Sumiennie przestrzegasz diety, ale Twoja sylwetka nadal odbiega od wymarzonej? Setki przysiadów, a Twoje pośladki nadal nie wyglądają tak, jakbyś chciała? Nie poddawaj się! Zaskocz się rezultatami, jakie możesz osiągnąć dzięki ćwiczeniom z gumą. Już dzisiaj wprowadź w życie sprawdzone wskazówki podczas treningu na siłowni lub w domu, by w krótkim czasie cieszyć się widocznymi rezultatami.
Czym są gumy do ćwiczeń?
Gumy do ćwiczeń – inaczej zwane gumami oporowymi – to okręgi wykonane z elastycznego materiału, najczęściej lateksu. Można wybierać spośród wielu szerokości, obwodów oraz kolorów. Te ostatnie często wskazują na siłę oporową danej gumy (najmniejszy opór stawiają gumy żółte a największy fioletowe). W ofercie znajdziemy również gumy rozcięte na końcach, wyposażone w uchwyty lub pokryte bawełnianą osłoną. Przy zakupie należy kierować się grupą ćwiczeń, podczas których chcemy korzystać ze wsparcia w postaci gum.
Gumy stanowią uniwersalny przyrząd do ćwiczeń, z którego możemy korzystać zarówno podczas fitnessu, jak i intensywnej pracy nad sylwetką, rehabilitacji czy ćwiczeń siłowych. Można z nich korzystać niemal wszędzie, a dzięki możliwości zwinięcia i lekkim materiałom używanym do ich produkcji – zajmują niewiele miejsca w torbie, dlatego zawsze mogą nam towarzyszyć podczas wizyty na siłowni.
Dlaczego stosujemy gumy do ćwiczeń?
Trening z wykorzystaniem gum różni się od treningu z wolnymi ciężarami czy na maszynach. Dlatego warto wykorzystać go jako uzupełnienie swojego planu ćwiczeń. Dzięki wprowadzeniu gum, opór jakiemu przeciwstawia się nasze ciało jest zmienny i angażuje do pracy większą ilość mięśni, w tym mięśni głębokich.
Doskonale sprawdzają się jako zwiększenie trudności ćwiczeń np. przy przysiadach czy pompkach. Z drugiej strony jednak, mogą stanowić bezcenne ułatwienie wyzwań treningowych lub nowych ćwiczeń. Wystarczy przy np. podciąganiu umieścić gumę na drążku, z drugiej strony wpleść w nią stopy lub kolana by zredukować ciężar jaki realnie podnosimy ramionami. Tą samą zasadę możemy wykorzystać podczas wykonywania dipów.
Gumy cieszą się dużą popularnością w zabiegach rehabilitacyjnych. Kolana, łokcie czy barki po urazie wymagają aktywizacji, nie należy ich jednak zbytnio obciążać. Dlatego należy zrezygnować w początkowej fazie rehabilitacji z ćwiczeń wykorzystujących wolne ciężary czy maszyny, na rzecz odpowiednio dopasowanych gum. W tym celu szczególnie polecane są najcieńsze modele.
Szczupła sylwetka i jędrne pośladki dzięki gumie do ćwiczeń?
Jak najbardziej! Jak zostało już wspomniane we wcześniejszej części artykułu, trening z gumami angażuje do wzmożonej pracy większą ilość mięśni, w tym mięśnie głębokie. Nawet samo utrzymanie równowagi wymaga wówczas większego zaangażowania mięśniowego.
Zależy Ci na kształtnej pupie? Chcesz skutecznie walczyć z obwisłą skórą w tym obszarze oraz raz na zawsze pozbyć się cellulitu? Pamiętaj, że osiągniesz ten efekt tylko przez rozbudowanie wybranej grupy mięśni, wybierając ćwiczenia ukierunkowane właśnie na nią. Zwiększaj wyzwanie stosując coraz większe obciążenie lub zmieniając rodzaj ćwiczeń. Ćwiczenia z gumą na pośladki możesz wykonać zarówno na siłowni jak i w domu. Wystarczy mata oraz odpowiednia guma by przy codziennych, kilkuminutowych ćwiczeniach osiągnąć wymarzony efekt.
Przykładowe treningi na pośladki
- Zapomnij o standardowych przysiadach. Opleć mini band wokół kostek i poczuj dodatkowy efekt przy każdym powtórzeniu. Pamiętaj by przy każdym przysiadzie napinać mięśnie brzucha i utrzymywać wyprostowany korpus.
- Odwodzenie nogi w bok bez oporu nie daje spektakularnych efektów. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy to samo ćwiczenie wykonasz z gumą tuż nad kostkami obu nóg. Wraz z postępem zmieniaj gumy na te, o większym oporze dla jeszcze lepszego efektu. Zanim się obejrzysz, Twoje pośladki znacznie się uniosą.
- Połóż się na macie i umieść gumę wokół ud. Jednocześnie oderwij biodra od maty i rozszerz kolana dla podwójnych efektów – ujędrnisz nie tylko pośladki, ale również wysmuklisz swoje uda.
Duo dla sukcesu – trening i dieta!
Baw się i mieszaj! To, że w opisie ćwiczenia nie ma wzmianki o wykorzystaniu gumy nie oznacza, że nie jesteś w stanie jej użyć. Zainspiruj się propozycjami ze strony https://www.fit2fit.pl/ i spróbuj wykorzystać gumę do każdego ćwiczenia. Pamiętaj tylko, aby się nie forsować, a opór gumy zmieniać stopniowo. Od braku treningu znacznie gorsze jest przetrenowanie, które może nieść ze sobą wieloletnie kontuzje.
Pamiętaj również o tym, że same ćwiczenia to tylko połowa sukcesu. Wspieraj je dietą dobraną do swoich potrzeb energetycznych, ale również preferencji smakowych. Zwróć uwagę na to, aby nie zabrakło w niej mikro i makroskładników niezbędnych do kształtowania i podtrzymywania sylwetki marzeń.