„Balony” M. Sajnog – apokaliptyczna wizja niedalekiej przyszłości – recenzja i rozdanie

Kasia Potargana
A+A-
Reset

„Kiedy pewnego dnia na niebie pojawiają się setki zachwycających krwistoczerwonych balonów, nikt nie podejrzewa, że za chwilę to przyciągające wzrok zjawisko doprowadzi do katastrofy” – przeczytałam w notce wydawcy „Balonów” M. Sajnog i z ciekawością zabrałam się do czytania.

Balony są nośnikami wirusa, który błyskawicznie rozprzestrzenia się wśród zwierząt i ludzi tworząc z nich krwiożercze bestie. Zarażeni atakują i mordują każdą napotkaną istotę. Ciała nieżywych wirus wykorzystuje, do własnego funkcjonowania. W mgnieniu oka przestaje funkcjonować cała cywilizacja, pozostawiając nieliczne ludzkie jednostki, zmuszone do funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Świat pokrywa cudowna, lecz groźna roślinność.

Powieść M. Sajnog spełnia wszelkie wymogi gatunku dla apokaliptycznego fantasy. Czytelnik od początku trzymany jest w napięciu i przerażeniu wynikającemu z drastycznych wizji Ziemi po zawładnięciu jej przez krwiożerczego wirusa. Smaczku dodają przeskoki między portalami i zostawione niedopowiedzenia zmuszające czytelnika do nieustannej uwagi i przemyśleń. Książka jest też swoistą refleksją nad ludzkością, w której funkcjonujemy coraz bardziej samotni i wyalienowani unikając interakcji.

Muszę przyznać, że książka napisana jest bardzo sprawnie. Warsztat autorki zaskakuje tym bardziej, że jest to powieść debiutancka. M. Sajnog prowadzi nas przez swoją opowieść w sposób, który nie pozwala na zatrzymanie się, czy przeskoczenie jakiejś partii tekstu. Tutaj każdy akapit coś wnosi, każdy jest ważny dla fabuły i czytelnik wręcz czeka, co się wydarzy na następnej stronie.

Osobiście nie jestem zwolenniczką gatunku. Nie odpowiada mi też obraz, który widzę oczyma wyobraźni, czytając tę książkę. Po prostu nie cierpię czytać o rozlewie krwi i innych przerażających rzeczach. Mimo osobistych odczuć przy czytaniu, szczerze polecam „Balony”. Jeśli jesteście fanami fantasy, lubicie stan napięcia i poczucie zagrożenia, a do tego oczekujecie od powieści czegoś więcej, niż sprawnie przeprowadzona fabuła, ta książka jest dla Was.

Rozdanie

Mam dla Was jeden egzemplarz książki, którą wyślę do wybranej osoby.

Aby mieć szansę na otrzymanie książki „Balony”:

  • Polub moją stronę i stronę autorki na Facebook
  • Zaproś do zabawy 3 osoby oznaczając je w komentarzu pod tym postem na Facebook
  • Miło mi też będzie, jeśli w komentarzu tutaj na blogu, zachęcisz mnie do gatunku fantasy i powiesz jaką książkę obowiązkowo powinnam przeczytać, by przekonała mnie do tego typu twórczości.

Regulamin rozdania

  1. Rozdanie trwa od czwartku 25.04.2019 do czwartku 02.05.2019. godz. 24.00.
  2. Przedmiotem rozdania jest książka M. Sajnog „Balony”
  3. To nie jest gra losowa w rozumieniu prawa. Osoba, która otrzyma książkę zostanie wybrana przeze mnie spośród tych, które wypełnią zasady rozdania.
  4. Udział w zabawie mogą brać osoby tylko zamieszkałe w Polsce. Książkę wyślę na swój koszt, za pośrednictwem Poczty Polskiej lub firmy kurierskiej w przeciągu 7 dni od podania nazwiska osoby, która otrzyma książkę i podania przez nią adresu do wysyłki.
  5. Warunkiem wysłania książki jest podanie przez osobę wytypowaną danych adresowych. Dane nie będą przechowywane w rozumieniu przepisów RODO, a jedynie przekazane firmie przewozowej w celu doręczenia przesyłki.
  6. Aby brać pełny udział w zabawie trzeba posiadać aktywne konto na Facebook. Facebook nie ma z rozdaniem nic wspólnego.
  7. Ogłoszenie wyniku będzie można znaleźć 03.05.2019 na moim blogu myslipotarganej.pl
--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także