W co się bawić z dzieckiem w domu cz. 2

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Czasem, mimo szczerych chęci repertuar się wyczerpuje. Wszystko już było. I klocki i puzzle i Xbox. Sama już straciłaś wenę, w co się bawić z dzieckiem w domu.

No powiem Ci, że czasami ja też nie widziałam i kończyły mi się pomysły, więc doskonale Cię rozumiem. Jesienią podrzucałam Ci garść pomysłów na zabawy z dzieckiem. Dzisiaj część druga. Mam nadzieję, że się przyda.

Baza

Baza to była podstawa, jak byłam dzieckiem. Moje dziewczyny też to uwielbiały. Zajmuje dużo miejsca w domu, ale za to ile przygód można przeżyć w takiej bazie. Jak zrobić bazę? Ustawiasz dwa krzesła na przeciwko siebie na odległość kija od szczotki. Kładziesz na oparciach szczotkę na kiju i okładasz konstrukcję kocem. Drugi koc kładziesz na podłodze, żeby dziecko nie marzło – gotowe

Balkonowy ogródek

Idzie wiosna, możecie więc wykorzystać tę porę i posiać w doniczkach kwiatki, zioła, marchewkę, sałatę i co tylko chcecie. Na razie wszystko pozostanie w domu na oknie, ponieważ jest jeszcze za zimno. Ale już niebawem wystawicie je na balkon. Dziecko może mieć obowiązek, podlewania, z którego na pewno chętnie będzie się wywiązywało przy okazji obserwując jak roślinka wzrasta . Połączycie więc przyjemne z pożytecznym. Za ten pomysł bardzo dziękuję mojej Bratanicy, która mi go podsunęła, tworząc swój balkonowy ogródek.

Pacynki ze skarpetek

W każdym domu znajdą się skarpetki nie do pary. Wykorzystaj je i zróbcie razem pacynki ze skarpetek. Wystarczy przyszyć oczy z guzików i pacynki gotowe. Można robić teatrzyk.

Teatrzyk cieni

A jak o teatrzyku mowa, chciałabym Ci zaproponować kolejną super zabawę, która może Was zająć i zabawić przez długie godziny. Zgaście światło, rzućcie światło lampki na ścianę i róbcie różne postacie z dłoni. Możecie zgadywać na wzajem co postać oznacza, albo wymyślać krótkie historyjki.

Rysowanie potwora

Na dużym kartonie rysujemy potwora. Każdy po kolei będzie rysował jedną część ciała, wg. wskazówek drugiej osoby. Dla utrudnienia przed rozpoczęciem rysowania osobie rysującej zasłaniamy oczy. Możemy kazać narysować np. 2 nosy, troje oczu, kły itp.

Inna wersja potwora: Narysuj owal twarzy, przygotuj wycięte z papieru nos, oczy, uszy, usta, wąsy i podklej taśmą klejącą zwiniętą tak, żeby się kleiła z dwóch stron. Zasłaniamy oczy jednej osobie, podajemy jej poszczególne części twarzy, a ona nakleja części twarzy nie widząc gdzie. Śmiechu jest co nie miara.

Domek dla lalek z pudełka do butów

Zbudujcie razem domek dla lalek z pudełka do butów i pudełek po zapałkach, lekarstwach, serkach itp. Niech domek ma łóżko, stół, szafę, okno i firanki. Po zrobieniu domku wprowadźcie do niego lalki, lub zwierzaczki Little’s Pet Shop itp.

Gra w ping ponga na stole

To zabawa dla trochę starszych dzieci, ale one też potrzebują naszej uwagi i zajęcia.Najprościej będzie ustawić książki w połowie stołu zamiast siatki. Jeśli nie posiadacie paletek i piłeczki, weźcie dwa stare zeszyty jako paletki, a piłeczkę zróbcie z pogniecionego papieru oklejonego taśmą klejącą. Bardziej ambitnie – wykorzystajcie ściski stolarskie i bandaż jako siatkę. Zabawa na długie godziny dla całej rodziny.

Rewia mody

To zabawa głównie dla dziewczynek, ale chłopcy też się dadzą w nią wkręcić. Udostępnijcie swoją szafę dzieciakom i zróbcie konkurs na najpiękniejszy strój.

Zawody samolotów z papieru

Zróbcie papierowe samolociki, a następnie zawody, czyj samolocik dalej poleci. Jak zrobić samolocik zobaczysz np. tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=InBZ2ySQAWk

Piekło niebo

To ulubiona zabawa dziewczynek, ponieważ można zrobić sobie w ten sposób wróżbę, ale myślę, że jeśli do piekła – nieba wrysujemy potwora, albo żarty, chłopcy też będą chcieli się w nie bawić. Możecie też zagrać w zadania używając piekła – nieba. Jak zrobić piekło niebo zobaczysz tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=i07cKHsC_lo&t=259s

W ogóle origami to jest super sprawa. Możecie robić łódki i puszczać je w wannie. Robić skaczące żabki i zrobić nimi wyścigi. Miliony pomysłów i instrukcji znajdziesz na YouTube.

Gra w pchełki

Do tej gry potrzebne są guziki lub monety. Małe jako pchełki, duże – po jednym dla każdego gracza i niska miseczka – spodeczek. Ustawiacie się dookoła miseczki. Każdy ma taką samą ilość guzików (lub małych monet). Zadaniem zawodników jest naciśnięcie pchełki dużym guzikiem tak, by podskoczyła i wpadła do miseczki. Wygrywa ten, kto wrzuci pierwszy swoje pchełki do miseczki.

Gra w bierki z patyczków do szaszłyków

Nie macie w domu bierek? Nie szkodzi. Weźcie patyczki do szaszłyków. nie tłumaczę zasad. Chyba każdy je zna?

Wyścig pokoju

Teraz może mało kto pamięta i wie, co to jest wyścig pokoju. Gdy byłam dzieckiem wyścigiem pasjonowano się tak jak teraz skokami narciarskimi. Dzieciaki wyobrażały sobie, że są słynnymi kolarzami z różnych krajów i ścigały się za pomocą kapsli. W środek wklejaliśmy kółka z barwami narodowymi danego zawodnika.

Na czym polega zabawa? Jest bardzo prosta. Każdy uczestnik ma swój kapsel/ nakrętkę, który musi pstrykając przesunąć po podłodze, do mety jako pierwszy. Kapsel nie może się toczyć. Jeśli się potoczy, należy wrócić na linię startu. Na podwórku rysowaliśmy sobie trasę kredą. Była kręta i nie wolno było z niej „zjechać”, wtedy trzeba było wrócić na start. Oczywiście nie namawiam Cię na ten wariant w domu, ale trasę można zrobić np z białej nitki.

Orkiestra

Zróbcie grzechotki z puszek i butelek wypełnionych kaszą, ryżem, grochem. Pokrywki i pałki. Garnki. Złożone razem dwie łyżki. Pudełka po margarynie. Włączcie ulubioną piosenkę i zaaranżujcie ją po swojemu.

W łapki

Cudownie prosta zabawa, o której już chyba nikt nie pamięta, a budząca tyle śmiechu. Jedna osoba wystawia dłonie przed siebie, druga próbuje w nie klepnąć od góry trzymając swoje pod dłońmi przeciwnika. Jeśli się uda – zamiana ról. Jeśli nie – gramy tak długo, aż się uda.

To by było na tyle z mojej strony. Jeśli masz jakieś sposoby na fajne spędzenie czasu w domu z dzieckiem, podziel się nimi w komentarzu, Może ktoś inny chętnie z nich skorzysta?

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także