Planowanie wakacji to zawsze ekscytujący czas, ale może też być nieco stresujące, zwłaszcza gdy decydujemy się na zakup wyjazdu za pośrednictwem biura podróży. Aby ten proces przebiegł jak najgładziej, warto uzbroić się w kilka kluczowych informacji. Dzisiaj chcę podzielić się z Wami poradami, które pomogą Wam dokonać najlepszego wyboru i cieszyć się wymarzonymi wakacjami bez niepotrzebnego stresu.
1. Zanim zaczniesz – określ swoje oczekiwania co do wakacji
Zanim odwiedzisz biuro podróży, dobrze jest dokładnie przemyśleć, czego oczekujesz od swojego wyjazdu. Czy marzysz o leniwym wypoczynku na plaży, a może o aktywnym zwiedzaniu i poznawaniu nowych kultur? Jaki rodzaj wyżywienia jest dla Ciebie najlepszy? Lubisz kosztować miejscowej kuchni, czy jednak wolisz korzystać z wygodnego All inclusive? Jeśli wybierasz wypoczynek, zastanów się czy wolisz spokojne miejsca, czy raczej duże hotele z animacjami. Czy istotna jest dla Ciebie np bliskość plaży, a może ważniejsze jest miasteczko na spacery? A może jedziesz z dziećmi i najważniejsze dla Ciebie jest, aby one miały moc rozrywek? Przemyśl także budżet wyjazdu. Podaj także od razu w jakich składzie wybierasz się na wakacje. Ilość osób w pokojach i wiek dzieci są bardzo istotne przy wyborze ofert. Pamiętaj, że wiek dzieci, to czy hotel jest blisko plaży, wyżywienie i wiele innych czynników mogą wpływać na cenę. Zastanów się więc, z czego w razie czego jesteś w stanie zrezygnować, by osiągnąć pożądaną cenę (wiadomo, że z dzieci nie zrezygnujesz, ale uczciwe podanie wieku oda razu Cię przygotuje na taki, a nie inny wydatek).
Określenie swoich oczekiwań pomoże doradcy podróży lepiej dopasować ofertę do Twoich potrzeb. Im więcej powiesz sprzedawcy o swoich oczekiwaniach, tym większe prawdopodobieństwo, że wypoczynek, będzie udany.
2. Jeśli wybierasz wycieczkę objazdową
Wycieczki objazdowe rządzą się swoimi prawami. Dobrze, abyś dopytała, czy cena zawiera biletu wstępu i jaka jest ewentualnie dopłata za bilety/obsługę lokalnych przewodników itp. Większość biur podróży nie wlicza w podstawową cenę cen biletów, ale podaje ją w programie wycieczki.Tzw pakiet opłat za zwiedzanie jest obowiązkowy i płatny w lokalnej walucie, lub Euro/Dolarach pierwszego dnia wycieczki. Warto o tym pamiętać, wyliczając sobie budżet wyjazdu. Drugim pytaniem jest pytanie o stopień intensywności wycieczki. Są programy light’owe, obliczone na średnio wytrzymałego turystę, ale zdarzają się też programy wymagające, podczas których zwiedzanie jest intensywne, albo spędza się wiele godzin w autokarze, a bardzo wczesne pobudki są regułą. Wybierz taki program, który najbardziej będzie odpowiadał twojemu usposobieniu.
3. Rzetelnie wybierz biuro podróży
W Polsce działa wiele biur podróży, ale nie wszystkie są równie wiarygodne. Szukaj opinii w internecie, zapytaj znajomych lub skorzystaj z for internetowych, aby znaleźć biuro z dobrą reputacją. Upewnij się, że biuro jest zarejestrowane w Polskiej Izbie Turystyki, co jest pewnym znakiem jakości i bezpieczeństwa. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z podróżowaniem, wybierz biuro stacjonarne. Nie kupuj przez internet. W razie jakichkolwiek spraw do załatwienia związanych z wyjazdem, będzie Ci dużo łatwiej uzyskać pomoc, od osób pracujących w takim biurze (pracownicy biur zazwyczaj nie mogą pomóc przy rezerwacjach, których nie są opiekunami, ponieważ nie mają dostępu do „nie swoich” rezerwacji).
