Zaskórniki zamknięte powstają, gdy zablokowane zostają gruczoły łojowe. Pojawiają się najczęściej u posiadaczy cer tłustych, mieszanych i skłonnych do trądziku. Zmiany te wiążą się ściśle z zaburzeniami pracy gruczołów łojowych. Nadmierna produkcja sebum i keratynizacja komórek skóry blokuje ujścia mieszków włosowych i zatyka je. Tym samym tworzą się warunki idealne dla rozwoju bakterii beztlenowych i powstają zaskórniki zamknięte.
Czym są zaskórniki zamknięte i gdzie pojawiają się najczęściej?
Zaskórniki zamknięte powstają przez blokowanie gruczołów łojowych. Produkując sebum w nadmiarze, nie znajduje ono ujścia i wraz z zanieczyszczeniami z zewnątrz tworzą się grudki wypełnione łojem. Znajdują się one w głębokich warstwach skóry, przez co ich pozbycie się nie jest takie proste.
Zaskórnikom zamkniętym często towarzyszy stan zapalny i zaczerwienienie skóry w okolicach zmiany. Sama grudka zawiera w sobie białą treść. Zaskórniki tego typu najczęściej pojawiają się na czole i policzkach. Mogą też wystąpić w innych miejscach jak plecy, dekolt, nogi i pachwiny i wszędzie tam, gdzie są gruczoły łojowe. Przyczyną ich powstawania może być nieprawidłowa higiena, zła dieta lub zaburzona gospodarka hormonalna.
Czy można wyciskać zaskórniki zamknięte?
Zaskórników zamkniętych nie należy wyciskać, gdyż w warunkach domowych ciężko jest zachować idealnie sterylne warunki. Wyciskanie treści zaskórników zamkniętych wiąże się z ich rozprzestrzenianiem na całej twarzy. Bakterie znajdujące się wewnątrz grudek mogą działać na szerszym obszarze i powodować powstawanie nieestetycznych zmian, a ostatecznie także powodować blizny.
Jeżeli już decydujemy się na wyciskanie, musimy zachować najważniejsze zasady higieny. Ręce muszą być zdezynfekowane, a przed pozbyciem się treści powinniśmy ją rozmasować, by zbliżyła się do powierzchni skóry. Na koniec należy przetrzeć zmianę środkiem antyseptycznym.
Jak leczyć i pielęgnować skórę z zaskórnikami zamkniętymi?
Podstawą leczenia zaskórników zamkniętych jest wdrożenie właściwej pielęgnacji. Usuwanie zmian nie powinno więc ograniczać się tylko do miejscowego potraktowania problemu. Podstawą dbania o cerę z tym problemem jest wybieranie dermokosmetyków zawierających substancje niekomedogenne i niepowodujące zatykania porów.
W składzie takich kosmetyków możemy szukać cynku, alantoiny oraz pantenolu. Dermatolog może zalecić również stosowanie preparatów miejscowych opartych na kwasie salicylowym i innych składnikach o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym.