Czy warto wybrać się do Albanii? cz. 2

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać się do Albanii pozwól, że opowiem Ci o miejscach wartych zobaczenia w tym kraju. Jak dla mnie Albania jest zachwycająca. Ma przepiękne wybrzeże ze szmaragdową wodą, góry wchodzące do morza, klimatyczne stare miasta. Ale po kolei:

Gijrokaster

Droga do Gjirokastër, nazywanym „Miastem Srebrnych Dachów” wiedzie przez imponujące góry. Sam ich widok zapiera dech w piersiach. Gjirokaster to prawdziwy skarb kulturowy. Mega klimatyczne miejsce, na które warto przeznaczyć troszkę więcej czasu. Wąskie, brukowane uliczki, z kramikami pełnymi miejscowego rękodzieła, stare kamienne domy o szarych dachach i imponujący zamek na wzgórzu tworzą niezapomnianą atmosferę. Jest to jedno z miejsc w Albanii wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto tutaj zjeść obiad w restauracji Kodra z fantastycznym widokiem na miasto, góry i zamek. Jedzenie pyszne – regionalne. Tutaj poznasz prawdziwe albańskie smaki.

Berat

Berat, często nazywane „miastem tysiąca okien”, jest kolejnym miejscem w Albanii wpisanym na listę UNESCO. Charakterystyczne białe domy z wieloma oknami, wspinające się wzdłuż wzgórza, tworzą niesamowity widok, zwłaszcza podczas zachodu słońca. W mieście znajduje się Kościół Katedralny Matki Boskiej z Beratu pełen niepowtarzalnych, na skalę światową ikon.

Ksamil

Ksamil to malownicza miejscowość nadmorska, której główną atrakcją są małe, urokliwe wysepki tuż przy brzegu. Plaże są tu niezwykle czyste, a woda w kolorze turkusu zachęca do kąpieli. Jedna z najpiękniejszych plaż Albanii jest właśnie tutaj. Czy wiesz, że za czasów Hoxdy Albańczycy potrzebowali specjalnego pozwolenia, by tu przybyć?

Butrynt

Nieopodal Ksamilu znajdują się ruiny starożytnego miasta Butrynt. To miejsce pełne historii, gdzie można podziwiać zachowane antyczne teatry, świątynie oraz bazylikę. Porównywane jest z Efezem w Turcji.

Jezioro Ochrydzkie

Jezioro Ochrydzkie zwane Macedońskim Morzem, położone na granicy z Macedonią Północną, jest jednym z największych i najstarszych jezior w Europie. Przeczyste i bardzo głębokie posiada przeogromny urok. Cieszy się dużą popularnością wśród miłośników wędkowania, kajakarstwa i żeglarstwa.

Blue Eye (Syri i Kaltër)

W głębi lądu, wśród przepięknych gór, nieopodal Sarandy, znajduje się Syri i Kaltër, czyli „Błękitne Oko”. To źródło o niesamowitej, głębokiej błękitnej barwie, otoczone gęstym lasem. Nie jest to zwykłe źródło, a twz. wybierzysko, które ma w najgłębyszm miejscu ponad 50m głębokości i jest miejscem ekstremalnych wypraw nurkowych.Miejsce to zachwyca nie tylko kolorem wody, ale także orzeźwiającą temperaturą, która nawet w upalne dni nie przekracza 10°C. W pobliżu źródła widziałam jabardziej niesamowitą rzekę. Czegoś takiego nigdy nie dane mi było zobaczyć. Rzeka miała była krystalicznie przezroczysta a kolor miała turkusowo-szmaragdowego morza. Zjawisko od którego trudno było oderwać wzrok. Czy to właśnie z Blue Eye wypływała ta przecudna woda? Nie udało mi się ustalić. Ale może Wam się uda podczas wyprawy w te okolice.

W Albanii czeka jeszcze wiele innych, równie fascynujących miejsc. Zachęcam Was do osobistego odkrywania tego niezwykłego kraju i czerpania z niego pełnymi garściami. Jeśli macie pytania czy chcecie podzielić się swoimi doświadczeniami, śmiało piszcie w komentarzach. Miłego odkrywania!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także