Jednym ze schorzeń, które zwykle dotyka dzieci w wieku niemowlęcym jest plagiocefalia, czyli syndrom płaskiej główki. To rodzaj zniekształcenia czaszki powstający zwykle w wyniku niezmiennej pozycji leżącej malucha podczas snu. Ryzyko jego powstania znacząco zwiększa wcześniactwo, ciąża mnoga oraz uwarunkowania genetyczne. Dowiedz się, na czym polega ta dolegliwość i jakie są sposoby leczenia!
Najczęściej występującym rodzajem deformacji czaszki u małych dzieci jest plagiocefalia, nazywana również skośnogłowiem. Polega na asymetrycznym spłaszczeniu kości, przez które głowa przypomina od góry równoległobok. Według statystyk dotyka około 20 procent niemowląt. W wielu przypadkach po pewnym czasie problem znika samoistnie. W innym przypadku trzeba zastosować odpowiednie leczenie. Aby jednak je dobrać, koniecznie trzeba ocenić stopień nasilenia schorzenia.
Jakie są przyczyny plagiocefalii?
U większości noworodków tuż po urodzeniu występuje nieznaczne płaskogłowie. Ma ono związek z ograniczonym miejscem wewnątrz macicy w ostatnich tygodniach życia płodowego, a także samym porodem. Po kilku tygodniach czaszka powinna jednak powrócić do naturalnego kształtu. W innym przypadku można podejrzewać u dziecka plagiocefalię. To schorzenie, którego ryzyko zwiększa ciąża wielopłodowa i przenoszona, duża masa ciała płodu, ułożenie pośladkowe, wady wzroku, a także przedwczesny poród.
Inną częstą przyczyną powstania plagiocefalii jest stała pozycja leżąca dziecka. Ten rodzaj schorzenia wyróżnia się tym, że ma charakter nabyty. W wielu przypadkach zaobserwowano dodatkowo kręcz szyi, zaburzenia zrastania się szwów czaszkowych czy też dystrofie mięśniowe karku i okolicy obręczy barkowej. Aby zapobiegać deformacjom główki, warto pamiętać o układaniu dziecka po różnej stronie. Pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować problemu, ponieważ może prowadzić do asymetrii twarzy i czaszki, niesymetrycznego rozwoju ciała, skrzywień kręgosłupa czy różnego rodzaju wad zgryzu.
W jaki sposób leczyć plagiocefalię?
Leczenie syndromu płaskiej główki w dużym stopniu zależy od nasilenia schorzenia. Chociaż zwykle znika samoistnie, to w niektórych przypadkach konieczna jest operacja. W takiej sytuacji należy przeprowadzić ją nie później niż w drugim miesiącu życia. Jeśli jednak problem występuje w niewielkim stopniu, w zupełności powinny wystarczyć działania profilaktyczne. Przede wszystkim trzeba pamiętać o częstej zmianie pozycji dziecka podczas snu. Najlepiej układać malucha na brzuchu, jednak kiedy protestuje, można ułożyć go na kolanach.
Z roku na rok coraz większą popularnością w leczeniu plagiocefalii cieszą się specjalne poduszki ortopedyczne dla niemowląt. Dzięki nim główka dziecka nie ulega spłaszczeniu bez względu na pozycję spania. Zasługą tego są specjalne właściwości pianki, dzięki którym nie odkształca się pod wpływem nacisku. Wykonano je z wysokiej jakości i w pełni bezpiecznych dla dzieci materiałów. Jednocześnie są bardzo solidne, co sprawia, że posłużą przez wiele lat użytkowania.