Andrzejkowe wróżby w domu, gdzie mieszkają czarownice

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Pisałam Wam już nieraz o tym, że uwielbiamy nasze małe domowe tradycje. Dzisiaj o kolejnej z nich, czyli o wieczorze andrzejkowych wróżb. Zawsze w Andrzejki, żebyśmy nie wiem jakie miały zajęcia tego dnia, zbieramy się wieczorem w kuchni i robimy sobie andrzejkowe wróżby. Nie może być inaczej, gdy w domu mieszkają cztery czarownice, jak rodzinna legenda głosi. Cztery kobiety trzech pokoleń, przygaszone światło, świece, atmosfera tajemniczości, wróżby i magia…To jest dopiero moc! A do tego śmiech do łez i momenty zamyślenia przy interpretacji wróżb…

Wiem, że do Andrzejek jeszcze trochę czasu, ja jednak piszę już teraz, abyście zdążyły przygotować potrzebne akcesoria.

Jak na wiedźmy przystało repertuar wróżb mamy szeroki. Zależnie od wieku w jakim były dziewczynki, miałyśmy i mamy różne sposoby na odgadywanie przyszłości. Oto niektóre z nich. Mam nadzieję, że zainspirują Was do spędzenia fajnego,  wieczoru pełnego magii i uśmiechów, z rodziną i/lub przyjaciółmi, .

1.Lanie wosku

To najważniejsza wróżba u nas. Bez tego na pewno nie pójdziemy w andrzejki spać. Mamy swój tygielek i ogromny klucz z dziurką i wosk od lat ten sam, który po zakończeniu wróżb zostawiamy w tygielku. Ale Wy możecie oczywiście wykorzystać stare świece, które macie w domu. Topimy wosk w tygielku, przelewamy przez klucz do miski z wodą, a następnie wyjmujemy stężały wosk z miski, rzucamy światło lampy na powstały kształt, patrzymy jaki cień dał na ścianie i zastanawiamy się co on może dla nas oznaczać.

2. Wróżenie z kart

Przyznam Wam się, że kiedyś miałam okres w życiu gdy fascynowałam się Tarotem. Teraz karty leżą zapomniane. Ale w ten jeden dzień w roku wyciągamy je, a  moje dwie młode czarownice wróżą z nich wszystkim nam. Oczywiście znów interpretacje są zazwyczaj humorystyczne i mamy z tego dużo zabawy, ale i potrafimy się nad nimi zamyślić…

Do tej wróżby możecie wykorzystać zwykłe karty i same im nadać znaczenie zanim zaczniecie wróżyć.

3. Ciasteczka z wróżbą

Pieczemy z kruchego, lub francuskiego ciasta dzień wcześniej wkładając wymyślone wróżby, a w Andrzejki zjadamy je z herbatką, oczywiście wcześniej wyjmując z nich karteczki z wróżbami.

4. Ustawianie butów

To raczej wróżba dla panien i kawalerów, ale ja i moja mama też się w to bawimy, co daje nam okazję do kolejnej porcji śmiechu. Każdy daje swój jeden but. Buty ustawiamy w jakiejś odległości od drzwi w kolejce, a następnie przestawiamy buty po kolei aż dojdą do drzwi. Czyje buty dotrą do drzwi pierwsze te/ta pierwszy/a wyjdzie za mąż.

5. Rzucanie monetą

Każdy musi pomyśleć życzenie trzymając monetę w dłoni, a następnie rzucić monetę z ustalonej odległości do miski. Kto wceluje do miski, tego marzenie się spełni.

6. Obieranie jabłka

Tą wróżbę pamiętam jeszcze z domu mojej babci. Każdy dostaje jabłko i nóż. Kto zrobi najdłuższą obierkę ten pierwszy powie sakramentalne „tak”.

7. Obierka z jabłka imię męża/żony Ci powie

Jak już mamy gotowe obierki, rzucamy je do tyłu prze lewe ramię. Jaką literę będzie przypominał kształt obierki, na taką literę będzie zaczynało się imię naszego małżonka.

8.Za ile lat stanę na ślubnym kobiercu

Zawieszamy na nitce pierścionek. Ustawiamy szklankę na stole. Łapiemy za nitkę dwoma palcami i „zawieszamy” pierścionek, tak by wisiał w środku szklanki. Unieruchamiamy rękę poprzez oparcie łokcia na stole. Czekamy aż pierścionek zacznie pracować jak wahadełko i uderzać o ścianki szklanki. Liczymy uderzenia pierścionka o szklankę. Ile razy uderzy, za tyle lat staniemy na ślubnym kobiercu.

9. Czarodziejskie kubki

Do tej wróżby potrzebujemy 8 kubków. Ustawiamy kubki do góry dnem i pod każdy wkładamy jeden przedmiot: moneta, serduszko, autko, zielony listek, kluczyk, cukierek, długopis. Jeden kubek zostawiamy pusty. Każda osoba podnosi jeden kubek. To, co znajdie pod kubkiem przyniesie jej kolejny rok:

moneta – powodzenie finansowe

serduszko – miłość

autko – podróż

zielony listek – szczęście

kluczyk- nowy dom

cukierek – słodkie, radosne życie, pełne zabawy

długopis – więcej nauki

pusty – nic ciekawego się nie wydarzy

Mam nadzieję, że nasze wróżby i na waszych imprezach się sprawdzą.

Wspaniałej zabawy i samych dobrych wróżb Kochane 🙂

--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także