Thermomix posiadam od ponad dwóch lat. Gotuję w nim i pracuję na nim. W tym czasie uzbierałam nieco doświadczeń w działaniu z Thermomixem. Pomyślałam więc sobie, że podzielę się z Tobą tym, czego się nauczyłam i zaobserwowałam. Bo jak przy każdym urządzeniu, tak i przy Thermomixie przydatne są tipy i sztuczki.
Mycie Thermomixa
Jak pewnie wiesz, naczynie miksujące w Thermomix myje się samo, za pomocą jednego z kilku programów.
Do mycia ekologicznego, polecam Ci użycie wyparzonych skorupek jajek, zamiast płynu do mycia naczyń. Naczynie miksujące pięknie się wyczyści, a noże przy okazji naostrzą.
Wszystkie części Thermomixa możesz myć w zmywarce, poza korpusem (to nie żart, słyszałam o takim przypadku). Do mycia w zmywarce rozkręć naczynie miksujące, czyli odkręć podstawę i wyjmij noże. Korpus wystarczy, że przetrzesz wilgotną szmatką (ja używam jeszcze płynu do mycia szyb). Warto od czasu do czasu przetrzeć też spód korpusu i oczyścić przyssawki, aby mocno trzymały Thermomix na blacie, oraz nóżki, by waga działała prawidłowo.
Co do czyszczenia Thermomixa mam więcej tipów i nie chcę, aby przeważyły w tym wpisie, więc chyba napiszę osobny post na ten temat niebawem.
Suszenie naczynia miksującego
Dobrze wysuszone naczynie miksujące przydatne jest w wielu przypadkach (np. gdy chcesz zmielić cukier na cukier puder, lub ziarna na mąkę). Jeśli chcesz być pewna, że w naczyniu nie ma najmniejszej kropli wody, najpierw dokładnie wytrzyj naczynie od środka. Następnie wstaw naczynie miksujące w Thermomix, ustaw ok.3 sekundy i obroty dziesięć. Siła odśrodkowa wyrzuci całą wodę spod noży. Wystarczy teraz wytrzeć raz jeszcze naczynie i gotowe.
Odklejenie ciasta od noży
Gdy wyjmujesz ciasto, czy np mięso po mieleniu z naczynia miksującego, sporo produktu potrafi zostać na nożu i w jego zakamarkach. W takim przypadku, gdy już wyjmiesz kopystką produkt z naczynia, wstaw z powrotem naczynie w Thermomix, ustaw 2 sekundy obroty 10. Możesz być pewna, że produkt przeskoczy z noży na ścianki naczynia miksującego.
Gdy naczynie się przypali
Czasami przy podsmażaniu, może się zdarzyć, że naczynie się przypali, lub produkt przywrze do dna. Nie szoruj naczynia. Włóż do niego kostkę do zmywarki i zostaw na kilka godzin. Przypalenie samo odejdzie i będzie można gąbeczką doczyścić je do końca ( a nawet to nie, bo często wystarczy tylko wypłukać naczynie).
Gdy pokrywa zżółknie od kurkumy
Mnie to w ogóle nie przeszkadza, ale jeśli dla Ciebie stanowi to problem – po prostu zostaw pokrywę na słońcu na jakiś czas. Kolor pokrywy wróci do normy.
Nietypowe wykorzystanie pokrywy z miarką
Pokrywa z miarką jest tak fajnie spasowana, że możesz je wykorzystać np do odpowiedniego dozowania oleju podczas robienia majonezu. Podczas pracy Thermomix lej olej na zamkniętą miarką pokrywę. Przez szparę w miarce olej będzie się powoli dodawał, tworząc idealny majonez.
Możesz też za pomocą pokrywy oddzielać żółtka od białek: wybijaj jajka na zamkniętą miarką pokrywę. Białko będzie przelatywało, a żółtko zostanie.
Ubijanie piany z białek
Dokładnie osusz naczynie miksujące. Jajka powinny być w temperaturze pokojowej. Włóż motylek. Dokładnie oddziel białka od żółtek i wlej do naczynia. Ustaw 3,5 minuty, temperaturę 37, obroty 3.5. Po 2-3 sekundach pracy, otwórz miarkę i kontroluj proces ubijania. Pod koniec ubijania (jak piana zacznie gęstnieć), dodaj szczyptę soli, lub 2-3 krople soku z cytryny, oraz cukier puder. Zakończ ubijanie, gdy zobaczysz, że piana jest biała i sztywna.
Ubijanie bitej śmietany
Tutaj na odwrót. Śmietana musi być zimna i naczynie miksujące także. Możesz nawet włożyć naczynie miksujące do zamrażarki na chwilkę. Do naczynia włóż motylek, wlej słodką śmietanę min.30%. Ustaw 5 minut, obroty 4. Po kilku sekundach pracy zdejmij miarkę i kontroluj proces ubijania, spoglądając do chwilę. W połowie ubijania dodaj cukier puder. Ubijanie nie trwa 5 minut, a krócej. Chodzi o to, żeby ustawić jakiś czas i patrzeć co się dzieje. Jak będziesz ubijała za długo, albo śmietana będzie ciepła, śmietana się przebije i powstanie…masło.
Przy okazji: pamiętaj, że motylka możemy używać tylko do obrotów 4. Powyżej, może wyskoczyć, wpaść między noże i się „zmielić”.
Waga
Aby waga działała prawidłowo, pamiętaj o czyszczeniu nóżek (o tym już wspominałam) i unikaniu stukania w naczynie miksujące włożone do Thermomixa. Nie wolno też przesuwać Thermomixa po blacie, przesuwanie może uszkodzić nóżki, w których umieszczone są czujniki wagi.
Ważąc pamiętaj o tarowaniu. Tarowanie jest zakończone, gdy waga wskazuje „0”
Trzy kropki na ekranie
W prawym górnym rogu na ekranie znajdują się trzy kropki. Gdy na nie naciśniesz podczas pracy urządzenia, będziesz mogła zobaczyć, jak dalej wygląda przepis, anulować go, a w niektórych przypadkach zważyć kolejne produkty. Wracamy do przepisu domkiem i zieloną książeczką w lewym górnym rogu.
Dodawanie i edytowanie przepisów
To dość nowa funkcja Thermomixa. Każdy przepis w Cookidoo możesz edytować za pomocą „utworzonych przepisów” Edytujemy przepsiy raczej na komputerze i w aplikacji, niż na Thermomixie.
Funkcja ta służy też do importowania przepisów z portalu dla użytkowników Thermomix, na którym dzielą się przepisami. Wystarczy wejść na przepisownia.pl i kliknąć „importuj do Cookidoo”, a następnie zalogować się do swojego Cookidoo, które pokaże się na ekranie.
Chowanie przewodu zasilającego
Tyle czasu pracuję z Thermomix i przyznam Ci, że niedawno to odkryłam, więc tym bardziej się dzielę: Przewód można „wciągnąć” do Thermomixa. Koniec z brzydkim kablem na wszystkich zdjęciach!
Zmiana ilości porcji
Najnowsze udogodnienie Thermomix. Możesz zmieniać ilość porcji w przepisach Cookidoo. W tym celu wchodzisz w przepis i na pasku z informacjami o stopniu trudności, czasie przygotowania itp klikasz zmianę ilości porcji. Dalej już prowadzi CięThermomix.
To chyba na razie wszystko, co mi przychodzi do głowy. Jeśli masz jakieś pytania, proszę pytaj. Jeśli masz swoje thermomixowe tipy, proszę podziel się nimi ze mną w komentarzu. Więcej o Thermomix przeczytasz w innych moich wpisach. Zapraszam.