Wielu ludzi boryka się z problemem zbędnych kilogramów. Aby się ich pozbyć, stosują różnorodne sposoby na odchudzanie, katują się męczącymi ćwiczeniami na siłowni. Jednak metody te nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty. Alternatywą są tabletki na odchudzanie po które sięga dużo osób chcących raz na zawsze uwolnić się od problemu oponki na brzuchu lub zbyt masywnej sylwetki. Jak działają i jakie mają składniki?
Czym są preparaty odchudzające?
Wszelkie preparaty na odchudzanie są dostępne w aptekach, reklamowane i polecane jako sposób na szybkie schudnięcie- bez wyrzeczeń i diety.
Tabletki na odchudzanie należą do grupy suplementów. Ich składniki sprawiają, że organizm redukuje tkankę tłuszczową. Można tabletki podzielić na typy:
Zmniejszające uczucie głodu, zwane supresantami apetytu. Zawierają zazwyczaj składniki pęczniejące w żołądku- ananas, błonnik, guarana, gorzka pomarańcza.
Zawierające składniki, które przyspieszają spalanie tłuszczu. Tabletki te (zwane fat burnerami), pomagają spalić tłuszcz zwiększając termogenezę organizmu. Osoby stosujące tego typu suplementy muszą pamiętać o ćwiczeniach oraz stosowaniu niskokalorycznej diety, aby osiągnąć upragniony efekt
Przyspieszające przemianę materii. Zawierają naturalne składniki, najczęściej jest to zielona herbata lub ekstrakt z grejpfruta.
– hamujące wchłanianie tłuszczów i węglowodanów. Ograniczają wchłanianie tłuszczów oraz węglowodanów z pożywienia, ponieważ składniki pokarmów powodujące gromadzenie się tkanki tłuszczowej nie są wchłaniane, lecz szybko wydalane z organizmu.
Jakie zawierają składniki?
Oprócz wymienionych wcześniej, preparaty na odchudzanie zawierają liczne składniki, które pomagają zrzucić wagę. Są to:
Błonnik pokarmowy, zwany także włóknem pokarmowym- figuruje w składzie wielu tabletek. Naturalnie błonnik występuje w wielu produktach (warzywach i owocach, płatkach zbożowych, roślinach strączkowych, otrębach). Po zjedzeniu błonnik pęcznieje w żołądku, dając uczucie sytości. Aby jednak działał skutecznie, napęczniał odpowiednio w żołądku, należy wypijać około dwóch litrów wody
Chitosan, czyli chityna. Jest tworzony z pancerzy morskich skorupiaków i działa podobnie do błonnika. Pęcznieje w żołądku, powoduje uczucie sytości, lecz nie jest trawiony przez ludzki organizm. Ma za zadanie wiązanie tłuszczu, który nie zostaje strawiony i wchłonięty, lecz w sposób naturalny wydalony z organizmu.
Fasolamina, czyli po prostu wyciąg z fasoli zwyczajnej. Wspaniały dla osób, które nie potrafią zrezygnować z pieczywa i innych produktów mącznych. Fasolamina blokuje w przewodzie pokarmowym enzym odpowiedzialny za rozkład skrobi. Skrobia tym sposobem nie zostaje przyswojona przez organizm i nie zostaje odłożona w tkance tłuszczowej
Chrom. Jest to pierwiastek śladowy, który ma korzystny wpływ na metabolizm białek, kwasów tłuszczowych i glukozy. Odpowiada również za stabilizację gospodarki węglowodanowej. Zmniejsza wydzielanie insuliny i powoduje szybkie spalanie tkanki tłuszczowej. Idealny dla łasuchów, którzy nie mogą powstrzymać się od zjedzenia ciastek i czekolady, ponieważ znacząco hamuje apetyt na słodycze
Kofeina. Występująca głównie w ziarnach kawy, przyspieszająca przemianę materii, działająca termogenicznie oraz zwiększająca ilość spalanych kalorii podczas fizycznego wysiłku.
Efedryna. Ta mało znana substancja pochodzi z młodych suszonych gałęzi rośliny znanej jako Ephedra sinica- krzewu rosnącego w Azji. Efedryna ma działanie pobudzające i zwiększające wydolność nerwowo- mięśniową. Pobudza produkcję ciepła i spalanie tkanki tłuszczowej.
L-karnityna, czyli substancja witaminopodobna, którą dostarczają mięso i produkty mleczne. Jej odchudzające działanie polega na tym, że umożliwia przejście spożytych kwasów tłuszczowych do komórek, zamienia tłuszcz w energię.
HCA, czyli kwas hydroksycytrynowy. Jest otrzymywany z owoców Garcinia cambodgia podchodzących z Azji i nazywany pożeraczem tłuszczu. Nie bez powodu, HCA hamuje powstawanie tłuszczu, który pojawia się po spożyciu białek oraz węglowodanów.
Na receptę czy bez recepty?
W aptekach i sklepach z suplementami można znaleźć wiele preparatów wspomagających odchudzanie. Te sprzedawane bez recepty bazują na składnikach naturalnych (wyciągach z ananasa i innych owoców, kofeinie, błonniku, guaranie, gorzkiej pomarańczy, zielonej herbacie). Polecane są osobom, które chcą zrzucić nadmiar zbędnych kilogramów, mają lekką lub średnią nadwagę, lecz nie borykają się z problemem otyłości. Osoby otyłe, dla których redukcja wagi jest problemem nie tylko estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym, powinny poradzić się lekarza w kwestii stosowania leku odchudzającego na receptę. Skuteczność tabletek na receptę potwierdzają liczne badania kliniczne. Tabletki dostępne wyłącznie na receptę zawierają składniki zwiększające uczucie sytości i zmniejszające odczuwanie głodu. Jedną z substancji, która wchodzi w skład leków odchudzających sprzedawanych na receptę jest także orlistat zmniejszający wchłanianie tłuszczów aż do 30%. Stosowanie leków zawierających orlistat ma jednak skutki uboczne. Jak wiadomo, po wszelkie preparaty na receptę należy sięgać tylko za zgodą lekarza. Należy także unikać reklamowanych i oferowanych często w Internecie ,,cudownych” tabletek odchudzających, które powodują wielką utratę wagi w bardzo krótkim czasie. W najlepszym przypadku tabletki te spowodują efekt placebo, gorzej, gdy wpłyną na pogorszenie zdrowia, doprowadzając do odwodnienia lub wypłukania z organizmu cennych składników.
Jak szybko schudnąć stosując odchudzające suplementy?
Jak wiadomo, efektywne odchudzanie bez efektu jo- jo i bez wyniszczających organizm głodówek nie może trwać krótko. To długotrwały proces wymagający silnej woli i samozaparcia. Zarówno głodówki, bardzo intensywne ćwiczenia fizyczne ponad możliwości i kondycję ludzkiego organizmu, jak i łykanie tabletek z nadzieją, że schudnie się natychmiast, nie mają sensu. Nie ma cudownych, działających niemal magicznie tabletek, po których chudnie się w oczach.
Należy uzbroić się w cierpliwość, aby po długotrwałym stosowaniu tabletek na odchudzanie wreszcie pochwalić się szczupłą i wymarzoną sylwetką.