Święta świętami, ale co zrobić ze śmieciami po prezentach? Mam nadzieję, że zadaliście sobie takie pytanie, zanim wrzuciliście je po prostu do kosza.
No właśnie. Miło jest świętować, spotykać się i wymieniać podarunkami. Uwielbiamy pięknie je pakować i niecierpliwie rozpakowywać. Jednak te nasze piękne opakowania dość szybko stają się kłopotliwymi śmieciami, które raptem pojawiają się w ogromnych ilościach i są trudne do opanowania.
Cóż, nie unikniemy tradycji,
ale warto zadbać, by opakowania, pudełka, czy folie zostały odpowiednio zutylizowane. Dlatego, choć wiem, że najłatwiej byłoby po prostu je wrzucić do ogólnego śmietnika, poświęćmy im trochę uwagi i posegregujmy je. Dla nas to chwilka pracy, dla środowiska posegregowanie śmieci ma ogromne znaczenie. Dzięki temu będzie można odzyskać papier, folie, czy szkło i przerobić na nowo, dając im drugie życie. Nie trzeba będzie produkować nowych tworzyw, gdyż wykorzysta się już te istniejące. Nawet nie macie pojęcia, jak wiele to znaczy dla środowiska. I nie chodzi tylko o zmniejszenie generowania niesegregowanych śmieci, zalegających na hałdach (choć to niezwykle istotne), ale też o zredukowanie ilości energii potrzebnej do produkcji nowych przedmiotów. Ja robię tak zawsze. Nawet wstążki odłączam od kartek prezentowych i wyrzucam je osobno.
Opakowania to jeszcze nic
Ogromną szkodę dla środowiska przynoszą nieodpowiednio wyrzucone tzw. elektrośmieci, czyli zużyte baterie, żarówki, świetlówki i urządzenia elektryczne. Na pewno niektórzy z Was dostali na Święta nowe radio, robota kuchennego, toster, komputer, grę elektroniczną, telefon itp. A może w ramach świątecznych przygotowań i remontów wymieniliście telewizor, lodówkę, lub pralkę.
Co zrobiliście ze starymi, już niepotrzebnymi? Jeśli po prostu wyrzuciliście do kosza, to muszę Wam powiedzieć, że popełniliście wielki błąd. Wyrzucenie elektrośmieci do zwykłego śmietnika, a co gorsza porzucenie ich gdzieś, np w lesie,czy przydrożnym rowie, grozi karą nawet do 5000 zł!, nie mówiąc już o szkodach jakie możemy wyrządzić środowisku.
Nie wiem, czy wiecie, ale sprzęty działające na prąd, mogą zawierać substancje szkodliwe nie tylko dla środowiska, ale także niebezpieczne bezpośrednio dla naszego zdrowia. Dlatego nie wolno ich samemu demontować. Należy też unikać tłuczenia świetlówek.
Gdy stłucze się świetlówka:
- Natychmiast otwórz okno i przewietrz pomieszczenie
- Zabezpiecz pomieszczenie przed wchodzeniem doń dzieci i zwierząt, aż zostanie ono solidnie przewietrzone i uprzątnięte
- Zabezpiecz dłonie gumowymi rękawiczkami
- Zmieć szklane elementy (nie odkurzaj odkurzaczem)
- Pozostałe zabrudzenia zetrzyj wilgotnym ręcznikiem papierowym
- Pozostałości po świetlówce, oraz zużyte do sprzątania ręczniki i rękawiczki umieść z torebce foliowej, szczelnie ją zaklej, podpisz i oddaj do punktu odbioru elektrośmieci.
I tutaj przechodzimy do pytania:
Co w takim razie zrobić z elektrośmieciami?
Sposobów na odpowiednie pozbycie się elektrośmieci jest kilka. Pierwszy z nich, to oddanie starego sprzętu do sklepu, w którym nabyliśmy sprzęt nowy. Jednakże taka wymiana jest możliwa tylko jednocześnie przy zakupie. Sklep ma obowiązek przyjąć sprzęt jednak nie może on być większy niż, 25 cm jakiegokolwiek wymiaru zewnętrznego. Wiele sklepów jednak przyjmuje także sprzęt wielkogabarytowy na wymianę. Warto więc spytać, przed zakupem, czy sklep oferuję taką usługę.
Jeśli jednak sklep takiej usługi nie proponuje, lub gdy wymieniacie sprzęt, który właśnie otrzymaliście w prezencie, można oddać elektrośmieci do specjalnych punktów odbioru. Jest też możliwość bezpłatnego odbioru gabarytowych sprzętów bezpośrednio z domu. Ostatnio oddawałam tak lodówkę. Jednak może śle trafiłam, gdyż odbiorca nie chciał wziąć mniejszych urządzeń bez dodatkowej opłaty. Nie bardzo mnie to zmartwiło, ponieważ dość szybko znalazłam w sieci najbliższy punkt obioru elektrośmieci i zawiozłam je osobiście. Zajęło mi to w sumie pół godziny i nic nie kosztowało. Po prostu podjechałam, wskazano mi odpowiedni kontener, wrzuciłam moje starocie i wróciłam do domu.
Gospodarka odpadami nie jest jakaś bardzo skomplikowana, czy to zwykłymi, czy elektrośmieciami. Wystarczy odrobina dobrej woli i wiedzy. To drugie po przeczytaniu tego wpisu już macie, a to pierwsze?