Podpowiem Ci dzisiaj jak zrobić czapeczki- króliczki na jajka na szydełku. Takie czapeczki będą miłą ozdobą wielkanocnego stołu, ale też pozwolą utrzymać temperaturę ugotowanych jajek, jeśli będą musiały troszkę poczekać, aż zaczniecie śniadanie.
Możesz pomyśleć, że jeszcze daleko do Świąt. Ponad miesiąc. Ja jednak powoli zaczynam myśleć o świątecznych ozdobach. Jak zawsze wykonuję je własnoręcznie, więc czas najwyższy czas brać się do roboty, by zdążyć je wszystkie wykonać. W marcu spodziewaj się więc kilku pomysłów, może któryś przypadnie Ci do gustu?
Zaczęłam od czapeczek na jajka z dwóch powodów
Po pierwsze, robię je pierwszy raz i pomyślałam, że może być sporo prucia, gdyż robiłam je metodą prób i błędów. Z resztą widać, że każdy króliczek jest nieco inny (ja podam Ci przepis na czapeczkę, która moim zdaniem najlepiej wyszła).
Po drugie, pomyślałam, że mogą fajnie wyglądać i przyciągać uwagę na zdjęciu, a bardzo mi zależy, aby ta uwaga była przyciągnięta, ponieważ chcę je wystawić na sprzedaż w ramach Licytacji dla Mai – dzieciątka, o którego życie walczę zbierając środki wraz z grupą stworzoną w tym celu na FB. Nawet nie wyobrażasz sobie ilu ludzi i jak bardzo zaangażowanych skupia ta grupa. Ty też możesz dołożyć swoją cegiełkę. Już bardzo niewiele (i bardzo wiele bo prawie milion złotych) nam brakuje. Możesz coś wylicytować, a możesz wystawić na licytację.
Po trzecie, jak sprzedam czapeczki na licytacji, to nie będę miała do domu, więc trzeba będzie robić raz jeszcze, a czas leci. Zastanawiam się też, czy nie porobić takich czapeczek na świąteczne mini prezenty. Zawsze daję takie drobiazgi, gdy spotykam się przy świątecznym stole. Zazwyczaj są to pisanki, ale może tym razem zamiast pisanek jajeczka w czapeczkach? Co o tym sądzisz? Dobry pomysł?
Co będzie potrzebne do wykonania czapeczek – króliczków na jajka
Do zrobienia czapeczek będziesz potrzebowała włóczki o grubości 3-4 i szydełka nr2,5, czyli mniejszego, niż zalecane. A to po to, by robótka była ścisła. Ja wykorzystałam włóczkę bawełnianą, która dzięki swoim właściwościom nie mechaci się i ładnie się pierze, ale możesz też użyć włóczkę akrylową, czy jakąś mieszankę. Przygotuj też znacznik, nożyczki, oraz igłę z dużym oczkiem do przyszycia uszu.

Jak zrobić czapeczki – króliczki na jajka na szydełku
A. Czapeczka
- Zrób magiczne kółko, a w nim 6 półsłupków , zaznacz znacznikiem koniec okrążenia (po każdym zamknięciu okrążenie przekładaj znacznik, abyś wiedziała, w którym momencie robótki jesteś)
- W drugim okrążeniu przerób po 2 półsłupki w każdy półsłupek poprzedniego okrążenia (2w1)
- Teraz wykonuj naprzemiennie 2 półsłupki w słupek poprzedniego okrążenia, 1 półsłupek w 1 półsłupek poprzedniego okrążenia (2w1, 1w1, 2w1,1w1…)
- Czwarte okrążenie przerób słupek w słupek, czyli 1w1, 1w1, 1w1…
- Piąte okrążenie przerabiaj w cyklu 1w1, 1w1,2w1; 1w1,1w1,2w1 itd
- I znów okrążenie przerabiamy 1w1
- W siódmym okrążeniu robimy trzy razy pod rząd 1w1, a następnie 2w1. Czyli mamy cykl 1w1,1w1,1w1,2w1;itd
- Teraz okrążenie przerabiamy wg schematu 1w1
- W dziewiątym okrążeniu ponownie dodajemy ilość półsłupków, ale w cyklu 1w1,1w1,1w1,1w1,2w1; itd
- Okrążenia 10-13 przerób 1w1
- Ostatnie okrążenie zaknij oczkiem ścisłym, odetnij włóczkę i ukryj koniec.
B. Uszka
- W magicznym kółku zrób 6 półsłupków (także używaj znacznika)
- W drugim okrążeniu przerabiaj wg schematu: 1w1, 2w1; itd
- Trzecie okrążenie to 1w1, 1w1, 2w1;
- W czwartym nadal zwiększamy ilość półsłupków: 1w1,1w1,1w1,2w1;
- Teraz przerób kilka okrążeń (6-10 okrążenie – zależy jak długie mają być uszka) robiąc słupek w słupek: 1w1 (czyli zachowujemy uzyskaną szerokość)
- W jedenastym okrążeniu zwężamy uszka i zmniejszamy ilość oczek. Łącząc 4 oczko z 6: Przerabiamy 4 półsłupki 1w1, pomijamy piąty półsłupek poprzedniego okrążenia i robimy w szóstym półsłupku kolejny półsłupek. Powtarzamy cykl do końca okrążenia
- W dwunastym okrążeniu nadal zwężamy uszka.Łączymy trzecie oczko z piątym: czyli przerabiamy 3 półsłupki 1w1, pomijamy czwarty półsłupek poprzedniego okrążenia i robimy półsłupek w 5 półsłupek.
- Zakończ robótkę oczkiem ścisłym. Zostaw ok 10cm włóczki. Odetnij koniec.
- Przeciągnij włóczkę z góry uszka, by ją schować. Dół uszka zeszyj na końcu by powstała „małżowina”
- Zrób drugie uszko.
- Przyszyj uszka do czapeczki. Pochowaj i poobcinaj nitki.
Ufff… zawsze się martwię, czy dość jasno opisałam proces wykonania, więc proszę napisz mi, czy udało się zrobić czapeczki według tego przepisu. Czy może coś było niezrozumiałe. Nie potrafię rysować, więc schemat byłby jeszcze bardziej nieczytelny, hi hi.
I pamiętaj Kochana, proszę licytacjach dla Majeczki. Wiem, że masz dobre serducho i na pewno możesz coś dla niej zrobić od siebie.
Ściskam. Miłego robótkowania
