecznym działaniem na organizm człowieka.