4. Dokładnie zapoznaj się z ofertą
Kiedy już wybierzesz konkretne biuro, dokładnie przeanalizuj dostępne oferty. Zwróć uwagę nie tylko na cenę, ale także na to, co jest w niej zawarte. Czy w cenie wycieczki są wszystkie posiłki, czy tylko śniadania? Jakie są dodatkowe opłaty, na przykład za wycieczki fakultatywne? Informacje te pomogą uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
5. Ubezpieczenie – niezbędny element każdej podróży
To jest temat szczególnie mi bliski, ponieważ wbrew pozorom, bardzo często te ubezpieczenia są potrzebne i równie często Klienci mają obiekcje, co do ich wykupienia. A potem serce mnie boli, jak widzę, ile tracą. Serio. Nie lekceważ wykupienia ubezpieczenia. Generalnie potrzebne są dwa ubezpieczenia: Podróżne – pokrywające koszty leczenie, transportu medycznego, bagażu itp podczas wakacji, oraz ubezpieczenie kosztów rezygnacji. Obydwa często są lekceważone. Dopiero po mojej „walce” i przekonywaniu się decydują (bądź niestety nie.) Uwierz, to nie jest tak, że ja mam tylko obowiązek, jako pracownik biura podróży zaproponować ubezpieczenia w ramach usług dodatkowych, jak hot-dogi na stacji benzynowej (a takie komentarze niestety też słyszę). Nam na prawdę zależy na twoim bezpieczeństwie.
Ubezpieczenie zdrowotne,
nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile kosztuje hospitalizacja i transport specjalnym transportem do Polski. czy np. do szpitala samolotem z jakiejś wyspy. Uwierz, wiele osób nie kupuje ubezpieczeń licząc np na EKUZ, albo na to, ze nic im się nie stanie, a potem olabogareta, i zrzutki w internecie… Jeśli choć trochę Cię przekonałam, wybierając ubezpieczenie, poświęć chwilę na rozmowę ze sprzedawcą, poznaj zakres ubezpieczenia, czy działa po alkoholu (All inclusive), czy pokrywa leczenie chorób przewlekłych. Pamiętaj też, że im dalej lecisz, tym ubezpieczenie powinno być wyższe. Sprawdź też jak korzystać z ubezpieczenia, aby mimo wykupienia go nie przepadło (jak i kiedy zgłaszać szkodę np.)
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji
To ubezpieczenie ratuje twoje środki przed utratą w przypadku, gdy nie możesz jechać Ty, lub inne osoby będące na umowie. Nie wiem jakie dokładnie są warunki umowy w różnych biurach, ale myślę, ze podobne jak w tym, w którym ja pracuję. A są takie, że nie możesz sobie zrezygnować z imprezy w dowolnym momencie i oczekiwać zwrotu należności. Im bliżej wyjazdu, tym większą kwotę potrąci biuro z twojej wpłaty, w razie rezygnacji, nawet do 100% tuż przed wyjazdem. I żadne względy nie będą się tu liczyły. Nie jedziesz- tracisz. Koniec. Możesz jednak się ubezpieczyć od takich sytuacji. Zazwyczaj ubezpieczenie dotyczy zdarzeń losowych udokumentowanych, czyli choroba, śmierć w rodzinie, utrata majątku w wyniku włamania itp Dobrze sprawdź, jakie zdarzenia mogą być powodem zwrotu pieniędzy przez (uwaga!) ubezpieczyciela, bo to firma ubezpieczeniowa Cię ubezpiecza za pośrednictwem biura, a nie biuro podróży.
