Dobrze dobrany stanik to połowa sukcesu. To właśnie on w dużej mierze decyduje, czy ładnie wyglądasz w wymarzonej sukience, czy bluzce, a nawet o tym, czy wyglądasz szczupło i zgrabnie, czy przysadziście. Wybierając więc biustonosz warto wziąć pod uwagę nie tylko rozmiar, ale też jego kształt.
Krój stanika
warto dobrać do kształtu i wielkości piersi. zastanów się pod jakimi ubraniami będziesz go nosiła.
Jeśli masz małe piersi
Wybieraj biustonosze push-up, lub bardotki.Tego typu staniki podnoszą piersi i optycznie je powiększają. To też dobre rozwiązanie dla pań o opadającym biuście.
Duże piersi
Będą wymagały dobrego podtrzymania, dlatego wybieraj staniki dobrze „zbierające biust”, o szerokich ramiączkach, mocno przylegające pod biustem.
Miękki, usztywniany, czy pół usztywniany?
Tutaj wybór wcale nie musi być podyktowany wielkością biustu. Istnieje przekonanie, że duże biusty wymagają usztywnianych staników. To nie do końca prawda. Miękki, dobrze dobrany stanik także doskonale się spisze, a na dodatek da miłe, przyjazne piersiom otulenie. Pamiętajmy jednak, że w miękkich stanikach odznaczają się sutki. Jeżeli chcemy tego uniknąć, wybierajmy biustonosze usztywniane, lub pół-usztywniane.
A co pod prześwitujące, lub cienkie, koronkowe, obcisłe sukienki?
Tutaj przyda się stanik do zadań specjalnych, jakim jest biustonosz typu kopa. Tego typu stanik, odpowiednio dobrany, pasuje do wszystkich rodzajów biustu, a ma tę zaletę, że posiada termicznie formowane miseczki, dzięki którym szwy, ani fiszbiny (których nie ma) nie odznaczają się pod odzieżą. Zdecydowanie taki stanik powinien znaleźć się w każdej damskiej bieliźniarce. Tyle o krojach.
Teraz zajmijmy się doborem rozmiaru
Dobrze dobrany stanik to nie tylko ładnie układająca się odzież. To także pięknie prezentujące się piersi, plecy i cała sylwetka, oraz zdrowy kręgosłup i zdrowe piersi. Dlatego tak ważne jest, aby
prawidłowo dobrać rozmiar
Oczywiście najlepiej w tym celu udać się do profesjonalnej braffiterki. Co jeśli jednak, nie możesz sobie pozwolić na usługę specjalistki, albo nie ma takowej w pobliżu? Możesz sama postarać się jak najlepiej dopasować rozmiar pamiętając o podstawowych zasadach dotyczących wymiarów stanika. Gdy dobrze się wymierzysz, możesz kupić biustonosz także przez internet. Dobre sklepy internetowe posiadają specjalne tabele rozmiarów, dzięki którym bez problemu wybierzesz odpowiedni stanik. Na początek
złap dwa podstawowe wymiary:
pod biustem i w biuście. Nie przywiązuj się do rozmiaru, jaki zwyczajowo nosisz, gdyż rozmiar rozmiarowi nierówny. Poza tym za chwilę, gdy już się dobrze wymierzysz, może się okazać, że rozmiar, który nosisz nie jest tym, który jest dla Ciebie najlepszy. Nie kupuj też staników z oznaczeniem M, L, XL, no chyba że to są staniki opalaczy, które i tak masz na sobie tylko chwilę. Więc jak to ugryźć? Oto kilka podstawowych zasad, dzięki którym kupisz i dobierzesz stanik nawet przez internet.
Zacznij od wymierzenia obwodu pod biustem.
Zmierz się na lekkim wydechu, umieszczając miarę krawiecką lekko poniżej nasady piersi. Ważne, by miara równo i dość ciasno okalała twoje ciało (równolegle do linii pasa). Zapisz wynik. Pamiętaj, że rozmiar stanika zaokrąglamy w dół, nigdy w górę. Jeśli więc wyszło Ci np 73 cm, dobierz stanik 70, a nie 75. Za duży obwód spowoduje, że biust nie będzie miał dobrej podpory. To właśnie pas stanika pod biustem trzyma biust, nie ramiączka – jak się powszechnie sądzi. Stanik luźny pod biustem, dociągnięty ramiączkami, spowoduje, że albo będziesz miała piersi pod brodą, albo wyjdą dołem pod stanikiem. Lepiej więc lekko ciasny (ale nie ściskający), niż za luźny. Staniki mają to do siebie, że po pewnym, czasie się rozciągają. Jeżeli więc masz do wyboru stanik, którym zapniesz się na najciaśniejsze haftki ciasno, a taki gdzie zapniesz się ciasno na najluźniejsze – wybierz ten drugi. Gdy stanik się rozciągnie, będziesz mogła go jeszcze dopiąć.
A co z miseczką?
Teraz zabieramy się za miseczkę. Rozmiar miseczki określa się literami od A do G (a nawet H). Istnieje przekonanie, że im dalsza litera alfabetu, tym większa miseczka. I tak i nie. Rzeczywiście miseczka jest większa, ale proporcjonalnie do obwodu pod biustem, czyli miseczka D dla obwodu 70 cm, nie jest tej samej wielkości, co miseczka D dla obwodu 85. Dlatego ważne jest zmierzenie obwodu w biuście. Biust mierzymy na wysokości sutków, czyli teoretycznie najbardziej wystającej części biustu. Teoretycznie, bo niestety na niektóre biusty bardziej działa grawitacja. W taki przypadku dobrze jest mierzyć obwód biustu w staniku, lub… w skłonie (wtedy na pewno sutki będą najdalej wysuniętą do przodu częścią piersi). Większość firm podaje tabele, w których umieszcza rozmiary miseczki i obwodu pod biustem z uwzględnieniem obwodu w biuście.
Jak poznać, że dobrze dobrałaś biustonosz?
Jest kilka sygnałów, które powinny Cię zaalarmować. O jednym, czyli o piersiach wypływających spod stanika, lub lądujących pod brodą już czytałaś. Piersi wystające od dołu ze stanika to nie tylko zbyt duży obwód pod biustem. To też za mała miseczka. Typową oznaką za małej miseczki jest też tworzenie się tzw. „bułki”, czyli „wylewającej się piersi” nad brzegiem stanika, lub z boku pod pachą. Jeśli tak się dzieje, na pewno miseczki są za małe. Gdy druty wpijają się w ciało, to też miseczki są raczej kiepsko dobrane. Także schodzące się na mostku piersi, tworzące rodzaj „półki”, to nie część twojego seksapilu, a znak , że stanik jest za mały i nie trzyma piersi. Jest to dość niebezpieczne zjawisko dla kręgosłupa, szczególnie przy dużych, ciężkich piersiach. Obie piersi zgrupowane w jednym punkcie tworzą znaczne obciążenie , zostaje zachwiany środek ciężkości i plecy się garbią. Objawem zbyt dużych miseczek może być schodzenie się fiszbin na środku klatki piersiowej i rozchodzenie piersi na boki.
Teraz już wiesz jak dobrze dobrać stanik. Możesz więc wybierać i przebierać.
Enjoy 🙂