Co córka powinna usłyszeć od ojca

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Jest kilka rzeczy, które córka powinna usłyszeć od ojca. Szczególnie taka jeszcze całkiem mała i później, gdy dorasta. Są słowa, które wypowiedziane, a właściwie stale wypowiadane przez tatę, sprawią, że wyrośnie z niej wspaniała, mądra, kochająca siebie i ludzi, kobieta.

Jakie słowa powinna córka usłyszeć, a właściwie słyszeć od ojca?

1. Jesteś piękna

Każda kobieta potrzebuje takiego zapewnienia. I takie pierwsze zapewnienie powinien jej dać właśnie ojciec. Ojciec to pierwszy mężczyzna w życiu. Mężczyzna, któremu dziewczynka bezgranicznie ufa i wierzy w każde jego słowo. Gdy usłyszy właśnie od niego, że jest piękna, w każdej sytuacji, nie tylko wystrojona w odświętną sukienkę, będzie wiedziała, że tak jest naprawdę. To jej poczucie własnej wartości i pewności siebie. Gdy będzie miała w sobie przekonanie o tym, że jest piękna, jako dorosła kobieta, nie będzie szukała potwierdzenia w oczach przypadkowych, czasem byle jakich mężczyzn. Będzie znała swoją wartość. Będzie odważna i towarzyska. Tylko pamiętając to jedno zdanie taty.

2. Jesteś mądra

Gdy przyjdą błędy, chwile zwątpienia. Te słowa pomogą twojej córce przetrwać. Przekonanie o tym że, jest mądra (czyli nie głupia, jak wiele dziewczynek, kobiet o sobie myśli), pozwoli jej wzrastać, kształcić się, rozwijać skrzydła.

3. Kocham Cię. Kocham Cię taką, jaka jesteś

Kto z nas nie chce być kochany? Kto nie potrzebuje akceptacji i miłości dla siebie takim jakim się jest? Takie słowa wypowiedziane przez ojca, to kolejny fundament poczucia własnej wartości. Ale też nauka, że uczucia można wyrażać, że powiedzieć komuś kocham Cię, to nie grzech.

4. Rozumiem Cię

Każdy z nas potrzebuje zrozumienia. I tak na prawdę nie chodzi o to, żeby tata zawsze rozumiał swoje dziecko. To niemożliwe. Jednak zawsze może się starać i próbować. A to jest już bardzo dużo. I znów, te słowa wypowiedziane przez najważniejszego mężczyznę w życiu mają ogromną moc.

5. Jesteś wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju

Każda dziewczynka pragnie być wyjątkowa. I dla Ciebie tato na pewno twoje córeczka taka jest. Dlaczego masz jej tego nie powiedzieć? Dlaczego nie masz dołożyć kolejnej cegiełki do jej poczucia własnej wartości?

6. Nie musisz być taka, jak wszyscy

To bardzo uwalniające słowa. Bardzo ważne. To dzięki nim twoja córka nie pójdzie za tłumem. Nie zrobi „czegoś głupiego”. Będzie miała własne zdanie i będzie niezależna. Bedzie potrafiła powiedzieć „nie”, gdy „tak” będzie dla niej szkodliwe. Stanie się asertywna. To także pozwoli jej poczuć się wartościową, gdy będzie odbiegała od stereotypów i norm.

7. Akceptuję twoje wybory

To słowa, które kryją za sobą szacunek. Nie zawsze się zgadzasz, nie zawsze rozumiesz, ale szanujesz i akceptujesz wybory swojego dziecka. Dajesz mu przestrzeń. Zyskujesz zaufanie.

8. Zawsze sobie poradzisz. Wierzę w Ciebie

Te słowa są jak mur. Mur, o który twoja córka może się oprzeć i będzie się opierała całe życie. Gdy nadejdą trudne chwile, a one na pewno kiedyś nadejdą. Twoja córka będzie wiedziała, że zawsze sobie da radę, że wyjdzie z każdej opresji. Ta wiara pozwoli jej uporać się z najgorszymi sytuacjami w jej życiu i wyjść zwycięsko.

9. Możesz na mnie polegać. Zawsze!

Tymi słowami dajesz córce ogromne poczucie pewności, że cokolwiek się stanie ma się do kogo zwrócić. Nie musi się bać. Zawsze będziesz przy niej. Będziesz jej rycerzem. Poczucie bezpieczeństwa to jedna z największych potrzeb człowieka. Możesz je dać swojej najkochańszej księżniczce.

Dlaczego o tym piszę?

Piszę ponieważ nie każdy mężczyzna zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne dla nas kobiet są słowa. Mężczyźni żyją bardziej w świecie czynów, niż słów. Często wydaje Ci się Drogi Mężczyzno, że wystarczy okazać miłość i zainteresowanie. A tymczasem dla nas, kobiet słowa są równie ważne. To one zapadają w pamięć i głębiej w podświadomość. To słowa ojca – najważniejszego mężczyzny naszego życia, my kobiety słyszymy w duchu do ostatnich swoich dni. To, jak mówisz do swojej córki ukształtuje ją jako kobietę. Jak wielokrotnie wspominałam w tym wpisie, słowa ojca budują naszą pewność siebie, miłość własną, ufność i spokój. Dzięki twoim dobrym, wspierającym słowom twoja córka przejdzie przez życie w miłości, odnosząc sukcesy i ciesząc się życiem.

Pamiętaj też, że jej partnerzy, mąż- będą twoją kopią. To jak będziesz odnosił się do córki, a także jej matki, będzie wzorcem dla jej wyborów. Jeśli chcesz dla niej wspaniałego, opiekuńczego faceta. Sam takim bądź.

--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także