6. Poznaj swoje prawa i obowiązki
Czyli dokładnie dopytaj o warunki umowy. Np, kiedy możesz zrezygnować i na jakich warunkach, kiedy jest termin zapłaty, czy jest możliwość zmiany terminu i na jakich warunkach (wielu osobom się wydaje, że mogą dowolnie przesuwać termin, albo zmieniać inne warunki umowy – nie jest to prawdą) itd. Jakie masz prawa, gdy to firma odwoła wyjazd, lub dokona zmian umowy. Im więcej dopytasz i doczytasz, tym mniej zaskoczeń Cię czeka.
6. Dokładnie przeczytaj umowę
Troszkę o tym już napisałam w akapicie powyżej, odnośnie warunków umowy. Teraz chcę zwrócić twoją uwagę, na poprawność umowy. W biurze pracują tylko ludzie, mogą się pomylić, lub niedosłyszeć. Możesz sama się pomylić podając dane (serio ludzie podają złe daty urodzenia, albo imiona dzieci, czy nazwiska ). Sprawdź koniecznie i nie pomijaj: czy dobrze wpisane są twoje dane osobowe (imię- imiona, nazwisko, data urodzenia – każda pomyłka to inna osoba dla urzędników na granicy – mogą Cię nie wpuścić do samolotu, lub możesz nie otrzymać wizy). Sprawdź swoje dane kontaktowe, aby wszelkie powiadomienia o twoim wyjeździe do Ciebie docierały. No i oczywiście, czy na umowie jest ten hotel/wycieczka ,o której była mowa, czy zgadza się data i miejsce wylotu, typ pokoju, wyżywienie, czy są dodane usługi, na których Ci zależy. Pamiętaj, że podpisując umowę odpowiadasz za to co na niej jest, ponieważ zgodziłaś się podpisem na jej treść. To mega ważne.
7. Sprawdź ważność dokumentów i warunki na jakich dany kraj zaprasza do siebie
O to powinien dopytać Cię pracownik biura podróży, ale może być zmęczony, czy mieć gorszy dzień, może być tłum klientów i harmider w biurze, dlatego Ty także pamiętaj, aby dopytać o wymagania danego kraju i sprawdź, czy je spełniasz. Np. Zobacz, czy potrzebny jest tylko Dowód Osobisty, czy może wymagany jest paszport. Jaka data wąźności dokumentu jest akceptowana? Nie mów na podstawie „pamiętam”, albo”wydaje mi się” – rzetelnie sprawdź, żeby potem nie okazało się , żę za tydzień wylot, a Ty masz nieważny paszport, czy dowód. Zapytaj sprzedawcę, czy jest potrzebna wiza? Jakie warunki trzeba spełniać, by ją otrzymać? Czy może są inne formularze do wypełnienia samodzielnie, gdzie je znaleźć? I tak dalej. Im dalej lecisz, tym bardziej bądź dociekliwa.
8. Przygotuj się na różne sytuacje
Nawet najlepiej zaplanowane wakacje mogą nie pójść zgodnie z planem. Opóźnione loty, zmiany w rozkładzie wycieczek, a nawet nieoczekiwane problemy zdrowotne – to wszystko może wpłynąć na jakość wyjazdu. Dobrze jest mieć przy sobie nie tylko niezbędne dokumenty i informacje kontaktowe do biura podróży, ale również plan B na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.
Podsumowanie
Zakup wakacji w biurze podróży to świetna opcja dla tych z nas, które cenią sobie wygodę i bezpieczeństwo. Pamiętając o powyższych wskazówkach, możesz znacznie zwiększyć szanse na to, że Twoje wakacje będą dokładnie takie, jak sobie wymarzyłaś. Podejmując świadome i przemyślane decyzje, zyskujesz nie tylko spokój ducha, ale także gwarancję, że Twoje wakacje będą niezapomniane. Szczęśliwej podróży!