Afty w jamie ustnej u dzieci pojawiają się dosyć często. Są to niewielkie nadżerki, które powstają na błonach śluzowych jamy ustnej, najczęściej na policzku, a także na języku. Jak rozpoznać afty? Są białego koloru i otoczone czerwoną obwódką. Powodują również ból w jamie ustnej. Zwykle pierwszym objawem, na który zwróci uwagę Twoje dziecko, jest ból podczas mycia zębów czy jedzenia. Jak pozbyć się afty?
Czym są afty?
Afty to małe owrzodzenia lub inaczej nadżerki na błonie śluzowej w jamie ustnej. Mogą występować zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Dosyć często są mylone z pleśniawkami, jednak warto je rozróżniać, aby odpowiednio dobrać leczenie.
Czym różnią się afty od pleśniawek? Afty są koloru białego i posiadają charakterystyczną, czerwoną obwódkę wokół owrzodzenia. Z kolei pleśniawki to charakterystyczny białoszary nalot, który przypomina ścięte mleko. Afty u dzieci pojawiają się głównie na policzkach i języku, a także na podniebieniu. Przez to, że powodują dosyć duży dyskomfort, pociecha może odmawiać jedzenia czy mycia zębów z obawy przed bólem po podrażnieniu.
Od czego najczęściej robią się afty?
Przyczyny afty u dzieci to najczęściej urazy mechaniczne, czyli przypadkowe przygryzienie wewnętrznej części policzka czy języka. Czasami powodem mogą być również uszkodzenia podczas zabiegów u stomatologa.
Czynniki genetyczne stanowią istotną przyczynę powstawania aft. Okazuje się, że jeśli u obojga rodziców afty systematycznie powracają, występuje bardzo duże ryzyko ich powstawania u dziecka. Oprócz tego różne zakażenia bakteryjne i wirusowe mogą powodować występowanie aft nawet u dzieci.
Ostatnio często zwraca się również uwagę na celiakię jako przyczynę rozwoju tej przypadłości. U dzieci chorujących na celiakię afty mogą występować nawet 4 razy częściej!
Jak zdiagnozować afty?
Jeżeli podejrzewamy u dziecka afty, najlepiej będzie udać się do lekarza, który potwierdzi diagnozę. Charakterystyczną rzeczą jest jednak wygląd aft i dolegliwości bólowe. U dziecka zawsze będą miały postać białych owalnych owrzodzeń z czerwoną obwódką. Możemy je zaobserwować na wargach, policzkach, podniebieniu, a nawet na tylnej ścianie gardła oraz na języku. Nie muszą występować pojedynczo – mogą tworzyć większe skupiska. Zazwyczaj afty mają wielkość od 1mm do nawet 3cm średnicy.
Dolegliwości bólowe mogą się nasilać podczas spożywania posiłków oraz mycia zębów. Mogą również wpływać na mowę. Oprócz tego dziecko zazwyczaj staje się rozdrażnione z powodu bólu, odmawia jedzenia i picia, dodatkowo mogą pojawić się problemy ze snem. Większe dziecko na pewno powie nam, że odczuwa ból, jednak co w przypadku niemowląt? Należy bardzo uważnie obserwować dziecko, jeśli ma problemy ze ssaniem i obejrzeć jego jamę ustną. Problemy z żywieniem malucha mogą prowadzić do szybkiego odwodnienia.
Skuteczny preparatna afty
Leczenie aft polega na zmniejszeniu stanu zapalnego i dolegliwości bólowych, a także na przyspieszeniu zagojenia się rany. Warto zwrócić uwagę, aby wybrany przez nas preparat nie zawierał alkoholu, dzięki czemu nie będzie wywoływał uczucia pieczenia w buzi dziecka. Leki dla dzieci nie powinny również zawierać parabenów ani cukru. Bezpieczny preparat na afty u dziecka to Sachol Kids. Zawiera on ekstrakty z róży damasceńskiej, kwas hialuronowy oraz pantenol, które łagodzą dolegliwości bólowe oraz działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Wyroby medyczne oraz leki stosowane miejscowo mają za zadanie złagodzić ból i dyskomfort oraz pomóc w gojeniu się ran, a także zapobiegać tworzeniu ponownych nadżerek. Właśnie dlatego żel na afty u dzieci, stosowany miejscowo może pomóc w zmniejszeniu bólu. W tym czasie konieczna jest również bardzo dokładna higiena jamy ustnej.
Domowe sposoby na afty u dzieci
Afty zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu 7 dni. Warto w tym czasie przestrzegać kilku zasad:
- podawane pokarmy powinny mieć gładką konsystencję, świetnie sprawdzą się przeciery, zupy krem czy jogurty;
- produkty słone, kwaśne, a także owoce drobnopestkowe mogą podrażniać jamę ustną;
- dziecko powinno pić dużo płynów, unikajmy jednak napoi gazowanych;
- zadbaj o właściwą higienę jamy ustnej dziecka.